Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
5 јуни 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки дали имаше селективен(преку интерен оглас) за во БСН или по ново БСС Волци?Или имаше ама се знаеше кој ќе е примен?Гледам и жени примиле на овој селективен оти како што знам до сега немаше? Screenshot_20230603-234729_Facebook.jpg
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
Поздрав луѓе. Гледам дека темава е навистина запуштена, но се надевам дека има некој којшто ќе може да ми одговори на моите прашања.
Веќе долго време ги пратам атквиностите на Специјалните Единици во РМ, и планирам првата прилика која што ќе ја имам, да влезам во една од Специјалните Единици (нормално првин планирам да влезам во МВР па потоа по процедури и во специјалните единици). Едно што ме интересира е, дали сето ова вреди? Многу луѓе велат дека државава е пропадната и моментално е на многу ниско ниво и не вреди воопшто да се седи тука а уште помалку па да се работи во МВР или нешто слично. Дали денеска е се по врски или пак има шанси и без врски да се направи нешто? Можам да кажам дека сум доста спремен, бидејќи со години се бавам со спорт и достигнат сум на ниво каде што навистина сум кондиционо спремен и генерално спремен во во сите физички аспекти. Би сакал да го слушнам вашето мислење или пак мислење од некој професионалец којшто има искутво веќе со ова, благодарам.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.099
Поени од реакции
2.228
Во специјална со врски тешко нешто во ебр можеби ама пак треба да бидеш доволно физички спремен и ментално стабилен затоа што на селективниот ќе извадат се од тебе ќе бидеш ресетиеан на фабричко ниво.Сега има во Тигри скоро колку што знам ама се помалку и помалку конкурираат затоа што 95%од новите полицајци никогаш нема да го поминат селективниот.Инаку мешаат и политика последниот командир од Делчево лично не пушти во Тигар лица затоа што одбија да излезат на референдум иако го поминаа селективниот.За државата треба да се работи секогаш иако има мн мочки и предавници сепак има и мн луѓе што ја сакаат државата.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
 
Член од
26 август 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
Во специјална со врски тешко нешто во ебр можеби ама пак треба да бидеш доволно физички спремен и ментално стабилен затоа што на селективниот ќе извадат се од тебе ќе бидеш ресетиеан на фабричко ниво.Сега има во Тигри скоро колку што знам ама се помалку и помалку конкурираат затоа што 95%од новите полицајци никогаш нема да го поминат селективниот.Инаку мешаат и политика последниот командир од Делчево лично не пушти во Тигар лица затоа што одбија да излезат на референдум иако го поминаа селективниот.За државата треба да се работи секогаш иако има мн мочки и предавници сепак има и мн луѓе што ја сакаат државата.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
Значи сепак до некаде е можно да се влезе без врски? Разбирам дека треба да си физички спремен за таква работа и тоа, само ме интересира дали вреди да се работи на такво работно место?
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Значи сепак до некаде е можно да се влезе без врски? Разбирам дека треба да си физички спремен за таква работа и тоа, само ме интересира дали вреди да се работи на такво работно место?
Ете јас како воено лице кое има истерано еден договор ќе ти кажам. Одговорот е НЕ. И јас ќе бегам за некој месец,чекам да ми излезе тужбата and thats it.
 
Член од
18 септември 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo dali e mozno sluzenje vo vojska/policija so kontaktni lekji ili mora naocari nameneti za ta profesija?

Vtoro prasanje dali ima moznost za transferi pomegju sektorite vo ARM i MVR? Vo vojska ima 2 opcii za specijalna, Rendzerite i naj elitnata edinica vo nasata drzava - BSN Volci. Dali e mozno treta opcija, vrven vojnik da premini vo SAE Tigar kako policiska specijalna edinica? Blagodaram na odgovorite!
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.458
Поени од реакции
4.824
Многу одамна, во една далечна и мала земја,
се случи големо предавство.
Властодршци, алчни за пари,
го предадоа најмилото.
Нит беше прв пат, нит последен.
Се случува и ден денес...
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
181
Поени од реакции
198
Zdravo dali e mozno sluzenje vo vojska/policija so kontaktni lekji ili mora naocari nameneti za ta profesija?

Vtoro prasanje dali ima moznost za transferi pomegju sektorite vo ARM i MVR? Vo vojska ima 2 opcii za specijalna, Rendzerite i naj elitnata edinica vo nasata drzava - BSN Volci. Dali e mozno treta opcija, vrven vojnik da premini vo SAE Tigar kako policiska specijalna edinica? Blagodaram na odgovorite!
Dokolku imas vrski za vo vojskata polesno ke vlezes a za vo policija ako nemas nekoi visoko rangirani voopsto ne odi na selekcija oti ke te turnat.Sepak dali ke si vamu ili tamu TI si toj na kogo ke mu bidat precka lekite ili naocarite.Primer ti ja zakacuva v lice i ti letnuvaat naocarite ili ti izmestuva leka,za toa vreme dodeka se mestis ili gi baras naocarite ke te razoruza i si vo opasnost da nastradas.Zosto da rizikuvas koga postoi laserska korekcija i si kako nov bez nikakvi posledici.
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
233
Поени од реакции
369
има некој информација каде можам да набавам униформа од некоја од единициве? Било која или некој patch ако има екстра би му бил благодарен.
 
Член од
19 јануари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, имам едно прашање. Дали вреди да се пријавам во АРМ? Имам навистина голема желба.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
233
Поени од реакции
109
Здраво, имам едно прашање. Дали вреди да се пријавам во АРМ? Имам навистина голема желба.
Ако имаш желба пријави се. За сега работите знаеш како стојат во државава, а и што функција врши Арм. Повеќето лежат и плата земаат така да оди. Е сега не дај господ да искрсни нешто со глобалнава политика на светот и во кој правец оди плус дека нашево државиче е од нато протекторат, тогаш не се знае.
Автоматски споено мислење:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom