Македонски пејачи со еден-два хита и крај

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Искрено прв пат у живот слушам за оваа и за овие две песни... така да незнам колку може да се рачуна за музичар кои направиле „2-3 хита па се изгубиле“, туку поеќе „2-3 песни па се повлекле“...

Освен нормално ако само јас не знам за оваа, а другите сите одма ја познаат...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Овие не ни биле хитови на ова Снежана.. а и првпат слушам за неа.. Таквите што ги снемува по песна или две не ги ни рачунам за пеачи,туку за залутани овци кои некој ги спонзорирал да си го истераат кејфот ( што од мали го имале сигурно ).
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Значи и беа хитови и добро си пееше девојкава ( знаеше да пее за разлика од многу т.н. ѕвезди у денешно време). Причината шо ја снема сигурно не е гласот. Имам едно другарче кое кога ќе прашаш уше колку има, он ќе ти одговори уше две кривини. Две кривини WTF? Каква е таа единица мерка за должина? Така ве прашувам и вас: Дали квалитет е да речеме Џеј Геј и Слаткар со нивните милион песни или некој кој поради оваа или онаа причина не успеал ( а причината не е гласот)? Значи, не зборам ( само) за гореспоменатава девојка.

П.с Ве молам немојте со онаа приказна квалитетот се пробива секад. Не во Македонија.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.470
Кај ја најде Снежана Џеопвска? Ме врати у средно со песниве :)
Златни 90ти. Само за жал добар дел од тие кои се обидоа во тоа време се пишманија после 1-2 песни.

Ако се разгуглам ќе ги најдам сите оние One Hit Wonders од македонската музика.
--- надополнето: 8 јануари 2012 во 14:54 ---
Сепак ќе ставам две песни кои ми паднаа на прво гуглање.
Дени, откако престана да ја води X-Zona, првата емисија за клубскиот живот која идеше на Сител, се обиде и како пејачка. Песнава е чкартоина, ама ми се најде еднаш за лепење на ѕидот на една другарка на ФБ :)

Првиот женски бенд во Македонија направен по примерот на Моделс од Србија.
Во него членуваа:
Елизабета Клинчаревска - Младеновска, во тоа време модел и водителка, подоцна дипломираше глума во Софија. Сега работи како актерка и ди-џеј. Едно време со сопругот Пецехикс го водеше Кастро.
Марија Каева, сега е водителка на Карма-Каша на Метрополис радио, има неколку интересни песни во својата соло кариера.
Сајбер Кате (не се сеќавам како и беше презимето). Откако престана да се емитува Сајбер Спејс на Сител и се губи траг :(
Четвртата девојка заборавив која беше.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Кога веќе ја спомена Марија Каева. Омилена песна од тоа време ми беше оваа...

 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
Ја најдов случајно на youtube,девојчето и не беше толку популарно ама оваа КРУНА беше голем хит ,знам многу се вртеше по радија ,во тоа време беше еден од поголемите хитови после ја издаде вторава песна и толку беше.Се си мислам дека се песни на Дарко Димитров,може грешам ама не би знаела кој друг вакви песни би правел :icon_lol:

Мелани -Бомба

 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VLJ

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Не е пејач, туку група. Можда групата имала и други хитови, ама јас не ги знам. Во секој случај, ова е еден од најголемите хитови во поновата македонска музика.

 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Исто и оваа група имаше популарна песна, ама и неа ја снема.

 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Мислам трета беше на Макфест ( која година точно не се сеќавам) и толку.

 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.346
Поени од реакции
7.470
Да, сега има соло кариера, а бендот нешто живуркаше, менуваше пејачки...
Сега кога тапанарот на бендот е починат, нема шанси да продолжат да постојат.
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
Aморе, не си го знаеш подфорумот :D http://forum.kajgana.com/threads/one-hit-wonders.13725/
Да тоа се пејачи со еден хит во светската музика,оваа тема се однесува на македонската музика,бидејки тoa говори дека секаде постои оваа појава ,не мора одма тоа да значи дека не ги бивало пејачите
еве уште една која имаше само две песни,а е најквалитетна од сите претходно споменати во темата

 

Kajgana Shop

На врв Bottom