Македонски народни приказни

L

.Lost Angel.

Гостин
Еве видеа од Македонски народни приказни од Канал5 :)

 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Дали ги има во електронска форма книгите од Цепенков?
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Сиромаио и арно да речи, никој не го слуша

Марко Цепенков

Еден сиромав чоек седел до некој чорбаџии и слушал што се разгоараа. Муабето му бил за оти имало многу глувци. Поголемиот чорбаџија велел оти глувците му го изгризале железото што го продал на дуќан, и сите му го потврдиле зборо.
- Вистина, вистина, чорбаџии - му рекол сиромаио - има многу глувци, чунки што имав троа брашенце ми го изедоа!
Неќејќи му го зборо чорбаџијата од сиромаио, му рекол:
- Ај не туку лажи, бре чоече, кај јада(т) глувците брашно, да је жито, можи, ама брашно не јадат. Ама не је, браќа, јас као што велам? - му рекол на друзите чорбаџији што биле околу него.
Сите му го потврдија зборо на богатио и го застрамија сиромаио.
- Туф, бре, гиди, јас брашното реков ми го јада(т) глувците, чорбаџиите не ми го потврдија, а пак чорбаџијата рече железото го јадат - тоа што не било до денеска, му го потврдија. Што беше оваа пуста сиромаштија, што ја нема чес? - си рекол сам со себе и уште еднаш не беше пошол при чорбаџиите на муабет.
Може ли некој да ми напише поука за приказнава, стварно не ми текнува за проектна ми е ? :) :)
 
Член од
27 април 2013
Мислења
94
Поени од реакции
97
Дали е дозволено да се стават аудио Приказни од Борис Мајсторов?
 
Член од
26 јули 2013
Мислења
287
Поени од реакции
179
Може ли некој да ми напише поука за приказнава, стварно не ми текнува за проектна ми е ? :) :)
Ова би дошло вака.Кога сиромавиот и точно нешто да каже ќе биде презрен неговиот збор од богаството на богатиот,оти кај дупи парата таму ни сврдел не дупи.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
161
Поени од реакции
176
Здраво на сите.
Значи вака, пред 20мин. на канал 5 играше една македонска народна приказна, за синот на Јордан (детето што учеше думи и на погрешни луѓе ги кажуваше... кошничарот, вдовецот, зетот, рибарот...)
Малку касно ја фатив, па ако некој има забележано како се вика приказната.. :) благодарам однапред.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
2.702
Дали некој ќе погоди како се вика актерот од Македонските народни приказни од приказната „Итар Пејо и арамиите“ тој што е врзан за дрво и што вика Ја сакам царевата ќеркааааа???

Ретко некој кој го знае тоа!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom