Македонски лекари vis-a-vis Хипократова заклетва

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Пациент почина пред дворот на...................
Oвие од канал 5 се неписмени или се малициозни.....
Како прво...настраданиот нема атрибут на пациент затоа што воопшто и не стигнал, бил примен и заведен во некоја здраствена установа, така да нема место за фрлање на дрва и камења по докторите.
Таман работа ако докторите треба да ги собираат унесреќените од улица.
Зошто бе Канал 5 не пишува за граѓанска несовесност, индиферентност и непружање помош ... сигурно се собрал цел куп сеирџии...
Колку ми е познато и на нас граѓаните законска обврска ни е да пружиме помош колку што знаеме и умееме...
Еднаш и на еден мој добар другар не му беше пружена НИКАКВА медицинска помош и тоа во амбулантата на брза помош бидејќи требаше да плати приватно преглед некои 400 денари беа ако не се лажам,па на крајот со мојата книшка појдовме во Општа болница каде го прегледаа му дадоа инфузија и се испадна ОК..
Чим сте го шетале пола град .... ништо не му било... проблемот ќе сте го решеле со пиење на пола литро вода или пиво.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Oвие од канал 5 се неписмени или се малициозни.....
Како прво...настраданиот нема атрибут на пациент затоа што воопшто и не стигнал, бил примен и заведен во некоја здраствена установа, така да нема место за фрлање на дрва и камења по докторите.
Таман работа ако докторите треба да ги собираат унесреќените од улица.
Зошто бе Канал 5 не пишува за граѓанска несовесност, индиферентност и непружање помош ... сигурно се собрал цел куп сеирџии...
Колку ми е познато и на нас граѓаните законска обврска ни е да пружиме помош колку што знаеме и умееме...


Чим сте го шетале пола град .... ништо не му било... проблемот ќе сте го решеле со пиење на пола литро вода или пиво.
Не прочита погоре дека “ не смее да се чепка“ ради рбет ова она ?
Јас лично знам на времето луге што лежеа затвор за не пружање на помош на повреден.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Од толку народ за сеир шо се збирале, еден можел да го однесе до амбуланта човекот. А ако му било пишано, и да дошол доктор, ке умрел. Викнале брза помош...ајде бе. Не можеле да го однесат.
Оти една тема не отворивте за тоа како ги малтретираат докторите? Се сеќавате у Штип како го тепаа? Знаете дека у Велес работат со закани? Знаете дека ги вреѓаат, дека не се способни а имаат милион успешни интервенции. Ама нашиве новинарчиња не праат прилог за успешни доктори, оти тоа не им носи гледаност, кликови....ама ако пишат умрел некој...а нашиот народ ја обожава туѓата несреќа...и сите ке кликнат....
А, не, таквите случаи не се спомнуваат никаде. Не само што ги тепаат, туку и пациенти имаат доаѓано да се закануваат со пиштол. Влегуваат од врата наострени од телевизииве и почнуваат од старт да се дерат на докторите, без разлика кој доктор е, каков е, што е... За 30 денари имаат преглед од професор и тие 30 не сакаат да ги платат и викаат како им краделе пари. Кога ќе влезат во ординација мислат дека за тие 30 денари ги купиле докторот, сестрата и целата ординација и може да прават што сакаат и да се однесуваат како сакаат. Да видам ако е преглед 2000 денари дали така ќе се однесуваат. Одат на приватен доктор, таму плаќаат 100 пати повеќе, ама ќутат и културни се и воспитани.
Ама не, малтретирањето на докторите не е интересно да се даде на телевизија. Само пациентите имаат права, а нивните обврски и правата на докторите никаде не се спомнуваат.
Ова почна со хиената Менче Точи од А1 на времето и никако да заврши, само ме интересира до каде ќе одведе?
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
68
Поени од реакции
38
Не прочита погоре дека “ не смее да се чепка“ ради рбет ова она ?
Aah Irony, sooo refreshing to see you here in the functional state of Macedonia...
Ако бе, убаво викаат; живееме као шо и си заслужуваме. Да можевме, преку компјутер очи ќе си извадевме...
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Докторот не смее да ја напушти болницата кога е на работа, а смее да излезе на цигара или по доручек!?

Оди па сфати.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
68
Поени од реакции
38
Не ме сфаќај буквално. Сакам да кажам, веднаш се делат квалификации, уште пред да се испита случајот.
Луѓето кои биле на лице место тврдат дека лекарот не излегол од кругот на поликлиниката и дека заради ненавремена интервенција, човекот починал...

Јас, со исто толку информации, ќе тврдам дека лекарот третирал животно загрозен пациент во истиот момент, па бидејќи немал моќ на билокација, останал на работното место...
Исто така (без да ги знам наодите од обдукцијата), ќе тврдам дека човекот и да бил примен во поликлиниката, немало да му биде спасен животот заради состојбата во која бил примен.... сакав да укажам дека не треба веднаш да се делат квалификации и обвинувања.... дека има како да се докаже кој што (не) направил...

И пак, не се сложувам со насловот „македонските лекари“.... сега,кога веќе почнав, ќе кажам еден конкретен случај, оти за таквите, очигледно нема место во медиумите, оти не се доволно сензационални.

пред неколку години, бев сведок на несреќа на планина. Во отсуство на горска служба за спасување, на помош дотрчаа бруцош на медицински студии, професор по физичко воспитување со обука за спасување на вода, фармацевт и други случајни минувачи. Никој од овие не беше доволно стручен да преземе било што... знаешкој дојде на помош?!
Лекар, кој се рекреирал во близина (на едно 3-4 километри од местото на настанот) и видел кола од брза помош кој дошла најблиску до непристапниот терен... Човекот буквално истрча и цело време, до пренесувањето (на носила) на повредениот (во бесвест) до болница остана со него, а имал слободен ден.... Прочита во некој весник за ова?!

Се надевам ми ја сфаќаш поентата...
Апсолутно!
И се согласувам дека ТОА треба да биде новинарска сторија!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Aah Irony, sooo refreshing to see you here in the functional state of Macedonia...
Ако бе, убаво викаат; живееме као шо и си заслужуваме. Да можевме, преку компјутер очи ќе си извадевме...
Пријателе не напаѓај, не те нападнав едноставно ти посочувам каква е реалноста, ваму ми збориш за “ интегритет“ а од другава страна ми збориш дека не би пружил помош пошто ти било страв или незнам што. Факт е дека амерички филмови лошо влијаат, факт е дека секој е должен да помогне, факт е дека порано ако имаше собраќајка и истата ја одминеше без да застанеш и да понудиш помош ти следуваше затворска казна од 3 / 6 месеци. Како што е факт дека ако вака паднеше човек на улица пред 5 /10 години немаше да играат околу него балет туку ке го кренеа и ке го однесеа во болница. Замисли овој да не паднел пред поликлиника, замисли си дека паднал на 20 километри од центар на некоја селска слава кај што има многу народ, мислиш дека “ сељаците “ ке го оставеа да умре ?
Не бе пријателе разградено опшество никакво, секој гледа само за себе,пак по руралните области е малку задржана човечноста додека во скопје и поголемите градови ја нема нигде.
на сите им е језиво на сите им е страв да не им умре некој во кола,сите велат леле нема да можам вечер да заспијам. да ти ебам таквото опшество лешинари и хиени.
 
B

Black Guard

Гостин
Не прочита погоре дека “ не смее да се чепка“ ради рбет ова она ?
Јас лично знам на времето луге што лежеа затвор за не пружање на помош на повреден.
Јас знам еден кој 4 години беше овчар за да мооже да плати отштета поради непружање помош,ова негде 93-95-та.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
68
Поени од реакции
38
Пријателе не напаѓај, не те нападнав едноставно ти посочувам каква е реалноста, ваму ми збориш за “ интегритет“ а од другава страна ми збориш дека не би пружил помош пошто ти било страв или незнам што. Факт е дека амерички филмови лошо влијаат, факт е дека секој е должен да помогне, факт е дека порано ако имаше собраќајка и истата ја одминеше без да застанеш и да понудиш помош ти следуваше затворска казна од 3 / 6 месеци. Како што е факт дека ако вака паднеше човек на улица пред 5 /10 години немаше да играат околу него балет туку ке го кренеа и ке го однесеа во болница. Замисли овој да не паднел пред поликлиника, замисли си дека паднал на 20 километри од центар на некоја селска слава кај што има многу народ, мислиш дека “ сељаците “ ке го оставеа да умре ?
Човече!
На ВЛЕЗ ОД БОЛНИЦАТА БИЛЕ !
Што е попаметно, да го внесат или да викнат доктор?
Ако си у планина, калкулираш ризик, па можеш да го пренесеш човекот до најблиска болница, ама на самиот влез да не излезе докторот...незнам. Можда си у право, така требало - одлично постапил докторот! Убаво спомна некој, да беше Грујо, докторката ЌЕ ЛЕТАШЕ за да му помогне.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Човече!
На ВЛЕЗ ОД БОЛНИЦАТА БИЛЕ !
Што е попаметно, да го внесат или да викнат доктор?
Ако си у планина, калкулираш ризик, па можеш да го пренесеш човекот до најблиска болница, ама на самиот влез да не излезе докторот...незнам. Можда си у право, така требало - одлично постапил докторот! Убаво спомна некој, да беше Грујо, докторката ЌЕ ЛЕТАШЕ за да му помогне.
Па кога виделе дека таа ровјата не искача што не го дигнале бе пичка им материна глупа за да го внесат внатре,што не испаднале тие почовечни ? Ете таа била ѓубре гад , шлајм, ркотина зашто тие не испаднале поголеми луѓе за до го внесат само неколку метра а ?
Ајде се согласувам докторката била нехумана,тие педерите додека се јавувале по телевизии и по брза помош 1000 пати ке го внеле па не скршен рбет, какви сака повреди нека има штом го внесеш во болница веќе е проблем на докторот.
АЈДЕ сега уште еднаш пиши човече на влез од болница биле
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Пријателе не напаѓај, не те нападнав едноставно ти посочувам каква е реалноста, ваму ми збориш за “ интегритет“ а од другава страна ми збориш дека не би пружил помош пошто ти било страв или незнам што. Факт е дека амерички филмови лошо влијаат, факт е дека секој е должен да помогне, факт е дека порано ако имаше собраќајка и истата ја одминеше без да застанеш и да понудиш помош ти следуваше затворска казна од 3 / 6 месеци. Како што е факт дека ако вака паднеше човек на улица пред 5 /10 години немаше да играат околу него балет туку ке го кренеа и ке го однесеа во болница. Замисли овој да не паднел пред поликлиника, замисли си дека паднал на 20 километри од центар на некоја селска слава кај што има многу народ, мислиш дека “ сељаците “ ке го оставеа да умре ?
не бе пријателе разградено опшество никакво секој гледа само за себе,пак по руралните области е малку задржана човечноста додека во скопје и поголемите градови ја нема нигде.
на сите им е језиво на сите им е страв да не им умре некој во кола,сите велат леле нема да можам вечер да заспијам. да ти ебам таквото опшество лешинари и хиени.
Џабе ти е напорот да објасниш, не те разбираат!
Факт е дека канал 5 напишал...
во слободен превод....Докторите кур ги боли што некој пред врата им умрел...ова е вака накратко суштината и целта на написот во веста .
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
68
Поени од реакции
38
Па кога виделе дека таа ровјата не искача што не го дигнале бе пичка им материна глупа за да го внесат внатре,што не испаднале тие почовечни ? Ете таа била ѓубре гад , шлајм, ркотина зашто тие не испаднале поголеми луѓе за до го внесат само неколку метра а ?
Ајде се согласувам докторката била нехумана,тие педерите додека се јавувале по телевизии и по брза помош 1000 пати ке го внеле па не скршен рбет, какви сака повреди нека има штом го внесеш во болница веќе е проблем на докторот.
За ова си у право.
А и како што обично биваат кај нас работите, они можат да го нае--т сеа...
А докторката си била супер и се си било според закон.

Пак ќе се вратиме на тоа што го кажав на почетокот - нашиот проблем е еродираната свест...кај сите.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Човече!
На ВЛЕЗ ОД БОЛНИЦАТА БИЛЕ !
Што е попаметно, да го внесат или да викнат доктор?
Ако си у планина, калкулираш ризик, па можеш да го пренесеш човекот до најблиска болница, ама на самиот влез да не излезе докторот...незнам. Можда си у право, така требало - одлично постапил докторот! Убаво спомна некој, да беше Грујо, докторката ЌЕ ЛЕТАШЕ за да му помогне.
Се спремаш за локални избори?
Ги делиш луѓето политички? Знаеш каков пациент имал докторот во амбуланта? И не било самиот влез...И можеле да го однесат луѓето. 20 минути БЕСПОМОШНО лежел. Значи и алапачите не му помогнале. Сеир се мавало.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
68
Поени од реакции
38
Џабе ти е напорот да објасниш, не те разбираат!
Факт е дека канал 5 напишал...
во слободен превод....Докторите кур ги боли што некој пред врата им умрел...ова е вака накратко суштината и целта на написот во веста .
Да, да. Можеш по моите постови да видиш дека сум со ниско ниво на интелигенција и дека едвај чекам да ми сервираат од Канал 5 во што треба да верувам.
Колку конструктивни дискусии си водиме ние македонците.

Имаше слична случка во Лондон пред некој месец. На Telegraph никој од коментаторите не тераше тривијални дискусии. И не се докажуваа кој е попаметен. Али затоа Енглезите се енглези, а македонците "македончиња". Дека сме попаметни од сите. Сува интелигенција!
--- надополнето: 21 август 2012 во 10:14 ---
Се спремаш за локални избори?
Ги делиш луѓето политички? Знаеш каков пациент имал докторот во амбуланта? И не било самиот влез...И можеле да го однесат луѓето. 20 минути БЕСПОМОШНО лежел. Значи и алапачите не му помогнале. Сеир се мавало.
Извини ти од Македонија си?!
Тука живееш?!

Тука луѓето не само што се делат политички, туку така и се вработуваат!
Замисли. Сигурно ова го нема кај вас у Шведска, така?!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
За ова си у право.
А и како што обично биваат кај нас работите, они можат да го нае--т сеа...
А докторката си била супер и се си било според закон.

Пак ќе се вратиме на тоа што го кажав на почетокот - нашиот проблем е еродираната свест...кај сите.
Еве се согласувам со тебе докторката треба и да се избрка од работа и да и се суди па ако треба и затвор нека лежи, што правиме со ропаците кој пола сат го гледале човекот како испушта душа ? Ми има починато човек на раце, неколку пати имам гледано од непосредна близина како човек испушта душа, ми била стисната раката од човек кој што го земал последниот здив, нити е убаво нити е пријатно а уште помалку ме има оставено рамнодушен.
искрено кажано мене ме чуди како можеле мирно да стојат тие додека умирал човекот, искрено кажано јас или би го влечкал самиот до внатре или би ја истерал докторката на клоци надвор, едно од тие две.
Овие што биле таму не знам каква совест тие имаат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Kajgana Shop

На врв Bottom