Македонска фудбалска репрезентација

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.109
Поени од реакции
4.964
Заврши ЕП ама за нас забавата тек почнува :D Момците одиграа солидно на првенствово иако изгубија 3 пати. Сепак го плативме данокот на (не)искуството од вакви настапи и дополнето со ограниченоста на селекторот, се случи тоа што се случи. Големо благодарам за Мрме и Пандев, најзаслужните за досега најголемиот успех на мак фудбалот. Сепак време е да се сврти нов лист, а дали не бидува или ќе се вратиме на просечноста, треба да покажат септемвриските дуели со Ерменија и Романија. Само нека биде во ред состојбава со вирусов, да може нормално да се оди на стадион, па макар и да е дозволено 50% исполнетост, доволно ќе биде 15ина илјади да се направи добра атмосфера и да се освојат 6 бода. Еден кикс и одите шансата за 2ро место.
Никад нема да се направи добра атмосфера на национална арена, немаме фудбалски стадион па да е публиката веднаш до терен.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.031
Никад нема да се направи добра атмосфера на национална арена, немаме фудбалски стадион па да е публиката веднаш до терен.
Најголема грешка е атлетската патека. За да се одржува нешто во атлетика, требало да има уште еден помал стадион до овој главниот каде би тренирале. Мораше некако да се тргни кога го реновираа, премногу се губи вака, но тоа е.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Никад нема да се направи добра атмосфера на национална арена, немаме фудбалски стадион па да е публиката веднаш до терен.
Oчигледно не си бил на Македонија Шпанија во 2009та, и на Македонија - Ирска мислам 2011. Предобра атмосфера, само тогаш имаше полн стадион и голем дел од публиката постојано пееше/скандираше. Со Германија ако има публика очекувам добра атмосфера, ама за тоа треба да се погрижат вистинските фанови први да купат карти, а не да чекаат да се разграбаат позерите и семкарите.

Македонија - Косово кога требаше да се игра пред коронава, карти изнакупуваа позери и косовари, а тие македонци што се чукаат во гради чекаа до последно за гага, или "ќе одам утре, ме мрзи сега да купувам карта".
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Најголема грешка е атлетската патека. За да се одржува нешто во атлетика, требало да има уште еден помал стадион до овој главниот каде би тренирале. Мораше некако да се тргни кога го реновираа, премногу се губи вака, но тоа е.
Како? Да ја кренеа Јужна и да ја поместеа до теренот? :D Таман си е стадиончето, ако го накрцаме да има барем 25000 супер ќе биде ама не верувам да има повеќе од 10-ина илјади. Брзо народов ќе го заборави пласманот на ЕП и еуфоријата што беше после победата со Германија.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Енис Фазлагич со асистенција за Жилина во европскава конферациска лига.
Дарко Чурлинов одиграни 67 минтуи за Штутгарт на пријателска.
Јани Атанасов во голем дел од припремните утакмици беше прва постава со Хајдук, иако навивачите на Хајдук незадоволни од нивниот везен ред.
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
699
Поени од реакции
1.290
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.109
Поени од реакции
4.964
Oчигледно не си бил на Македонија Шпанија во 2009та, и на Македонија - Ирска мислам 2011. Предобра атмосфера, само тогаш имаше полн стадион и голем дел од публиката постојано пееше/скандираше. Со Германија ако има публика очекувам добра атмосфера, ама за тоа треба да се погрижат вистинските фанови први да купат карти, а не да чекаат да се разграбаат позерите и семкарите.

Македонија - Косово кога требаше да се игра пред коронава, карти изнакупуваа позери и косовари, а тие македонци што се чукаат во гради чекаа до последно за гага, или "ќе одам утре, ме мрзи сега да купувам карта".
Бев со Ирска,со Шпанија ми бепе слава дома. Ретко пропуштам утакмица кога сум у можност. Не ме сфаќаш иначе, колку да има скандирање а знаеме колку траат никад нема да е таа атмосфера што би била да ја нема атлетската стаза.
За ова со Германија немој не ме смеј и шуто и сакато ќе дојде на таа утакмица што Македонија ја гледал само на ЕП.
За тоа со Косово вратија пари?
Ако да мене ми пропаднаа затоа што не видов некаде дека ќе враќаат освен најави тогаш веднаш.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Бев со Ирска,со Шпанија ми бепе слава дома. Ретко пропуштам утакмица кога сум у можност. Не ме сфаќаш иначе, колку да има скандирање а знаеме колку траат никад нема да е таа атмосфера што би била да ја нема атлетската стаза.
За ова со Германија немој не ме смеј и шуто и сакато ќе дојде на таа утакмица што Македонија ја гледал само на ЕП.
За тоа со Косово вратија пари?
Ако да мене ми пропаднаа затоа што не видов некаде дека ќе враќаат освен најави тогаш веднаш.
Епа тоа зборам, за да не дојде и шуто и рогато на утакмица, треба најзагреаните први да купат карта. Инаку за атлетската патека, не би рекол дека е толкав проблем. 33.500 гласни македонци/балканци на стадион со атлетска патека е пожестока атмосфера од било кој стадион во западна европа без атлетска патека, со дупло повеќе навивачи.

Повеќе би рекол дека е проблем неисполнетиот стадион и семкарите на трибина, а не патеката.

За Косово враќаа пари уште лани, али јас не ги вратив, пошо сакав да ми останат тие карти за спомен, иако ете не присуствуваме
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Епа тоа зборам, за да не дојде и шуто и рогато на утакмица, треба најзагреаните први да купат карта. Инаку за атлетската патека, не би рекол дека е толкав проблем. 33.500 гласни македонци/балканци на стадион со атлетска патека е пожестока атмосфера од било кој стадион во западна европа без атлетска патека, со дупло повеќе навивачи.

Повеќе би рекол дека е проблем неисполнетиот стадион и семкарите на трибина, а не патеката.

За Косово враќаа пари уште лани, али јас не ги вратив, пошо сакав да ми останат тие карти за спомен, иако ете не присуствуваме
Не треба да купат карти него ФФМ треба да ја отстапи Западна на Комити, Чкембари Лозари и компанија а овие да не се сељачат него како у Букурешт сите заедно да навиваат

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Важи, нема грешка. Ние македонците од секогаш сме познати по тоа дека без исклучок праиме тоа што треба..
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
699
Поени од реакции
1.290

Ако игра уште една сезона во Џенова, можеше барем квалификацииве за Светско да ги истера. :(
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627

Ако игра уште една сезона во Џенова, можеше барем квалификацииве за Светско да ги истера. :(
Секако дека може, ако се договори со новиот селектор да игра по 20-30 мин на утакмица, а не ко мрме маста му ја извади, го играше секогаш стартер до 60-70 мин. што е многу за него. Доволно е да направи некоја асистенција, да изнуди пенал и слично. ако се користи правилно, може многу да помогне во остатокот од квалификациите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom