Македонска фудбалска репрезентација

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.799
Ех, ние со Албанија игравме немавме проблем...


Нема зошто кај некој од играчите не би му била најголема желба самиот тој да игра на ЕП отколку друга репрезентација во која што можеби би имал роднини
Друго е Албанија а друго е Косово за Албанците од Македонија.И пак ќе кажам емоциите се заебана работа.Освен Алиоски кој ниту е растен тука ниту го има тој менталитет а и се докажа со Албанија и прославата на голот,не знам дали би можеле да имаме целосна доверба во некој друг.Од сегашните Албанци кои моментално играат мислам дека само Џани,Барди и Муслиу играа тогаш против Албанија.За Барди можам да кажам без проблем дека тотално ништо не изигра со нив и истото го мислам за него и сега.Муслиу од тоа тогаш што го покажа и борбениот став кој го имаше можам да кажам дека не се почуствува ништо што може да изрази сомнеж.

Мое мислење е ова пак ќе се повторам емоциите се заебана работа,поготово во ова поднебје а и знаејќи колкава почит имаат Албанците кон Македонија па така и играчите кое исто така го покажуваа со тоа што не ја пеат химната.
А од друга страна и самите тие ќе имаат притисок на таа утакмица од сите страни,што од недоверба од наша страна што од плукање и покажување со прст од нивните.
Јас кога би бил на местото на Мрме не би ризикувал зошто сепак е влогот премногу голем.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Ама тоа е затоа што во тие мали градови не се случува ништо на спортски план, па сите би биле наапани да дојдат. Да стане рутина да се одржуваат во Струмица, пак ќе престанат да доаѓаат по неколку утакмици. Главен град е Скопје, повеќе народ има. Башка многу од тие градови живеат во Скопје. Зошто не одат тие? Пошто немавме никакви шанси? На крај краева, ако си толку изгорен да одиш да ја бодриш репрезентацијата, ни 200км нема да те спречат. Секојдневие е да се собираат луѓе само кога имаме шанси или кога имаме атрактивен противник. Тоа е така и не верувам дека ќе се смени во брзо време, освен ако не се пласираме на ЕП, па да бидеме во делириум.


На македончето не му е проблем ни дистанцата, ни цената, нит силата на репрезентацијата. Проблемот е во паметот. Порано било 1000ка карта, па имало над 10.000 публика. Сега со 150-200 денари карта, скапо било, вака било. Да му е у Струмица, ќе рече далеку е кој ќе иде, да е на Градски, ќе рече ај бе никој не иде, ја будала ли сум да мрзнам. Ретко кој друг народ се самоуништува како нашиот, во секој можен поглед.:)
Нема врска дека ако стане рутина ќе престанат да одат на стадион, еве во домашно првеснто спореди Пелистер, Борец, Победа ко ќе играат прва лига со било која друга скопска екипа, Вардар, Работнички, Македонија Ѓорче петров, секогаш скопјаниве на празни трибини играат, а нивните екипи имаат најмноу буџет, Борец игра пред полни трибини секоја утакмица, Пелистер исто така иако се втора лига, Јане Сандански во ракомет се полнит само против Барса и Киел, во сеха лига штама на трибини. А преме муабет за главен град Скопје со над 800 000 илјади жители..

- Шо побрзо да се напрет добар стадион дали во Бт или Прилеп то подобро, гарантирам дека и појако навиње ке имат посебно во споредба со семкарите на градски.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
а ПСЖ во ракомет што има сала од 3000 и не е пуна? А Париз по жители е колку 5-6 Македонии? Не е до бројката, до заинтересираноста е. Семкари биле тие на градски? Па одете вие несемкарите и напунете го стадионот. Кога можат од цела Македонија да пунат автобуси за митинзи во Скопје, што е проблемот за утакмица да се организира истото?

Пак ќе ти кажам, во тие градови ништо не се случува на спортски план, па чекаат утакмица на Борец или Тиквеш за да прават нешто (поготово за викенд).

Беше ти на стадион денес?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.799
@Vardarecc Не е баш дека Борец и Пелистер играат пред полни трибини,и таму одат луѓе кои се изгорени за фудбал(поготово во Велес каде скоро 20 години немало прволигашки фудбал)

Скопјаните се некако презаситени и без душа за вакви настани(без навреда кон никого) а и Скопје како град ја има изгубено својата душа поради миграцијата за разлика од останатите градови.

Еве и јас и ти сме навивачи на Вардар,ти си од Ресен(ако не сум грешка) јас од Штип и за нас одење на градски да го гледаме Вардар преставува вистинско доживување и кога би имале финансиска можност би оделе да го гледаме секој викенд без разлика дали игра со Слога или пак во групна фаза со Зенит,,додека пак 90% од народот во Скопје чека да дојде некоја голема екипа на градски за да отиде да го гледа Вардар.Истото важи и за репрезентација.
Во другите држави во околината е пак обратно,секогаш во главните градови има далеку повеќе посетеност него во помалите места.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Друго е Албанија а друго е Косово за Албанците од Македонија.И пак ќе кажам емоциите се заебана работа.Освен Алиоски кој ниту е растен тука ниту го има тој менталитет а и се докажа со Албанија и прославата на голот,не знам дали би можеле да имаме целосна доверба во некој друг.Од сегашните Албанци кои моментално играат мислам дека само Џани,Барди и Муслиу играа тогаш против Албанија.За Барди можам да кажам без проблем дека тотално ништо не изигра со нив и истото го мислам за него и сега.Муслиу од тоа тогаш што го покажа и борбениот став кој го имаше можам да кажам дека не се почуствува ништо што може да изрази сомнеж.
Према Албанија е поголема приврзаноста отколку Косово. Едно се тоски на југот во Албанија, друго се косовски геги..
Второ, премиите се доста големи и не верувам дека ќе се игра ноншалантно. Да не зборуваме и учество на едно Европско првенство во кое можеш уште повеќе да се продадеш и да бидеш виден од некоја поголема екипа, плус и самото Европско по себе.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Па и Словенија е екипа од Пот 3 па ете ги тепавме и гости изигравме нерешено, со Полска дома најмалку нерешено заслужиме.. за ракомет да во право си ист пак ист муабет, али за дечкиве то шо го зборвит Пандев е вистина
Автоматски споено мислење:


Искрено скопјаништава ни една утакмица не заслужват да се играт кај нив, ни во фудбал ни во ракомет, не дека ги сакам прилепчани, битолчани или струмичани, али кај нив секоја ебена утакмица ќе имаат полн стадион, иако се 10х помали по население од Скопје, денеска со Израел ебани 3000 души на утакмица, катастрофа човече
Од Скопје сум и ќе кажам дека си во право за текстов од А до Ш.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Друго е Албанија а друго е Косово за Албанците од Македонија.И пак ќе кажам емоциите се заебана работа.Освен Алиоски кој ниту е растен тука ниту го има тој менталитет а и се докажа со Албанија и прославата на голот,не знам дали би можеле да имаме целосна доверба во некој друг.Од сегашните Албанци кои моментално играат мислам дека само Џани,Барди и Муслиу играа тогаш против Албанија.За Барди можам да кажам без проблем дека тотално ништо не изигра со нив и истото го мислам за него и сега.Муслиу од тоа тогаш што го покажа и борбениот став кој го имаше можам да кажам дека не се почуствува ништо што може да изрази сомнеж.

Мое мислење е ова пак ќе се повторам емоциите се заебана работа,поготово во ова поднебје а и знаејќи колкава почит имаат Албанците кон Македонија па така и играчите кое исто така го покажуваа со тоа што не ја пеат химната.
А од друга страна и самите тие ќе имаат притисок на таа утакмица од сите страни,што од недоверба од наша страна што од плукање и покажување со прст од нивните.
Јас кога би бил на местото на Мрме не би ризикувал зошто сепак е влогот премногу голем.
alioski koga se pusti albanskata himna i nasata publika ja isvirkuvase imase solzi vo ocite i prviot pola saat ne go mrdna gazot, tek posle pocna da igra. na prviot natprevar vo albanija odigra dobro i go proslavi golot, no takva situacija pokazuva kako brzo moze se da se smeni. protiv kosovo ke igrame vo makedonija i sigurno ke ima skandiranja protiv albancite, pa mozam da si zamislam deka na nekoj od albanskite igraci ke im padne motivacijata. inace uste eden igrac koj totalno potfrli bese hasani na natprevarot vo albanija, toa bese period koga bese mnogu aktiven na terenot, igrase so mnogu trcanje, a vo albanija si go ladese, metar ne istrca preterano kazano.

jas samo zaradi tie raboti mislam deka sme autsajderi protiv kosovo. spored individualniot kvalitetet tuka negde sme, tie mozda se malku podobri, ke zavisi i od povredi, koj se ke bide dostapen. igrame doma, no eden natprevar e i mislam deka vazen faktor ke bide dali vo nasiot tim site ke dadat 100% bidejki bez 100% od site igraci tesko e na takov natprevar.

А преме муабет за главен град Скопје со над 800 000 илјади жители..
na strana drugite raboti, ama od kaj go napravi skopje da ima 800.000 ziteli. ostaj gi tie muabeti sto "pola makedonija" se doseluva, gradot e prazen. jas ubeden sum deka vo skopje ima maks. 600.000, mozda i toa e preterno. kolku stanovi se prazni, vo kolku zivee samo nekoja babicka ili nekoj dedo. dovolno e covek da pomine koga e temno pokraj zgradite i da broi vo kolku stana sveti svetlo. ne kako opravduvanje za slabata poseta, onaka off topic

inace sto prasa za mladite igraci koi eventualno naskoro bi mozele da zaigraat vo reprezentacijata. prasa za 1-2 godini i mislam deka vo toj period tesko deka nekoj od pomladite ke bide podobar od poiskusnite. na golot stole edino moze da dobie konkurencija od mitov nilsson i iliev, mada mislam deka pod mrme samo iliev moze da mu stane opasen. stoperite i slednite dve godini bi trebale da bidat velkovski, musliu, zajkov i ristevski i mislam deka tuka nekoi mladi mozat samo da se zblizat za tolku kratko vreme kako alternativa od klupa i da gi zagrozat mestata na bejtulai i tosevski. sekako zboruvam za situacija site da se zdravi, normalno zaradi poteski povredi moze da se oslobodi mesto. na RB ristovski ako ostane zdrav bi trebal da e bez konkurencija vo slednite dve godini, istoto vazi za alioski na LB.

na DM/CM ademi i bardhi se najdobri, a gi ima iskusnite spirovski i nikolov plus eventualno elmas. znaci iako imame talentirani deca na tie pozicii, na primer atanasov, todorov, fazlagic itn. tesko mi se veruva deka za dve godini nekoj bi mozel da gi pretica ademi i bardhi osven bardhi ako bide potreben poofanzivno i so toa da ispadne od konkurencija. na AMC ili polu spic pandev ako se penzionira ke nastane dupka. elmas i bardhi za sega se glavni kandidati i tuka mesto za pomladite gledam samo ako dvajcata se potrebni na drugi pozicii.

na krilata slaba e konkurencijata posebno ako igrame sistem so klasicni krila, problem e sto i vo mladinskite kategorii ne vrie od golem potencijal. churlinov sekako e tuka i mislam deka zaradi slabata konkurencija on e kandidat za kratkorocno da se probie. trapanovski e isto mnogu talentiran, ama fizicki ima problem i sigurno ke mu bide potrebna uste nekoja godina. mitrovski vo U21 igra kako desno krilo, no mislam deka dolgorocno pre ke bide kandidat za polu spic. na centarforskata pozicija slednite dve godini bi trebalo da ima borba megu nestorovski i stojanovski, toa sto go imame i sega, a moze da se dodade milan ristovski koj ne e daleku od potrebniot level, no sega e potreben vo U21. tosevski kako sto spomnav vo temata na vardar mnogu mi se sviga, no rano mu e. ima uste igraci kako gjorgjievski i krstovski, teoreticno nekogas bi mozel i dorian babunski da se vkluci (nego se uste go nemam skros otpisano, dobri predizpozicii ima), no za ovie ke treba da se poceka. centarforskata pozicija e mnogu specificna, mnogu bitna e samodoverbata i da se pogodat kockite/srekata. ne slucajno ima mnogu centarfori koi tek na 27-28 godini ke igraat uspesno ili duri i pokasno, taka sto ima nekolku igraci koi imaat potencijal i bi mozele da konkuriraat. problem e sto zborot e za centarfori, znaci voobicno samo za eden ima mesto. poubavo ke bese na nekoi drugi pozicii da ima tolku kandidati koi bi mozele nesto da napravat.

gore dole mislam deka za slednite 1-2 godini mnogu ke zavisi od toa dali ke se kvalificiram za EP i dali mrme ke ostane trener. mrme e mnogu specificen, ete sega na primer mu tekna da gi forsira mladenovski i kostadinov, a realno i dvajcata ne se materijal za seniorskata reprezentacija. kostadinov gledam go falat po nasite mediumi, a deckoto e previse limitiran za da ni pomogne kako krilo. bas pred nekoj den spomnav deka kako ofanzivec nema kariera pred sebe i se vide deka protiv izrael najdobrite akcii gi imase koga bese povrzana borbenosta i defanzivni zadaci. deckoto ednostavno izgina na teren, no takov nekogas moze da ti bide korisen kako DM (kade sto imame podobri), a ne kako krilo ili ofanziven vezen.

za zal nasite mediumi ne poseduvaat dovolno fudbalska inteligencija, pa so tolku amaterski izjavi uste mu davaat for na mrme. vo germanija ili nekoja druga fudbalska drzava mediumite nemaat problem so toa da kritiziraat direktno fudbaler i vo situacijata so kostadinov ili mladenovski site mediumi ke go utepaa selektorot za odlukata da pokani fudbaleri koi ne se na potrebniot level, pa uste i da gi startuva. na nasite mediumi strav im e da napisat ime i prezime koga kritikuvaat igrac bidejki se plasat od situacijata koga bi se sretnale so nego. mala e drzavata i najcesto pisuvaat ili samo pozitivno za fudbaleri ili molcat. najtragicno e sto posle natprevarot so izrael kostadinov duri go pretstavuvaat kako svetla tocka, a deckoto pokraj ristevski na LB bese najizguben igrac na terenot. samo deka e mlad mislat deka ima potencijal, a so negovite 23 godini ne e ni tolku mlad posebno so toa sto se uste igra samo vo slovacka. sea uste fali mrme da go igra protiv kosovo...
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.568
Поени од реакции
8.188
Да не зборуваме и учество на едно Европско првенство во кое можеш уште повеќе да се продадеш и да бидеш виден од некоја поголема екипа, плус и самото Европско по себе.
Тачно. Никакво Косово не може да биде пречка па макар и за етнички албанци да даат 100%, ако се знае дека им се укажува потенцијална историска можност да настапат на ЕП. Нема поголем мотив за еден фудбалер од тоа. За нашите репрезентативци посебно, пошо евентуален добар настап на ЕП би ги продал за добра пара.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Фактот што играме со Косово ни става товар плус во битката за пласман.Имаме неколку Албанци кои можеби поведени од емоции во некој момент ќе кикснат.Емоциите се заебана работа можеби некој инда не сака ненамерно ќе згреши во одредена ситуација или пак нема да ја има таа желба.Јас не би ризикувал на тој натпревар да ставам ниеден Албанец во првите 11.
Мислиш дека побитно му е на Барди ете ќе го земам за пример или било кој Албанец да победат Косово или самиот тој играч да оди на Европско и да си го оствари најголемиот сон во неговата кариера, да не правиме муабет дека со самиот настап на такво големо натпреварување му е одскочна даска за понатаму во иднина, ќе го гледаат скаути и ако се покажи во добро светло ете му шанса да заигра за уште поголем клуб и да направи подобра кариера.
Автоматски споено мислење:

Па и Словенија е екипа од Пот 3 па ете ги тепавме и гости изигравме нерешено, со Полска дома најмалку нерешено заслужиме.. за ракомет да во право си ист пак ист муабет, али за дечкиве то шо го зборвит Пандев е вистина
Автоматски споено мислење:


Искрено скопјаништава ни една утакмица не заслужват да се играт кај нив, ни во фудбал ни во ракомет, не дека ги сакам прилепчани, битолчани или струмичани, али кај нив секоја ебена утакмица ќе имаат полн стадион, иако се 10х помали по население од Скопје, денеска со Израел ебани 3000 души на утакмица, катастрофа човече
Кај ќе ги клајме во Битола ако се игра, на гла ? :D во Етиопија имаат подобри стадиони од Тумбекафе, инаку прав си, да имавме услови гарантирам дека секое столче ќе беше пополнето.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.799
@nsan Точно и Хасани не изигра ништо на една од утакмиците а на другата мислам дека не играше поради повреда што ја симулираше.

Не знам пак ќе кажам заебано е многу во ваква ситуација,да беше за некој други ајде ама за нив не можеме да бидеме 100% сигурни.

Јас како што кажав не би ризикувал за ваква битна утакмица,поготово не со дефанзиви играчи зошто со еден кикс(намерен или ненамерен) можат да ја заебат цела утакмица.Или кога веќе би морал да ги играм би ставил најмногу двајца и ништо повеќе.
Автоматски споено мислење:

Мислиш дека побитно му е на Барди ете ќе го земам за пример или било кој Албанец да победат Косово или самиот тој играч да оди на Европско и да си го оствари најголемиот сон во неговата кариера, да не правиме муабет дека со самиот настап на такво големо натпреварување му е одскочна даска за понатаму во иднина, ќе го гледаат скаути и ако се покажи во добро светло ете му шанса да заигра за уште поголем клуб и да направи подобра кариера.
Автоматски споено мислење:


Кај ќе ги клајме во Битола ако се игра, на гла ? :D во Етиопија имаат подобри стадиони од Тумбекафе, инаку прав си, да имавме услови гарантирам дека секое столче ќе беше пополнето.
Навистина не знам,сомнеж постои и тоа голем,што од претходни искуства а и самите чуства и емоции зошти сепак и најголеми професионалци да се,сепак се од крв и месо.А самите и се виновни за тој сомнеж со тоа што немаат почит кон химната за репрезентацијата во која настапуваат.
Да се надеваме дека сите сомнежи ќе се само лажни и погрешно мислење.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
@nsan Точно и Хасани не изигра ништо на една од утакмиците а на другата мислам дека не играше поради повреда што ја симулираше.

Не знам пак ќе кажам заебано е многу во ваква ситуација,да беше за некој други ајде ама за нив не можеме да бидеме 100% сигурни.

Јас како што кажав не би ризикувал за ваква битна утакмица,поготово не со дефанзиви играчи зошто со еден кикс(намерен или ненамерен) можат да ја заебат цела утакмица.Или кога веќе би морал да ги играм би ставил најмногу двајца и ништо повеќе.
Автоматски споено мислење:


Навистина не знам,сомнеж постои и тоа голем,што од претходни искуства а и самите чуства и емоции зошти сепак и најголеми професионалци да се,сепак се од крв и месо.А самите и се виновни за тој сомнеж со тоа што немаат почит кон химната за репрезентацијата во која настапуваат.
Да се надеваме дека сите сомнежи ќе се само лажни и погрешно мислење.
Елиф ја пее химната :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.799
Добро де Турчин :) сепак ја пее химната
Секоја чест за тоа,никој не ни го спомнал него во ниедна ситуација.
Прашањето е зошто Албанците не ја пеаат и како после такво искажување на непочит кон репрезентацијата да бидеме убедени дека со чисто срце и максимален труд ќе изиграат на натпреварот со Косово?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Косово, моментално треба да ја третираме како екипа од пот1 или пот2, само ради политичката (било каква) ситуација, бидејќи ќе има многу тензија пред и за време на утакмицата. Ако се игра у Скопје, пола градски ќе летаат орли, обичното Македонче нема да сака да ризикува да оди на стадион, и ќе испадне да играат како дома. А сигурно ќе има и дрон-ситуации и кошкања. Не треба да се опуштиме во ниеден момент. Едно е да играме против Азербејџан, Казахстан, Естонија, Фарски острови, каде што немаме тензија меѓу државите. Ако ги поминеме Косово некако, убеден сум дека Грузија/Белорусија ќе бидат многу полесни :)

*Не ме сфаќајте буквално како да ги рамнам Косово со Шпанија, Италија, Холандија, ама само ради нивната мотивираност и политичките заебанции што ги имаме со нив :)

znaci kakvo pickarsko razmisluvanje...

ke im dademe 10% karti i oststokot ke se najde nacin kako da ne ide u nivni race. sto tolku se uplasivte, ke se igra u sk i ili ke gi izgazime kako treba ili ne zasluzuvame da odime ponatamu
Автоматски споено мислење:

Нема врска дека ако стане рутина ќе престанат да одат на стадион, еве во домашно првеснто спореди Пелистер, Борец, Победа ко ќе играат прва лига со било која друга скопска екипа, Вардар, Работнички, Македонија Ѓорче петров, секогаш скопјаниве на празни трибини играат, а нивните екипи имаат најмноу буџет, Борец игра пред полни трибини секоја утакмица, Пелистер исто така иако се втора лига, Јане Сандански во ракомет се полнит само против Барса и Киел, во сеха лига штама на трибини. А преме муабет за главен град Скопје со над 800 000 илјади жители..

- Шо побрзо да се напрет добар стадион дали во Бт или Прилеп то подобро, гарантирам дека и појако навиње ке имат посебно во споредба со семкарите на градски.

pelister borec i pobeda zaedno se relevantni vo mk fudbalot kolku makedonija gjorce... smesno e da baras publika koga ligata ni e utepana, seedno za koj sport zborime.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom