Македонска левица вс десница

Што сте по политичка идеологија???


  • Вкупно гласачи
    75

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Се знае што е лева, а што десна идеологија. И двете си имаат учења и за социјалата, и за економијата.
Точно, може на пример некој во поглед на економијата да е лево ориентиран, повеќе да се согласува со левата идеологија во поглед на економијата, а сепак да застапува конзервативни и десни гледишта за животот, семејството, абортусот, хомосексуалноста и слично и обратно. Овој координатен систем е збир на се тоа заедно. Затоа и се смета за најпотполен. Цврстата поделба на лево и десно, полека се напушта, затоа што се смета за некомплетна, премногу сувопарна и се смета дека е застарена.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Точно, може на пример некој во поглед на економијата да е лево ориентиран, повеќе да се согласува со левата идеологија во поглед на економијата, а сепак да застапува конзервативни и десни гледишта за животот, семејството, абортусот, хомосексуалноста и слично. Овој координатен систем е збир на се тоа заедно. Затоа и се смета за најпотполен. Цврстата поделба на лево и десно, полека се напушта, затоа што се смета за некомплетна, премногу сувопарна и се смета дека е застарена.
Така де, со земање предвид на сите тие параметри и вредности на крајот дава една сумарна слика за тој што се тестирал.

Ама,при убедување дека некој е екстремно лев, да испадне екстремен десничар или обратно, тогаш или одговорал по принципот еци-пеци-пец или имал погрешна претстава за левицата и десницата.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: SM5
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Точно е дека се избегнува поделбата десно лево и партиите се заменуваат со глобалистички и антиглобалистички,тоа е новата боја,но на просторот на Еx уu поделбата лево десно е сеуште силна...и актуелна.



Тестот е правен од либерални левичари ,е необјективен и скоро сите прашања влечат на таа страна...затоа повекето испитаници на овој тест испаѓаат дека се левичари.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
И левицата е за морал
па кој ги укина јавните куќи??
партизаните комунисти
во име на моралот и правдата
дигнаа револуции
и сменија систем
имаше бесплатна здравствена заштита и образование
е после дојде нова генерација
и рече нејќеме тоа...
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Конечно резултат од тест шо ми се поклопува со личниот став:

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000


Кај мене е јасно, Волков овде да се тестира, можеби најпосле ќе излези, десен :)
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
255
Поени од реакции
11
Десничар .
Она што го прави десница, да не знае левица.:pos2:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Се што правам го правам со мојата лева рака, па затоа сум левучар, ама во моите убедувања мислам дека сум со десна ориентација или приврзаник кон десницата.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
шала на страна
но во Македонија левицата не функционира, и може да дојде ситуација слична на oваа доколку ваквиот тренд продолжи

 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39

Неможе да се руши десничарот вомене :vozbud:
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Абе братче во Македонија нема левица и десница.Има опозиција и владеачка партија.Има некои луге што викаат десница и левица во Македонија но во многу мал број.
:salut:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Абе братче во Македонија нема левица и десница.Има опозиција и владеачка партија.Има некои луге што викаат десница и левица во Македонија но во многу мал број.
:salut:
Еден од нив е и Вели Мумин :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom