Македонска берза

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
Железници, банки и градежни фирми ме интересираат.

Ако влезе Штрабаг во Гранит, 2400 ќе пораснат мнооооогу. :)

А шо е ЗПКО? :pos:
Одлично. Воопшто не се интересирај за градежни фирми и банки. Како инаку ќе докупуваме :baeh:
Гранит одамна веќе не е 2400.
 

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
Daniela tvoe mislenje i za ovie firmi?
kvasara,vitaminka,metalec-pp,rz ekonomika,mavrovo,rz ugotur,alkaloid
 

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
Kvasara ja imam,no dokolku nemas odvisok pari ne vleguvaj vo toa barem ne zasega. Slabo likvidna akcija.
Vitaminka - ne sledam mislam deka e toa "zemjodelska" akcija.
Metalec imam (prezadovolna) se nadevam deka konecno ke se realiziraat najavenite proekti so Feni pa da ide barem nad 200 evra.
RZ Ekonomika vozi gore dole, ama toa e standard za nea. Pred nekoe vreme stigna 900 znaci ima potencijal.
Mavrovo ako imas nervi i ako ne si alergicen na antidepresivi inaku ne.
Ugotur - wtf....restoran za svadbi na berza - stay away.
Alkaloid - ne znam mislam deka e veke otidena gore za da se vleguva sega vo nea. Ja ne ja igram.
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
opa.....a ne sum ja videl temava do sega
ok.....
ajde ....imam 20-30 akcii od fersped
:vozbud:
da vidam ponuda
:)
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Ми се случи ..... бркам да ги продадам акциите од 15 Август , брокерската куќа не сака да склучи договор ..... и после подолго инсистирање го правиме догворот да ги продадам .... доколку го склучевме порано , акциите ќе беа продадени .... но ....
Конечно правиме договор на определена цена , цена која вчера се постигна , дури отиде и еден процент погоре ...... одам денес да потпишам и да ми се префрлат парите на книшка кога броќерот ме известува дека моите акции не се продадени , зашто велам , а он “ Јас ги ставив на повисока цена , каде и да е , ќе се продадат , го имам вашиот телефон ќе ви се јавам “.......МРАК !
А што ако таа цена која он ја определил не се постигне во наредните 100 години ?
После два месеца “работа “ со таа броќерска куќа јас неможам да си ги продадам акциите по цена која јас ја сакам .
ОТВОРЕТЕ ОЧИ !
 

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
Ми се случи ..... бркам да ги продадам акциите од 15 Август , брокерската куќа не сака да склучи договор ..... и после подолго инсистирање го правиме догворот да ги продадам .... доколку го склучевме порано , акциите ќе беа продадени .... но ....
Конечно правиме договор на определена цена , цена која вчера се постигна , дури отиде и еден процент погоре ...... одам денес да потпишам и да ми се префрлат парите на книшка кога броќерот ме известува дека моите акции не се продадени , зашто велам , а он “ Јас ги ставив на повисока цена , каде и да е , ќе се продадат , го имам вашиот телефон ќе ви се јавам “.......МРАК !
А што ако таа цена која он ја определил не се постигне во наредните 100 години ?
После два месеца “работа “ со таа броќерска куќа јас неможам да си ги продадам акциите по цена која јас ја сакам .
ОТВОРЕТЕ ОЧИ !
Decko mislam deka pri izborot na nova brok.kuka(osekam deka ke biras), otvori oci epten dobro.

Mali ti si sreken covek ako imas 20-30 akcii vo Fers.(zarem ne znaes tocno kolku imas).
 
Член од
6 април 2006
Мислења
87
Поени од реакции
0
Ми се случи ..... бркам да ги продадам акциите од 15 Август , брокерската куќа не сака да склучи договор ..... и после подолго инсистирање го правиме догворот да ги продадам .... доколку го склучевме порано , акциите ќе беа продадени .... но ....
Конечно правиме договор на определена цена , цена која вчера се постигна , дури отиде и еден процент погоре ...... одам денес да потпишам и да ми се префрлат парите на книшка кога броќерот ме известува дека моите акции не се продадени , зашто велам , а он “ Јас ги ставив на повисока цена , каде и да е , ќе се продадат , го имам вашиот телефон ќе ви се јавам “.......МРАК !
А што ако таа цена која он ја определил не се постигне во наредните 100 години ?
После два месеца “работа “ со таа броќерска куќа јас неможам да си ги продадам акциите по цена која јас ја сакам .
ОТВОРЕТЕ ОЧИ !

Ми се случи и мене една слична ситуација со Фершпед брокер, па после 2 месеци тек ги продадов акциите и изгубив 25000 во разлика на цена, барем ќе платев данок со тие пари. Затоа секогаш дефинирајте цена по која ќе продавате или купувате зошто брокерот ако не е твој човек па да се заинтересира има големи шанси да те заебе, намерно или ненамерно.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Ми се случи и мене една слична ситуација со Фершпед брокер, па после 2 месеци тек ги продадов акциите и изгубив 25000 во разлика на цена, барем ќе платев данок со тие пари. Затоа секогаш дефинирајте цена по која ќе продавате или купувате зошто брокерот ако не е твој човек па да се заинтересира има големи шанси да те заебе, намерно или ненамерно.
Трагедијата е што јас дефинирав цена , која цена вчера дури и се надмина , а моите акции не се продадоа .
Едноставно станува збор за непрофесионализам , неажурност на брокерската куќа . Со договорот е предвидена најниската цена , па така да брокерот си земал за право да става повисока и тоа без консултација со клиентот .... со таквиот договор он индиректно е сопстевник и калкулира , манупулира и стопанисува со моите акции ......
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Decko mislam deka pri izborot na nova brok.kuka(osekam deka ke biras), otvori oci epten dobro.

Mali ti si sreken covek ako imas 20-30 akcii vo Fers.(zarem ne znaes tocno kolku imas).
Немам избор , ќе мора . Но сепак дали постои регулатива за заштита од вакви неодговорни брокерски куќи ....... никој не ми гарантира дека во новата брокерска куќа ќе биде се во ред .... имали ли некои параметри , бонитети според кои ќе се одбере броќерската куќа ?
Јас оваа ја одбрав по препорака .
 

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
Daniela,koj se naprespektivni akcii so najgolem potencijal na ripanje na cenata na mse?
 

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
Demkesh......kako mozel da ti ja menuva brokerot cenata zarem ti ne mu potpisa nalog i ne vide sto stoi tamu.

Izborot na sledna pa ke ti bide na preporaka zosto drug ancin nemas :( Imas ama ne se relevantni.
Ako ne ides so mnogu pari na berza, togas poarno ti e da najdes nekoj pomlad broker vo pomala brok.kuka so pomalku obvrski. Ke moze poveke da se grizi za tvoite nalozi ti teknue.

Up, za perspektivni akcii ke muabetime posel pauzava. Da odmorime malku sto vikas?

Inaku najperspektivna na MSE ti e ZPK i Makpetrol toa site go znaat.

:)
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Demkesh......kako mozel da ti ja menuva brokerot cenata zarem ti ne mu potpisa nalog i ne vide sto stoi tamu.

Izborot na sledna pa ke ti bide na preporaka zosto drug ancin nemas :( Imas ama ne se relevantni.
Ako ne ides so mnogu pari na berza, togas poarno ti e da najdes nekoj pomlad broker vo pomala brok.kuka so pomalku obvrski. Ke moze poveke da se grizi za tvoite nalozi ti teknue.

Up, za perspektivni akcii ke muabetime posel pauzava. Da odmorime malku sto vikas?

Inaku najperspektivna na MSE ti e ZPK i Makpetrol toa site go znaat.

:)
Во договорот кој го потпишав се дефинира како “ најниска “ па истиот се толкува како можност и за повисока цена ...... јас го прочитав договорот , јас ја видов цената која е договорена , го имам догворот со мене , .... но не препоставував дека он ќе ја измени висината и како таква да ја пријави , не предпоставував дека нема да делува според движењата на берзата .
Мислам дека он ја пријавил повисоко и едноставноме ме изумил или пак нема добра евиденција на акциите кои он ги застапува .
Моето искусто нека биде нечива школа , безплатан .
 

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
ima nekoj informacija dali mse ke odi nagore do nova godina ?
daniela???
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.584
Поени од реакции
7.648
Неделава кај многу компании падна цената на акциите

„Битолска млекара“ се продаде, сопрено тргувањето со капиталот на „Македонска банка“ поради наредбата за ликвидација од Народната банка. На берзата неделава кај најголем дел од компаниите падна цената на акциите.

Се направи вкупен промет од 44,6 милиони евра, но повеќе од половината од продажбата на „Млекара Битола“ и на дел од капиталот на „Комерцијална банка“.

Во вторникот групацијата „Данјуб фудс“ за 27 милиони евра купи 75% од акциите и стана нов сопственик на Битолската млекарница.

Вчера во две блок трансакции се продаде и 2,7% од капиталот на „Комерцијална банка“ за околу 7 милиони евра. Во однос на минатата недела цената на акцијата на банката порасна за 1,8%.

И оваа недела на берзата интензивно се тргуваше со акциите на ФЗЦ „11 октомври“. Се продаде капитал од 1,7 милиони евра, а вредноста на акциите на кумановската фабрика порасна за цели 29%.

За 1,5% порасна вредноста на акцијата на „Макпетрол“. Од нафтениот дистрибутер се истргува капитал од 650.000 евра.

Цената на акцијата на „Алкалоид“ не регистрираше значителни промени, но се истргува капитал во висина од 598.000 евра. Во изминатите пет работни дена тргувањето со капиталот на останатите компании беше со слаб интензитет.

Брокерите коментираат дека на инвеститорите и натаму повеќе им се интересни другите пазари во регионот, но очекуваат дека ќе се смени состојбата.

Вредноста на акцијата на Битолската квасара падна за 11%. Се намали тргувањето со капиталот на „Бетон“, а цената на акцијата падна за 7,5% во однос на минатата недела.

За 6,2% падна и вредноста на акцијата на „Фершпед“. Кај Топлификација цената на акциите се намали за 4%.

Падна и вредноста на акцијата на велешката фабрика за фрижидери „Киро Ќучук“, вчера застана на сумата од 9.488 денари за акција, што е за 8,3% помалку во однос на минатата недела.

Меѓу компаниите, чија вредност на акциите падна, се и ОХИС за 16%, „Лотарија на Македонија“ за 15%, „Макстил“ за 7%, ОКТА за 6,2%.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Јас си купив акција што порасна. Која...не кажувам. :baeh:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom