Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Пораст на квартална добика на КМБ од 100% наспроти ,,слаба'' претходна дивиденда од 450 денари резултира со шорт на акцијата :unsure:.

Секаде во светот пазарот е форвард лукинг само кај нас буричка у историја :)

#Од вакви инвеститоришта си патиме #КМБ до 8000 шо кур* :)
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Да бе во ред ако не ти е сток инвестинг у топ прајоритис и си тераш бизнис, почитувам. ОК е DCА како пасивен трејдинг/инвестинг поготово за индекс во лонг трм портфолио. Повели идеа од мене чисто кога ќе имаш време да си направиш back-testing анд ју гона тенк ми лејтер :) Избегавај купувања кога акциите/индексите ти се под 200 days Simple Moving Average. Едноставно, лесно до бола :) . На тој начин ќе ги избегнеш сите bear markets како несреќната цела 2022 ;)
Мислев дека кога акциите се под 200 СМА тогаш значи се евтини и тогаш му мајката за купување. Али изгледа негде грешам и имам уште муви за лапање за да сконтам зошто не е време за купување. :)
Позз
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Мислев дека кога акциите се под 200 СМА тогаш значи се евтини и тогаш му мајката за купување. Али изгледа негде грешам и имам уште муви за лапање за да сконтам зошто не е време за купување. :)
Позз
Купување под 200 SMA ти е catching a falling knife (шорт, да фор шр). Никогаш нема да го фатиш ботомот во консолидациски чопи маркет или bear market надолен тренд. Дури да ти трефне еднаш, ќе те навлече дека можеш и вторпат истото да го сториш и оп, фалименто. Пазарот кога паѓа, паѓа со брзина 7 пати повеќе од она шо расне во бул маркет, у фигуративна смисла тоа би било качување по скали наспроти лифт во надолен правец. Во превод, теоретска шанса нема да се справиш со тој кепичулејшн велосити .
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Vo prodozlenie 2 grafika povrzani so bankite vo MK. Slicni se so ona sto go postirase @TENDO pred nekoe vreme.

Spored mene (i spored enda studija sto @Side Hustler mi ja hejta) cenite na bankarskite akcii bi trebalo da se vrednuvaat vo zavisnost od ROEto na bankata so razlicen soodnos P/B. Korelacijata P/B bi trebalo da pomegju 10X do 12X od ROEto.

Ako vaka se vrednuvaat bankite i ako gi stavime na grafik toa bi izgledalo vaka

Prviot grafik e vrz osnova na rezultatite od 2022 godina.
1683538032814.png


Vtoriot e grafik e vrz osnova na TTM (Q2/22 = Q1/23)
1683538127569.png

Goleminata na krugovite e srazmerna na dividendniot prinos za poslednite 3 godini.

Poednostaveno kazano bankite pod kanalot se potceneti, bankata nad kanalot e preceneta. Sepak, ostanuva znak prasanje kolku e odrzliv ovoj ROE od preku 15 kaj ovie 3 banki.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Vo prodozlenie 2 grafika povrzani so bankite vo MK. Slicni se so ona sto go postirase @TENDO pred nekoe vreme.

Spored mene (i spored enda studija sto @Side Hustler mi ja hejta) cenite na bankarskite akcii bi trebalo da se vrednuvaat vo zavisnost od ROEto na bankata so razlicen soodnos P/B. Korelacijata P/B bi trebalo da pomegju 10X do 12X od ROEto.

Ako vaka se vrednuvaat bankite i ako gi stavime na grafik toa bi izgledalo vaka

Prviot grafik e vrz osnova na rezultatite od 2022 godina.
Прегледај го приврзокот 377767


Vtoriot e grafik e vrz osnova na TTM (Q2/22 = Q1/23)
Прегледај го приврзокот 377768

Goleminata na krugovite e srazmerna na dividendniot prinos za poslednite 3 godini.

Poednostaveno kazano bankite pod kanalot se potceneti, bankata nad kanalot e preceneta. Sepak, ostanuva znak prasanje kolku e odrzliv ovoj ROE od preku 15 kaj ovie 3 banki.
Секако дека ROE кај банката е многу важен податок. И тука големите банки имаат предност. Бидејќи фисните трошоци можат да ги покријат со поголемиот обем на средствата што го имаат.

2023​
Кредити (1)Исправка (2)Добивка (3)2/1 %3/1 %
KMB
60.270.008​
-54.609​
1.039.695​
-0,09%​
1,73%​
NLB
70.210.436​
30.077​
802.487​
0,04%​
1,14%​
STB
86.445.863​
-375.149​
698.800​
-0,43%​
0,81%​
TTK
4.675.387​
-15.087​
16.304​
-0,32%​
0,35%​
SBT
6.996.630​
-86.794​
-51.533​
-1,24%​
-0,74%​
UNI
18.068.062​
-73.478​
132.103​
-0,41%​
0,73%​
Но и ова како што гледам кај Core бизнисот, KMB има само нешто над 3 пати поголем износ даден во кредити од UNI, но имаат над 10 пати поголема пазарна капитализација.

Долгорочно не би требало тоа да можат да го издржат, но имајќи во предвид колку банкоцентрична земја сме и како се направени законите, тие 4 миијарди евра што им стојат на сметки скоро без трошок и тоа како дава простор за профитабилност кај банките.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Секако дека ROE кај банката е многу важен податок. И тука големите банки имаат предност. Бидејќи фисните трошоци можат да ги покријат со поголемиот обем на средствата што го имаат.

Но и ова како што гледам кај Core бизнисот, KMB има само нешто над 3 пати поголем износ даден во кредити од UNI, но имаат над 10 пати поголема пазарна капитализација.

Долгорочно не би требало тоа да можат да го издржат, но имајќи во предвид колку банкоцентрична земја сме и како се направени законите, тие 4 миијарди евра што им стојат на сметки скоро без трошок и тоа како дава простор за профитабилност кај банките.
Kako i da zavrtam, UNI mi e 1 pik od bankite.
Edinstven problem e niskiot free-float - Bugarite imaat okolu 73%
Ama ist problem imaат i STB i NLB, a imase i OHB
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Ние се уште живееме во социјализам.

Како бе може за неколку плати да се раскрчмува сега целиот имот?

Немам акции во Бетон, ама многу ме нервира целава постапка таму.

Колку Бетон има побарувања од Државата? Нели по default државата е најсигурен должник?

Нели освен вработените има и акционери кои инвестирале за да купат акции во таа компанија? Некој дали го гледа нивниот интерес?

Како може да се пушти во стечај кога имотот и побарувањата што ги има компанијата се 1.000 пати поголеми од тој износ на исплатени плати?
Во билансите ги нема тие побарувања, не можеш да ги завршиш проектите што си ги добил ако не им даваш плата на вработените.


 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
523
Kako i da zavrtam, UNI mi e 1 pik od bankite.
Edinstven problem e niskiot free-float - Bugarite imaat okolu 73%
Ama ist problem imaат i STB i NLB, a imase i OHB
А обврзницата за повластени, со 11% камата не ти активира некое алармче....?
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
А обврзницата за повластени со 11% камата не ти активира некое алармче....?
Tocno e. Obvrznicata im e del od glavninata i kamatata na istata ne e trosok.
Verojatno im e nacin za dokapitalizacija? Ne sum mnogu zapoznaen so regulativata za bankite.

Pravev nekoi matematiki na brzina, so toa sto ja isklucuvam obvrznicata od glavnina (ja tretiram kako obvrska), a kamatata na istata ja dodavam na trosok
Pokazatelite ne se menuvaat drasticno

1683559712986.png
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Ако има некој преглед може ли да постира куповни / продажни налози за КМБ
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Македонски Берзански Индекс – МБИ10 е ценовен индекс пондериран со free float пазарна капитализација и се состои од најмногу 10 котирани акции на Официјалниот пазар на Macedonian Stock Exchange.

На графикот се претставени 10те акции кои се во неговата структура според последната негова ревизија.

Направен е и график со ROE

 

Attachments

Член од
5 октомври 2013
Мислења
21
Поени од реакции
48
Македонски Берзански Индекс – МБИ10 е ценовен индекс пондериран со free float пазарна капитализација и се состои од најмногу 10 котирани акции на Официјалниот пазар на Macedonian Stock Exchange.

На графикот се претставени 10те акции кои се во неговата структура според последната негова ревизија.

Направен е и график со ROE

Добра анализа ! like !

Анализата покажува дека подобро е под перница отколку АЛК на оваа цена или Цементара иако не е член на МБИ 10 на пазарната цена !
Графиконите покажуваат дека GRNT , MTUR ,UNI се ПОТЦЕНЕТИ АКЦИИ спрема моменталната пазарна вредност.
TTK е најмала банка и нема адекватност на капиталот а полна е со ИЗМАМНИЦИ во своите структури и при следен Дунав ќе биде новата Еуростандард Банка !

Околу кепичулешн велосити на МСЕ да истакнам дека и да го фатиш ботомот на беар маркет , голем знак прашалник е дали избраните компании ќе преживеат светски ертквејк и дали ќе имаш време да уживаш во својот избор . Шансите компаниите од МБИ 10 да преживеат Дунав или РЕСЕТ се многу мали , а шансите да се заглави со некоја од компаниите од МБИ 10 се огромни. TPLF , OHIS , SPAZ , еве најново BETON ...
Дунав е изгледа тргнат само НИЕ уште не сме констатирале , а Dar Makot е удавен на суво :jeeee:!

Со анализи како од TENDO , диверзификација , дисперзирање на ризиците , усул , вложување во повеќе различни инструменти , креирање портфолио , се ќе биде и ДУНАВ нема да ни биде ни до глужд , а со чалами и чаталење и СЕРАВА ќе биде длабока ! Затоа памет во глава !
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Македонски Берзански Индекс – МБИ10 е ценовен индекс пондериран со free float пазарна капитализација и се состои од најмногу 10 котирани акции на Официјалниот пазар на Macedonian Stock Exchange.

На графикот се претставени 10те акции кои се во неговата структура според последната негова ревизија.

Направен е и график со ROE

Poprofi napraveno od moite :)
Bravo
Dobro bi bilo da gi imame istite i TTM so Q1/23

Inaku, posle vcerasniot komentar na @bladeruner, razmisluvav i mislam deka perpetualnata obvrznica na UNI sepak znacajno vlijae na pokazatelite
Istata e vklucena vo glavnina so sto go zgolemuva book-ot, a trosokot za nejzinata kamata ne e trosok na periodot i moze da se vidi samo preku izvestajot za glavnina i preku izvestajot za paricni tekovi.
Taka da za da moze da se sporeduva so drugite banki mislam deka treba da na napravi adjustment i perpetualnata da se trgne od glavnina (bi se namalil book-to) i da se dodade na obvrski, a kamatata da se prikaze kako trosok i da vlijae na rezulatot.
Na ovoj nacin kaj UNI bi se namalil EPS, no poradi pomaliot book ROE bi bil pogolem (poradi pogolemiot leveridz), no bi imal i povisok P/B zatoa sto "book" bi bil pomal za perpetualnata.
Ako se smeni na ovoj nacin tretmanot na obvrznicata, togas P/B na 31.12.2022 se menuva od 0,83 na 0,96
Isto poradi fiksniot trosok na obvrznicata ROE bi bil poosetliv na promenite vo EPS.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Poprofi napraveno od moite :)
Bravo
Dobro bi bilo da gi imame istite i TTM so Q1/23

Inaku, posle vcerasniot komentar na @bladeruner, razmisluvav i mislam deka perpetualnata obvrznica na UNI sepak znacajno vlijae na pokazatelite
Istata e vklucena vo glavnina so sto go zgolemuva book-ot, a trosokot za nejzinata kamata ne e trosok na periodot i moze da se vidi samo preku izvestajot za glavnina i preku izvestajot za paricni tekovi.
Taka da za da moze da se sporeduva so drugite banki mislam deka treba da na napravi adjustment i perpetualnata da se trgne od glavnina (bi se namalil book-to) i da se dodade na obvrski, a kamatata da se prikaze kako trosok i da vlijae na rezulatot.
Na ovoj nacin kaj UNI bi se namalil EPS, no poradi pomaliot book ROE bi bil pogolem (poradi pogolemiot leveridz), no bi imal i povisok P/B zatoa sto "book" bi bil pomal za perpetualnata.
Ako se smeni na ovoj nacin tretmanot na obvrznicata, togas P/B na 31.12.2022 se menuva od 0,83 na 0,96
Isto poradi fiksniot trosok na obvrznicata ROE bi bil poosetliv na promenite vo EPS.
Како нејзината камата не е трошок? Секоја година за 450.000 евра се намалува нето добивката по тој основ.
Автоматски споено мислење:

Добра анализа ! like !

Анализата покажува дека подобро е под перница отколку АЛК на оваа цена или Цементара иако не е член на МБИ 10 на пазарната цена !
Графиконите покажуваат дека GRNT и MTUR се ПОТЦЕНЕТИ АКЦИИ спрема моменталната пазарна вредност. Дека UNI иако не е член на МБИ 10 и не е опфатена во анализата е исто така ПОТЦЕНЕТА АКЦИЈА !
TTK е најмала банка и нема адекватност на капиталот а полна е со ИЗМАМНИЦИ во своите структури и при следен Дунав ќе биде новата Еуростандард Банка !

Околу кепичулешн велосити на МСЕ да истакнам дека и да го фатиш ботомот на беар маркет , голем знак прашалник е дали избраните компании ќе преживеат светски ертквејк и дали ќе имаш време да уживаш во својот избор . Шансите компаниите од МБИ 10 да преживеат Дунав или РЕСЕТ се многу мали , а шансите да се заглави со некоја од компаниите од МБИ 10 се огромни. TPLF , OHIS , SPAZ , еве најново BETON ...
Дунав е изгледа тргнат само НИЕ уште не сме констатирале , а Dar Makot е удавен на суво :jeeee:!

Со анализи како од TENDO , диверзификација , дисперзирање на ризиците , усул , вложување во повеќе различни инструменти , креирање портфолио , се ќе биде и ДУНАВ нема да ни биде ни до глужд , а со чалами и чаталење и СЕРАВА ќе биде длабока ! Затоа памет во глава !
Не знам дали си ироничен но далеку се GRNT и MTUR од потценети акции, со тековните добивки и нивниот ROE. Ок кај MTUR, на кај GRNT кизнеј што има пимнато во тоа што се рачуна како книговодтвена вредност.

Како тоа UNI не е член на МБИ10 и не е опфатена во анализата?

Poprofi napraveno od moite :)
Bravo
Dobro bi bilo da gi imame istite i TTM so Q1/23
Овие релативно лесно ги собрав од mse.mk . За истите со 01/23 би ми требало многу повеќе работа, што немам намера моментално да ја правам.

Чекам кога од mse ќе ни дадат повеќе агрегирана дата, не знам зошто им е тешко во тој дел со покзателите, да ги постават ROE, ROA, ROCE...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom