Македонска берза

Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
523
Извештаите не успеаа да ја поместат акцијата ниту за еден процент, ама одлуката за дивиденда (која што делумно беше очекувана) ја носи на плус 10%
Џабе извештаи за астрономски добивки ако постои сомнеж кај малите акционери дека мнозинскиот не сака да ја дели чесно добивката. После ланската тенка дивиденда, ваков сомнеж се вовлече кај дел од инвеститорите, но со овогодишната предложена дивиденда, мнозинскиот акционер докажува дека е чесен и од збор и дека ќе се труди да исплаќа во просек 70% од добивката, како што е објавено во дивидендната политика. Попусто се ветувања, ако не се поткрепени со сува пара.
Јас ја поседувам акцијава 13 години и на почетокот имав слични сомнежи, посебно после одлуката да не се дели дивиденда 2011-2014, но со тек на време се уверив дека ова е најтранспарентната и најчесна компанија на МСЕ. А парите од годините кога не се делеше дивиденда се искористија да се откупи зградата на седиштето и да биде целосно во сопственост на ТНБ.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Џабе извештаи за астрономски добивки ако постои сомнеж кај малите акционери дека мнозинскиот не сака да ја дели чесно добивката. После ланската тенка дивиденда, ваков сомнеж се вовлече кај дел од инвеститорите, но со овогодишната предложена дивиденда, мнозинскиот акционер докажува дека е чесен и од збор и дека ќе се труди да исплаќа во просек 70% од добивката, како што е објавено во дивидендната политика. Попусто се ветувања, ако не се поткрепени со сува пара.
Јас ја поседувам акцијава 13 години и на почетокот имав слични сомнежи, посебно после одлуката да не се дели дивиденда 2011-2014, но со тек на време се уверив дека ова е најтранспарентната и најчесна компанија на МСЕ. А парите од годините кога не се делеше дивиденда се искористија да се откупи зградата на седиштето и да биде целосно во сопственост на ТНБ.
Да, но дивидендата претежно доаѓа од добивката за минатата година така што логично би било вредноста на акцијата да има силна флуктуација кога ќе се подобри или влоши резултатот ама кај нас тоа не се случува.

Најдобар пример беше Комерцијална, која што иако оствари речиси дупла добивка споредбено со лани акцијата не се помрдна воопшто бидејќи дивидендата е веќе поделена. Макпетрол пак има значителен пад на добивката, но цената на акцијата порасна само затоа што одлуката за исплата на дивиденда беше објавена истовремено.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
2023​
Кредити (1)Исправка (2)Добивка (3)2/1 %3/1 %
KMB
60.270.008​
-54.609​
1.039.695​
-0,09%​
1,73%​
NLB
70.210.436​
30.077​
802.487​
0,04%​
1,14%​
STB
86.445.863​
-375.149​
698.800​
-0,43%​
0,81%​
TTK
4.675.387​
-15.087​
16.304​
-0,32%​
0,35%​
SBT
6.996.630​
-86.794​
-51.533​
-1,24%​
-0,74%​
UNI
18.068.062​
-73.478​
132.103​
-0,41%​
0,73%​

КМБ после рекордната добивка во К1 очекував да полета накај 14К, СТБ очекувано застана после објавата дека нема да дели дивиденда, ТНБ после вчерашниот скок денес отвори на 32,5К а сега се продава на 31,9К, и УНИ веројатно никогаш повеќе нема да ја има под 5,2К.

П.С. Оние кои тргувањето на берза, како и коментирањето тука со сфаќаат како навивачка активност подобро е да одат да гледаат спортски натпревари, берза е малку пософистициран терен за натпревар.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Здраво
Незнам дали е можно да се анализира некоја компанија од mse.mk со алатките на tradingview.com,
КМБ на пример.
КМБ ја најдов на marketwatch.com но како видов на tradingview.com има многу поголема палета од на алатки али не успеав да најдам некоја МСЕ компанија.

Благодарам однапред
 
Член од
4 мај 2023
Мислења
4
Поени од реакции
4
Здраво,

Денес требаше да почне исплатата на дивиденда на КМБ.. Има некој инфо дали исплатиле? Имам стара сметка (немам ни картичка за банкомат) во КМБ и во НЛБ, лани дадов одобрение на НЛБ да ми ја исплатат, годинава заборавив.. Не знам дали треба секоја година или еднаш е доста?
На КМБ немам ел.банкарство за да проверам, па да не се акам џабе до друг град по банки...
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Здраво,

Денес требаше да почне исплатата на дивиденда на КМБ.. Има некој инфо дали исплатиле? Имам стара сметка (немам ни картичка за банкомат) во КМБ и во НЛБ, лани дадов одобрение на НЛБ да ми ја исплатат, годинава заборавив.. Не знам дали треба секоја година или еднаш е доста?
На КМБ немам ел.банкарство за да проверам, па да не се акам џабе до друг град по банки...
Не треба. Таа шо ти е задња оставена на таа ќе ти пуштат. Односно ,,пуштиле'' пошо стигнаа пред малку. ;)
 
Член од
4 мај 2023
Мислења
4
Поени од реакции
4
Не треба. Таа шо ти е задња оставена на таа ќе ти пуштат. Односно ,,пуштиле'' пошо стигнаа пред малку. ;)
Тенкс..
Значи после 2 да ги чекам на нлб:love:
Ме израдува, да си уплатам за непланиран одмор :pos:
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Здраво,

Денес требаше да почне исплатата на дивиденда на КМБ.. Има некој инфо дали исплатиле? Имам стара сметка (немам ни картичка за банкомат) во КМБ и во НЛБ, лани дадов одобрение на НЛБ да ми ја исплатат, годинава заборавив.. Не знам дали треба секоја година или еднаш е доста?
На КМБ немам ел.банкарство за да проверам, па да не се акам џабе до друг град по банки...
Kaj mene stigna vo momentov 410000
Автоматски споено мислење:

Kaj mene stigna vo momentov 410000
Da se dokupi nesto odma
 
Член од
4 мај 2023
Мислења
4
Поени од реакции
4
Kaj mene stigna vo momentov 410000
Автоматски споено мислење:


Da se dokupi nesto odma
На комерцијална ви се сметките оставени за исплата?
Не можам да дочекам, најдов пристојна цена за авионска карта (ебати пристојна 700 евра:jajce:) па како на боцки седам и рефреширам во очекување дека ќе скокне дупло цената..
:pos:
Не докупувам јас, здравје во септември ќе видам каква ќе биде цената. Тогаш ми стигаат 10тина илјадарки евриќи и ќе ги дадам сите таму
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
На комерцијална ви се сметките оставени за исплата?
Не можам да дочекам, најдов пристојна цена за авионска карта (ебати пристојна 700 евра:jajce:) па како на боцки седам и рефреширам во очекување дека ќе скокне дупло цената..
:pos:
Не докупувам јас, здравје во септември ќе видам каква ќе биде цената. Тогаш ми стигаат 10тина илјадарки евриќи и ќе ги дадам сите таму
Ti trebast sega za na odmor
 
Член од
4 мај 2023
Мислења
4
Поени од реакции
4
Ti trebast sega za na odmor
Одам здравје крај на мај макар и без дивиденда, ќе се оди у минус... Тајланд, Камбоџа и Виетнам.
Цел живот се токмев да одам и се пренаменував пари де за инвестиција, де за кола, де за учество за стан, де за некоја друга заебанција..
Стареам, доста беше :pos:
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
Kaj mene stigna vo momentov 410000
Автоматски споено мислење:


Da se dokupi nesto odma
Брееј, 410к дивиденда, јас би ги бапнал сега во ТНБ и автоматски имаш плус 7-15% за месец ипол, макар што упрпаа малце денес.
 
Член од
26 август 2013
Мислења
168
Поени од реакции
167
Брееј, 410к дивиденда, јас би ги бапнал сега во ТНБ и автоматски имаш плус 7-15% за месец ипол, макар што упрпаа малце денес.
Денеска у тој правец баш размислував, дали можеш со пари за една позиција да се извозиш со две дивиденди.
Пазарџиската математика ми беше: Танкирам акции сега од KMB, чекам до април наредна година, влагам во дивиденден пресек, продавам после тоа, влагам во TNB чекам до дивиденден пресек, бегам и од таму :D :D И баба ми ако имаше тркала ќе беше точак :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom