Македонска берза

Член од
17 јули 2020
Мислења
64
Поени од реакции
44
Готово ме фати! Каде да се пријавам? Сум купувал пред да започне да купува фондот, а и сум купувал и пред сите други.

Прегледај го приврзокот 366358

Колку е казната затвор? 1 или 3 години? Или за ова електрична столица се добива? За чување 7 години колку данок да се плати?
Bravo druze, a ako gi poseduvas uste toa e negde 750% razlika vo cena so segasnava 5000den BRAVISIMO kapa dole....
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Здраво здраво. Бев пренасочен да пишам/читам овде , а да не отварам нова тема и затоа ќе пишам овде.

Одприлика околу 2 недели разгледувам алтернативни начини на заработување. Велгов во affiliate marketing али многу споро оди. Развив една страна, но сепак треба време за да дојде до печалка. И затоа се завртов кон берза. Разгледував, читав, истражував како работи. Дојдов до сознание на идекс фондовите(Index funds). Како работат и како зимаат провизија. И дојдов до брокери. Сватив кои се и што се, но незнам кои се достапни брокери во Македонија. Кога пишам Online broker in Macedonia на топ ниво излава. https://www.interactivebrokers.hu/en/home.php (Interactive Brokers).

Мои прашања се:
-Која е минималната сума со која би можел да почнам?
-Дали 50 евра за почеток месечно се доволно?
-Со кој online broker имате искуство?
-Дали може и како во Македонија да купам акции на пример од Алкалоид, Гранит...?

Ми треба било каков пасивен income бидејки се што правам го правам сам. И сакам самостојно да се школувам. Било каква помош и информација е добредојдена :D .
Здраво и добредојде

Исчитај уназад, можеш од почеток. Мене ми требаа добри 8 часа за половина од форумот, значи рачунај 16 часови инвестиција во знаење :)
Сметај дека ова е само Македонска берза, ама има добро инфо.

Мои одговори на прашањата се:
-Која е минималната сума со која би можел да почнам? Види подолу
-Дали 50 евра за почеток месечно се доволно? Да, сумата треба да е поголема од акцијата што ја купуваш, иако предлагам поголема сума ради трошоците кои ќе ги имаш. Предлог да ставаш на страна, па определена сума (пр 100000 денари) да префрлаш на сметка за купување, бидејќи имаш брокерски трошоци, ЦДХВ и КХВ трошоци.
-Со кој online broker имате искуство? за МКД јас имам искуство НЛБ Брокер или други што ќе ти препорачаат (надоврзете се.. :) ). Интерактив брокерс за странство
-Дали може и како во Македонија да купам акции на пример од Алкалоид, Гранит...? да, се што е на МСЕ берза, прашај брокер
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Готово ме фати! Каде да се пријавам? Сум купувал пред да започне да купува фондот, а и сум купувал и пред сите други.

Прегледај го приврзокот 366358

Колку е казната затвор? 1 или 3 години? Или за ова електрична столица се добива? За чување 7 години колку данок да се плати?
Фино, јасно и конкретно и со бројки и со количини. Заслужен респект за пресметките, визијата и секако за нивото на ризик кој си го поднел на времето, а сега ти се враќа како ладен коктел за Ник Слотер на шанк додека ја шмека таа црвенокосата
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Фино, јасно и конкретно и со бројки и со количини. Заслужен респект за пресметките, визијата и секако за нивото на ризик кој си го поднел на времето, а сега ти се враќа како ладен коктел за Ник Слотер на шанк додека ја шмека таа црвенокосата
1675810058078.png
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Готово ме фати! Каде да се пријавам? Сум купувал пред да започне да купува фондот, а и сум купувал и пред сите други.

Прегледај го приврзокот 366358

Колку е казната затвор? 1 или 3 години? Или за ова електрична столица се добива? За чување 7 години колку данок да се плати?
Ако дојде ред за судење јас ќе бидам сведок како ми велеше да купувам на 700-1000 денари пред 5-6 години, ама јас немав доверба во банката и сметав дека во догледно време нема да исплаќаат дивиденда
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ако дојде ред за судење јас ќе бидам сведок како ми велеше да купувам на 700-1000 денари пред 5-6 години, ама јас немав доверба во банката и сметав дека во догледно време нема да исплаќаат дивиденда
Мислам дека е рано за триумфализам regarding УНИ. Наредната недела е многу покруцијална од се останато. Несомнено ќе имаат добар извештај, впрочем деветотомесечниот веќе заврши работа во компарација со несреќната 2021 година. Нооо, претенциозните очекувања на раководството и акционерите се веројатно соодветно прајсинг-увани во побарувачката на акции шо ја видовме изминатите недели. Дополнително, извештајот треба да биде соодветно накачен за дивиденден одлив, посакувано за повеќе од видените 120 милиони денари, трошок кој порано не постоел. Јас не сум многу оптимист во најголемите бројки во иста мера како шо требаше да бидам попесимистички настроен кон комерцијална која резултиураше утнати две години, вклучувајќи ја тековнава.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Мислам дека е рано за триумфализам regarding УНИ. Наредната недела е многу покруцијална од се останато. Несомнено ќе имаат добар извештај, впрочем деветотомесечниот веќе заврши работа во компарација со несреќната 2021 година. Нооо, претенциозните очекувања на раководството и акционерите се веројатно соодветно прајсинг-увани во побарувачката на акции шо ја видовме изминатите недели. Дополнително, извештајот треба да биде соодветно накачен за дивиденден одлив, посакувано за повеќе од видените 120 милиони денари, трошок кој порано не постоел. Јас не сум многу оптимист во најголемите бројки во иста мера како шо требаше да бидам попесимистички настроен кон комерцијална која резултиураше утнати две години, вклучувајќи ја тековнава.
Моите очекувања за нешто повисоки од на Милка. Очекувам добивката оваа година да биде околу 700 денари по акција.
Со таа добивка пак p/e ќе биде околу 7, а p/b под 0.8. Пак ќе е убедливо најефина во однос на сите други банки.

Да не си правиме бајрам со умот со пресметките за добивките и дивидендите, па ќе почекаме да излезат.

П.С. Инаку од секогаш ми сметало ова доцнење со објавувањето на извештаите. Во неколку наврати им го имам тоа кажано.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Vane.png

Еден Ване кој поседува фрапантни 15% од цела КМБ (најголем акционер), не става глава у торба туку диверзифицира дури и во најблиска конкуренција банки у РМ. Кога се работи за инвестиции и бизнис, емоциите, правдината, правичноста и љубовта кон вредноста секогаш ќе бидат поразени од интересот кој е секогаш без емоции.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Изгледа банките во Македонија ќе имаат уште една многу добра година.

https://www.nbrm.mk/ns-newsarticle-soopstenie-08022023.nspx

На седницата на Комитетот беше одлучено каматната стапка на благајничките записи да се зголеми за 0,5 п.п. до нивото од 5,25%.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Изгледа банките во Македонија ќе имаат уште една многу добра година.

https://www.nbrm.mk/ns-newsarticle-soopstenie-08022023.nspx

На седницата на Комитетот беше одлучено каматната стапка на благајничките записи да се зголеми за 0,5 п.п. до нивото од 5,25%.
Прашањето е само дали ќе расте кредитирањето при вакви екстремни услови
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Прашањето е само дали ќе расте кредитирањето при вакви екстремни услови
Купувањето станови дефинитивно ќе замре. 80% од купувањата беа со станбени кредити.
Огромна е разликата да купуваш стан по 3% или по 6% и повеќе.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Купувањето станови дефинитивно ќе замре. 80% од купувањата беа со станбени кредити.
Огромна е разликата да купуваш стан по 3% или по 6% и повеќе.
Ако за една работа ми е драго во врска со овие непопуларни стегачки мерки е тоа шо по домино ефект сиротињиве шо продаваат по огласиве 120.000 еур 50 м/2 стан во трошна зграда без 3 шајки од пред 63та година, конечно ќе исчезнат.
 
Последно уредено:

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
592
Поени од реакции
392
Здраво на сите,
досега немам тргувано на македонска берза и ме интересира како одат тие работи. Прочитав нешто дека Шпаркасе и НЛБ имале онлајн брокер платформа. Дали има и други и дали треба нешто посебно за отворање брокерски акаунт?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom