Македонска берза

Член од
20 декември 2021
Мислења
179
Поени од реакции
197
Ако веќе се отвора темата за депозити, моментално, убедливо највисоки каматни стапки има во Халкбанк, притоа и понудата на депозити им е најдиверзифицирана во однос на другите четири големи банки.
Halkbanka sega brzo gi zgolemi kamatnite stapki dodeka Uni odamna ja nudi 3,5% i ocekuvaj nad 4% megu prvite da ja smeni a mozno e i da dava za nad eden milion vlozeni nekoja stimulativna samo sto ucenuva za site povolnosti da gi koristis treba da si prefrlen i so plata tamu inaku gubis procenti.Neznam dali e podobro za bankata da si tamu so platata ili da imas depozit od nekoj milion.Ucenuva so priliv za visoki procenti a tuka gubi dosta depoziti,ne veruvam Milka toa da go smislila.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Здраво дечки. Нов сум во овој свет и сеуште ги учам работите. Минатава година примив дивиденда првпат, имено од УНИ банка.
Ме интересира дали е потребно да ја пријавувам дивидендата во УЈП рачно ? Свесен сум дека 10 посто данок веќе е одбиено дур парите доспеале до мојата сметка, само ме интересира дали треба плус рачно да пријавувам нешто.
Nope, свиркај си. Централен депозитар и поврзаните институции ќе си ги регистритаат у твое име у УЈП. Секако нареден март ќе треба да ја верификуваш даночната пополнета од УЈП. А и да не ја одобриш, автоматски самата ќе си се одобри.
п.с Шо направивте бе со УНИ. Испадна само јас немам од цело друштво :)
 
Член од
2 мај 2020
Мислења
106
Поени од реакции
164
Halkbanka sega brzo gi zgolemi kamatnite stapki dodeka Uni odamna ja nudi 3,5% i ocekuvaj nad 4% megu prvite da ja smeni a mozno e i da dava za nad eden milion vlozeni nekoja stimulativna samo sto ucenuva za site povolnosti da gi koristis treba da si prefrlen i so plata tamu inaku gubis procenti.Neznam dali e podobro za bankata da si tamu so platata ili da imas depozit od nekoj milion.Ucenuva so priliv za visoki procenti a tuka gubi dosta depoziti,ne veruvam Milka toa da go smislila.
На 36 месеци 3,5% Халкбанк во денари, 2,6% за евра. Без никакви уцени за префрлање на плата или било што. А за секоја поголема сума во секоја банка може да се преговара за повластена камата. Од друга страна, од аспект на ризик, теоретски вложување на с-ва во голема банка е помалку ризично од вложување на с-ва во средна банка. Нејсе, и на УНИ банка депозитите се атрактивни нема збор, со тоа што до скоро имаа таква манипулативна реклама со една голема 5-ка, каде што ударно беше дека каматите се 5%, притоа неоткривајќи дека тоа е само во последниот месец од рочноста на скалестиот депозит.
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
179
Поени од реакции
197
На 36 месеци 3,5% Халкбанк во денари, 2,6% за евра. Без никакви уцени за префрлање на плата или било што. А за секоја поголема сума во секоја банка може да се преговара за повластена камата. Од друга страна, од аспект на ризик, теоретски вложување на с-ва во голема банка е помалку ризично од вложување на с-ва во средна банка. Нејсе, и на УНИ банка депозитите се атрактивни нема збор, со тоа што до скоро имаа таква манипулативна реклама со една голема 5-ка, каде што ударно беше дека каматите се 5%, притоа неоткривајќи дека тоа е само во последниот месец од рочноста на скалестиот депозит.
Taa 5-ka bese za tie sto ne gi razbiraat mnogu procentite.I kaj TNB vo 2022 depozitite se zgolemile za 4,5% nudi kamata stimulativna so clenarina za licno bankarstvo na najvisoko nivo zlaten plus depozit na 48-60 meseci so kamatna stapka od 1,2%. Ili lugevo ne znaat matematika ili nema kade da gi cuvaat i ne znaat sto da im pravat na parite:)
 
Член од
2 мај 2020
Мислења
106
Поени од реакции
164
Taa 5-ka bese za tie sto ne gi razbiraat mnogu procentite.I kaj TNB vo 2022 depozitite se zgolemile za 4,5% nudi kamata stimulativna so clenarina za licno bankarstvo na najvisoko nivo zlaten plus depozit na 48-60 meseci so kamatna stapka od 1,2%. Ili lugevo ne znaat matematika ili nema kade da gi cuvaat i ne znaat sto da im pravat na parite:)
Фрапантно! (Мислам на односот понудена камата vs % на раст на депозити)
 
Член од
21 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
18
Бев во Уни (Порта Аеродром) пред некоја недела и конкретно прашав за каматните стапки за депозит од 1М ден. Службеникот ми одговори дека имаат повластени каматни стапки, но дека тие депозити кои се орочени по тие каматни стапки не биле осигурани од фондот за осигурување на депозити. Разбирам за депозити над 30к еур, ама 1М ден не знам зошто не би биле осигурани. Инаку и тоа префрли плата за да ти дадеме 3.5% ме изиритира и си го префрлив депозитот баш во Халк

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Да не го заборавиме и другиот тас со каматите на депозити. Дојдоа до 3.45% а веќе со вакви придвижувања сигурно одат до 4.25 -4.50 %, па ќе се постави дилема особено пред дивидендофилите дали да штреца на берзански промени или да се паркира на 3 години лаганица. Никад не мирисало на 2008 како сега. ПС: Ви текнува сигурно на баснословните 12% камата...убави времиња
Доста барав, по поголемите банки, колку се каматите на депозити првенствено девизи.
Од 01.01.2023 со период на орочување од 36 месеци јас поголема камата од 1,7% не видов. :cautious:
 
Член од
2 мај 2020
Мислења
106
Поени од реакции
164
Доста барав, по поголемите банки, колку се каматите на депозити првенствено девизи.
Од 01.01.2023 со период на орочување од 36 месеци јас поголема камата од 1,7% не видов. :cautious:
Кои големи банки?
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Доста барав, по поголемите банки, колку се каматите на депозити првенствено девизи.
Од 01.01.2023 со период на орочување од 36 месеци јас поголема камата од 1,7% не видов. :cautious:
Мислам дека не спомнавме девизи. Во денари засега просек ти е по банкиве ~ 3,5%. Халк како што потенцираа погоре е со убедливо најдобра понуда, но мислам дека и другиве ќе спуштат критериуми и тоа брзо, особено по стартот утрово на новата руска офанзива
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Кои големи банки?
Па КБ, СТБ и сл. нив ги сметам за поголеми
Автоматски споено мислење:

Мислам дека не спомнавме девизи. Во денари засега просек ти е по банкиве ~ 3,5%. Халк како што потенцираа погоре е со убедливо најдобра понуда, но мислам дека и другиве ќе спуштат критериуми и тоа брзо, особено по стартот утрово на новата руска офанзива
Изгледа јас негде грешам,:-(
КБ и СТБ подолу
1676021482382.png


1676021583039.png
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
И да и земеш 10,15,20 % камата на орочен делозит од банката пак ќе бидеш искористен. Банката ќе ги пласира тие средствата за уше поголем интерес. Купување на депозити не е инвестиција туку џанки допинг за тие шо не сакаат да го вклучат мозокот и да излезат од сејфти зоун. Чиста државна инструментализација за да се контролираат парите во оптек. После исполнувањето на целта на централната банка во истиот момент стануваш непотребен и вишок. Кога инвестираш во капитал од друга страна, после долг период (ако имаш среќа може и многу поскоро) истиот ќе ти се мултиплицира неколку пати плус на неодредено секоја година ќе добиваш награда во форма на дивиденда како заслуга за превземениот ,,ризик''. . Инвестирање во обврзници (со исклучок ако се користи како хеџ на широко портфолио) и банкарски депозити е лузерски мајндсет и не познавам некој шо се има збогатено во таа насока.

Во истиот контекст, купување на нешто што вредело 500 денари пред пар години а сеа би можело да вреди 6000 денари не ми дава можност да заспијам. Не заради љубомора кон инвеститорот туку поради опсесија во овој момент и јас лично да можам да најдам вакви мулти беггерс'.

1675795199848.png
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2022
Мислења
7
Поени од реакции
1
Доста барав, по поголемите банки, колку се каматите на депозити првенствено девизи.
Од 01.01.2023 со период на орочување од 36 месеци јас поголема камата од 1,7% не видов. :cautious:
Да така е исто и јас проверив скоро во сите банки така испаѓа ,мизерија при свои пари сеа дур и наплаќаат на вадење девизи пример на 100 еур 30 ден до 10 илјади евра 500 ден ужас
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.685
Поени од реакции
35.026
И да и земеш 10,15,20 % камата на орочен делозит од банката пак ќе бидеш искористен. Банката ќе ги пласира тие средствата за уше поголем интерес. Купување на депозити не е инвестиција туку џанки допинг за тие шо не сакаат да го вклучат мозокот и да излезат од сејфти зоун. Чиста државна инструментализација за да се контролираат парите во оптек. После исполнувањето на целта на централната банка во истиот момент стануваш непотребен и вишок. Кога инвестираш во капитал од друга страна, после долг период (ако имаш среќа може и многу поскоро) истиот ќе ти се мултиплицира неколку пати плус на неодредено и секоја година ќе добиваш награда во форма на дивиденда како заслуга за преземениот ,,ризик''. . Инвестирање во обврзници (со исклучок ако се користи како хеџ на широко портфоли) и банкарски депозити е лузерски мајндсет и не познавам некој шо се има збогатено во таа насока.

Во истиот контекст, купување на нешто што вредело 500 денари пред пар години а сеа би можело да вреди 6000 денари не ми дава можност да заспијам. Не заради љубомора кон инвеститорот туку заради опсесија во овој момент каде можам и јас лично да најдам вакви мулти беггерс'.

Прегледај го приврзокот 366723
1676025720674.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom