Македонска берза

Член од
17 јули 2020
Мислења
64
Поени од реакции
44
Toa sekogas e enigma koj kupuva samo e vazno sto informacija ima i sto ocekuva na ovaa visoka cena potoa
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
Toa sigurno.Ama mene mi lici deka nekoj istura na ovaa cena znaejki deka nema da se povtori.Ama pak koj kupuva ???
Visok obrt na edna akcija, znaci i potencijalen rast na akcijata.
Ne gledam kako bi se svatilo obratno.

Prodavaat tie koi kupile na 3000, zadovolni se so 11 000, prodavaat nekoi koi imaat potreba od cash vo momentov, vo najlos slucaj da investiraat vo druga akcija .... i seto toa ne bi bilo vozmozno dokolku nema koj da gi kupi, a kupuvaat onie koi gledaat nesto vo akcijata.
Znaci prodavacot moze da ima 10 pricini, a kupuvacot 1. Eden kupuvac moze da ima pogresna percepcija, 100 kupuvaci, malku verojatno.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Во психологијата постои еден не толку страшен наод шо се вика Амбивалентност. Тоа ти е коа човек во две секунди има две спротивни чуства за една иста работа . Истото го гледаме и на берза. Колку емоции околу една иста работа на краток рок. Ја купуваш, ја стискаш, горд си на нејзе, љубоморен си ако ти ја чепне Грим :), се фалиш ја штракаш на 5 минути со рифреш на етрејдер и почнува нешо да те меќка'... Види го кварталот..., кај не стаив у другана.., ја сер.ат на форуми..., ја истураат..., ја иссилуваа фондовине ..., готово е дојдоа на власт другине, отиде во јабана работава...
Зошо да не се повтори 11к на КМБ. Зошо да не биде и 22. Години наназад банката генерира профити. Дивиденди во преден план. Има средства како 60% буџет на цела земја. На почеток на оваа година да си вложил до сеа ќе беше горе 37 % (капитална со дивиденда ). Во една иста година од два мастодонта во Комерцијална Ицко Промедика и Хари, едниот продава 87.000 парчиња на 9.300 ден а другиот купува на 9.800 ден и троши 700.000 еура. Кој мозок може да ги соџвака плановите и на едниот и на другиот.
Во 2020та коа сите бегаа и купуваа тоалетни акцијата падна на 5.600 ден (под book value замисли), делење на дивиденди само во сон. Малку гз' треба за се и верба, нормано. Таа се стекнува само со проучување на суштината на работењето на компанијата, наоѓање мани и аномалии и следење на светски трендови и циклуси. Јас не продадов у Ковид, напротив чекав уше поголем margin of safety за допуна. Дивиденда не сум видел со очи како доаѓаат така се реинвестираат. Коа можеше ова blackswan-ов да го помине лабаво може и наредната криза. Еве и да крене НБРМ рачна во наредни 3 години со каматниве стапки ќе ја погоди и КМБ несомнено. Месец, два , пет, година, две и тоа ќе помине, пак ќе дојде до 12к. Вејлу е равенката, ако сакаш шпек тури се на Шиба може ќе станеш главен фраер... можеби..

(Сувишна е и онаа Грахамовата in the short run, the market is like a voting machine и се....)
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Toa sigurno.Ama mene mi lici deka nekoj istura na ovaa cena znaejki deka nema da se povtori.Ama pak koj kupuva ???
Најалармантно во целиов муабет е што има голем прашалник кој продава? Епа тивко на мала врата продава тој што на цел глас објавуваше кога ја купуваше и ја раснеше (сети се снао). А купуваат Перо и Мите, познати веќе од претходните муабети, виртуелни македонски опортунисти, кои во кмб гледаат тоа што посакуваат, а не тоа што е. Ситните рипки уште мечтаат за двд, а китовите веќе се истовараат еве 6 месеци наназад
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Најалармантно во целиов муабет е што има голем прашалник кој продава? Епа тивко на мала врата продава тој што на цел глас објавуваше кога ја купуваше и ја раснеше (сети се снао). А купуваат Перо и Мите, познати веќе од претходните муабети, виртуелни македонски опортунисти, кои во кмб гледаат тоа што посакуваат, а не тоа што е. Ситните рипки уште мечтаат за двд, а китовите веќе се истовараат еве 6 месеци наназад
Постојат три кита таму. Атеми, Ванчо и Хари. Вака по муабетов и тестостеронот веројатно си ти 4тиот. За претходниве троица знам и убеден сум дека не продаваат. Всушност они се самите парти мејкери зад затворени завеси што во основа планираат да продат ДА, но надвор друже. И тоа ќе биде капакот на нивното владеење. Коа ќе се деси тоа со курч сите ќе продаваме.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Постојат три кита таму. Атеми, Ванчо и Хари. Вака по муабетов и тестостеронот веројатно си ти 4тиот. За претходниве троица знам и убеден сум дека не продаваат. Всушност они се самите парти мејкери зад затворени завеси што во основа планираат да продат ДА, но надвор друже. И тоа ќе биде капакот на нивното владеење. Коа ќе се деси тоа со курч сите ќе продаваме.
Полека ревизоре, секој со свој став и свои информации. Не се сомневам дека си китопознавач, и не ти реков продавај, биди си убеден. А тоа дека знаеш, е за тоа ќе ми извиниш. Никој од нас не знае, но дооформуваме слика одоколу, секој на свој начин, така да ти фали смајли во ставот. Секако за надвор, у комшии, тоа ни е на сите познато, и веќе е зборено овде многупати.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
ОК, јас сум Перо на Мите и ученички очекувам ценовно чуствтителна информација за главниве протагонисти во банката ако купуваат или продаваат бар една акција. Нели причинско последичен процес. Од внатрешноста сум, не знам кулоари, фела, немам пријатели а Хари како мандатар го знам само од партија. Се ова во наводници.... Посочи ми едно име шо истура или дај ми еден конретен аргумент како го примети тоа ? (повторно нема смајли).
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
ОК, јас сум Перо на Мите и ученички очекувам ценовно чуствтителна информација за главниве протагонисти во банката ако купуваат или продаваат бар една акција. Нели причинско последичен процес. Од внатрешноста сум, не знам кулоари, фела, немам пријатели а Хари како мандатар го знам само од партија. Се ова во наводници.... Посочи ми едно име шо истура или дај ми еден конретен аргумент како го примети тоа ? (повторно нема смајли).
Дека продава Хари, информација од личност од комисија од енергетскиот сектор. Да не ја пишувам комисијата секако, но запознаена и блиска до овие главушиве. Со Етеми се знам, но никогаш сем за градежништво, не сме збореле за неговите планови.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Moe pak mislenje e deka KMB ke ide nakaj 15000 ne znam zosto nitu sakqm da se boram so razni razmisluvanja i fakti ama po moe mislenje se sto sega se sobira na ovaa cena za nekogo izgleda kako da kupuva na 3000 :)
Dobro za niv sto nekoj ke se zadovoli so nekoj profit a uste podobro za druvite sto ke si imaat banka :)
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
info@listed-sme.com
to me:

Почитуван,
Не знаеме кога точно ќе има нови анализи за македонските компании, Ви препорачуваме да се претплатите на newsletter , така ќе бидете информирани преку е-маил во моментот кога ќе бидат ставени нови анализи.
Компанијата која ги прави анализите има обврска најмалку 2 пати годишно да направи анализа.

Со почит,
LISTED SME Research Hub


П.С Фалите, чешки будалчиња :(
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
misterijata okulu koj kupuva, a koj prodava moze da se reshi so eden listing od khv mislam deka beshe 1300 den, pod uslov da si imatel na brem edna akcija.
*centralen registar ne KHV
 
Последно уредено:

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Хах дека Хари ќе дозволи компјутерски писмен човек да му влезе у топ 4 акционери. Смешка на денот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom