Македонска берза

Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Политички во ред, пишував јас пред некој ден па ме искараа дека сум ширел некој си памфлет, ама како и да е тоа нека си мислат тие.
Мене повеќе ме интересираше твоето(вашето на другите членови) мислење за движењата на берзанските трансакции и највеќе за делење на дивиденди, затоа што цените рипнаа прво заради дивидендите, а сега минатата недела пак скок заради почеток на првата меѓувладина конференција ?

Нема договор со Бугарија, нешто си грешка. Иако мислам дека тоа не би влијаело нешто посебно на трендот, повеќе ме загрижува фактот на задолженоста од запрепастувачки 65% од бдп и негативните последници од тоа кои допрва ќе ги имаме. Со Бугарија евентуално идната година наесен. Сега е невозможно од идеолошки но и од само практични причини - земјата нема влада и прашање е кога ќе ја има, така да јуни заборави го, ние сме на избори на есен значи и есента пропаѓа, па првите реални шанси за пробив ги гледам идната есен за време на Чешкото управување.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Moze li bid/ask za TNB ,po cena i kolicina Ve molam ?Fala.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Bilansite na pola godina ke bidat reper dali ke ima ili ke nema dividenda a so ogled na nastanite koi sto se slucuvaat i traektorijata moze so sigurnost da se zakljuci deka ke bidat dobri pa so samoto toa ogromni se shansite i da se isplatat dividendite .
Vprocem vo izborna godina nikoj pameten ne bi si dozvolil revoltirani gragani da mu izlezat na glasanje neli ? :)
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Ајдее мене ќе ме оправал, што веројатно иам најголем процентуален годишен поврат од сите мали инвеститори у Северџанија, а сум постирал и изводи од иТрејдер како доказ.

Остај тие шалабајзерски муабети, тоа поминувало до пред некоја година кога се одржувало ниско ниво на дискусии на форумов. Добар бил Свето со дипломатите па поради тоа ќе растел Тиквеш... :popce:
Брат многу бе самобендисани коментариве, егоизам до небо.
Разбирам еднаш ама 10ти пат повторуваш како си ти наjуспешниот инвеститор на форумов.
Од кај па ти знаеш кој колку поврат има направено на парите за да коментираш или пак да се рангираш.
Мене ова ми личи на онаа старата "Фали ме усто да не те расчепам".
Во краен случај и да си направил голем поврат особина на големи инвеститори не е да се фалат по форуми колку се јаки, обично тоа го прават ситни трејдерчиња.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Брат многу бе самобендисани коментариве, егоизам до небо.
Разбирам еднаш ама 10ти пат повторуваш како си ти наjуспешниот инвеститор на форумов.
Од кај па ти знаеш кој колку поврат има направено на парите за да коментираш или пак да се рангираш.
Мене ова ми личи на онаа старата "Фали ме усто да не те расчепам".
Во краен случај и да си направил голем поврат особина на големи инвеститори не е да се фалат по форуми колку се јаки, обично тоа го прават ситни трејдерчиња.
Јас не знам лично никого што имал ни блиску толку голем поврат, а споредувајќи го процентуално колку е поголем од движењето на индексот, заклучив и дека е објективно исклучително добар. Би сакал да се јави некој што имал подобар поврат и тоа да го поткрепи со докази, па со задоволство да научам нешто од него.

Инаку, просечниот годишен поврат е најважниот показател за рангирање на инвеститори по успешност и најнормално еда се истакне доколку е импресивен. Негово криење е толку лузерско-медиокритетско-ситномакедончешка работа и е како Усеин Болт да крие за колку трча стотка
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Немав поима до денес дека и Гранит е влезен во бизнисот со струја преку малите хидро-електрани заедно со поранешниот вице премиер... Цело време се вергла само за дополнителниот приход што го прават од акциите во КБ.
Туку прашањето ми беше прават ли Гранит воопшто профит од примарната дејност???
 
Последно уредено:

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
Немав поима до денес дека и Гранит е влезен во бизнисот со струја преку малите хидро-електрани заедно со поранешниот вице премиер... Цело време се вергла само за дополнителниот приход што го прават од акциите во КБ.
Туку прашањето ми беше прават ли Гранит воопшто профит од примарната дејност???
а што сите сте се фатиле за примарната дејност, ако на крај успее да се направи профит па и скроз да се смени дејност што е битно. Чисто за потсетување Berkshire Hathaway пред да стане тоа што е денес бил фабрика за текстил, битно ли е од денешен аспект текстилот кога се збори за нив?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
а што сите сте се фатиле за примарната дејност, ако на крај успее да се направи профит па и скроз да се смени дејност што е битно. Чисто за потсетување Berkshire Hathaway пред да стане тоа што е денес бил фабрика за текстил, битно ли е од денешен аспект текстилот кога се збори за нив?
Или па Тетекс најново, Скопски пазар постаро.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
SBT ja zgolemil svojata aktiva za 30% od vrednosta na kompanijata !!!! Znaci cenata treba da e namesto 3000 sega 3900 ???

Granit ne za dzabe e najpodceneta akcija od pricina sto nisto ne iskocilo na videlina do sega !

Ako veke stavate firmi koi sto profitiraat od dividendi mislam deka zasluzuva svoe mesto i MTUR !!!!
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
jas bi bil vnimatelen so SBT. Znaeme koj e dominanten sopstvenik. mnogu nepoznati se vo igra. moze da bide dosta profitabilno a moze i ne bas.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
jas bi bil vnimatelen so SBT. Znaeme koj e dominanten sopstvenik. mnogu nepoznati se vo igra. moze da bide dosta profitabilno a moze i ne bas.
Сум прочитал хороскопи што биле помалку шалабајзерски :pos:

Орце е миленик на дипломатите, го предложија за бугарски конзул, ќе растат СБТ и ЗПКО
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Sto se sluci so parite sto trebase da legnat na s-ka na MPT ,tie 31mil. € ili pak ke bide pu-pu ne vazi ?Parite trebase da bidat na raspolaganje uste pred NG. i do sega nisto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom