Македонска берза

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Како бе немаш пари?
Па во вакво време неможе да немаш пари
Имаш стамбен кредит со 3% фиксна камата
Имаш потрошувачки до 30.000е со 6% камата
Имаш 10.000е брз кредит 12% камата
Имаш неограничен рекетарски кредит 20% камата

Имаш алатки пред тебе, имаш инструмент МСЕ што ќе ти врати 100-200% за 2-3месеци, а ти ја акаш главата како немав сега кеш?
Тука математиката е мн проста, Или незнаеш да искористиш прилика, или само млатиш слама.
Јас си земам кредит со 1.5% камата со гаранција девизни депозити. Ќе има шопинг следниве месеци ;-) Знаев дека кешот УСД ЦХФ и МКД ќе ми се најде.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Добро утро!!

Што интересно ќе продаваме денес??
Пак МБИ 10 или ќе фатиме и нешто пошироко??
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Наместо -10% мсе смени на -5% статички лимит, со можност за уште да го намали.. некој се покака добро. подобро е да си у минус5 него 10

И после нека каже некој дека тие "кафекуварките" немале влијание... гледај како МСЕ има слух за секој поединечен инвеститор, без разлика со колкав капитал располага.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Наместо -10% мсе смени на -5% статички лимит, со можност за уште да го намали.. некој се покака добро. подобро е да си у минус5 него 10

И после нека каже некој дека тие "кафекуварките" немале влијание... гледај како МСЕ има слух за секој поединечен инвеститор, без разлика со колкав капитал располага.
на прво оправање одма ке го вратат на +10% а може и да зголема, за да побрзо си ги вратат парите и да се каже дека имаме берза. Вукојебина....ај да не дозволат никаов пад, чим падне нешто 1% одма тргнај од тргување...брука невидена, не знам како тој Штериев е 20 години директор ( да не се повеќе? ).
Автоматски споено мислење:

Денес може и да ја затворат берзата, никој не продава, никој не купува, ова со 5% им е тотална утка.
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Prvpat se slozuvam so blizzard u poslednjve dve nedeli ama ova so +/-5 e KATASTROFA. Poentata na berzata se gubi nekako. Bolje ic da nema trguvanje dur ne se simne panika i se stabilizira situacijata nego li vakvi p**karski raboti. No limit e jakoto:icon_mrgr:
 
Член од
3 декември 2019
Мислења
71
Поени од реакции
30
Dali ima ponudi i pobaruvacki denes dali ima nekoja zavrsena transakcija
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Пак се залетаа.. демек цениве се сеа топ... МСЕ интервенираше значи се е сигурно под конец може да продужи растот ...
Али добро е што може да се види од куповна страна малку живост.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Тргна ЕУ у зелено, ама толку, нема сила....пак црвено. Џабе све, ова ке тоне и тоне...

Цени паднати по 40-50-60% и пак све изгледа толку скапо....прескапо.

бидете среќни со само -25-30% пад на МСЕ во моментот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom