Македонска берза

Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Здраво,
Треба да направамплански биланс на успех за Алкалоид Скопје за 2020 година но најпрво треба да направам проценет за 2019 врз база на предходната година 2018. Информациите ги зимам од MSE и се од ревидираните извештаи. Имам само едно прашање ако може некој да ми прати Screenshot бидејќи имам потешкотии да ги најдамЗалихите на почетокот на година и залихите на крајот на година.
Прегледај го приврзокот 224855
Како што приметив повеќето од другите Акционерски друштва им изгледаат вака билансите целосни, за разлика од алкалоид каде што е даден само ваков биланс на успех, додека пак за други претпријатија можам да најдам како првата слика. Ви благодарам.
Прегледај го приврзокот 224856
Zalihi gledaj vo BS.

Promenata se gleda i vo paricniot tek, promeni na raboten kapital
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Kako ovaa kreditiranje na drzavata ke se odrazi na cenata na bankite,a posebno na KMB. kako najgolem kreditor ?
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098

amater bi razbral deka OKTA otvora 27-ma benziska. ok vest, ali nishto wow...

nekoj drug vnimatelno bi ja procital izjavata na ministerot, koj ni kriv ni dolzen se' si kaza.... :

– Како Министерство за економија континуирано ги поддржуваме нашите домашни претпријатија со цел да ги зголемат нивните инвестиции тука во Северна Македонија. Владата е посветена на домашниот бизнис, а тоа го покажавме со Планот за економски раст. На инвеститорите им посакувам успешна работа, да продолжат со зголемување на инвестициите во Северна Македонија што ќе значи отварање на нови работни места, подобри услуги за граѓаните, но и да продолжат да работат и да станат регионални играчи за снабдување со деривати и природен гас, рече Бектеши.

p.s. da povtorime: I PRIRODEN GAS!!!!!!!

 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570

amater bi razbral deka OKTA otvora 27-ma benziska. ok vest, ali nishto wow...

nekoj drug vnimatelno bi ja procital izjavata na ministerot, koj ni kriv ni dolzen se' si kaza.... :

– Како Министерство за економија континуирано ги поддржуваме нашите домашни претпријатија со цел да ги зголемат нивните инвестиции тука во Северна Македонија. Владата е посветена на домашниот бизнис, а тоа го покажавме со Планот за економски раст. На инвеститорите им посакувам успешна работа, да продолжат со зголемување на инвестициите во Северна Македонија што ќе значи отварање на нови работни места, подобри услуги за граѓаните, но и да продолжат да работат и да станат регионални играчи за снабдување со деривати и природен гас, рече Бектеши.

p.s. da povtorime: I PRIRODEN GAS!!!!!!!
Со разликата што бензиската пумпа на ОКТА во Автокоманда е во сопственост на Пуцко Петрол, како и бројни други бензиски пумпи "на ОКТА".

Додека се градеше бензиската пумпа со месеци убаво пишуваше на таблата поставена на градилиштето дека инвеститорот е Пуцко Петрол, а не ОКТА.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Со разликата што бензиската пумпа на ОКТА во Автокоманда е во сопственост на Пуцко Петрол, како и бројни други бензиски пумпи "на ОКТА".

Додека се градеше бензиската пумпа со месеци убаво пишуваше на таблата поставена на градилиштето дека инвеститорот е Пуцко Петрол, а не ОКТА.
ic ne si razbral sto mi beshe poentata na postot... ali nema veze...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
ic ne si razbral sto mi beshe poentata na postot... ali nema veze...
Воопшто не реплицирав на твојот коментар, туку на веста за отворањето на новата бензиска пумпа "на ОКТА".

Извини ако погрешно ме разбра.
 
Член од
27 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
8

amater bi razbral deka OKTA otvora 27-ma benziska. ok vest, ali nishto wow...

nekoj drug vnimatelno bi ja procital izjavata na ministerot, koj ni kriv ni dolzen se' si kaza.... :

– Како Министерство за економија континуирано ги поддржуваме нашите домашни претпријатија со цел да ги зголемат нивните инвестиции тука во Северна Македонија. Владата е посветена на домашниот бизнис, а тоа го покажавме со Планот за економски раст. На инвеститорите им посакувам успешна работа, да продолжат со зголемување на инвестициите во Северна Македонија што ќе значи отварање на нови работни места, подобри услуги за граѓаните, но и да продолжат да работат и да станат регионални играчи за снабдување со деривати и природен гас, рече Бектеши.

p.s. da povtorime: I PRIRODEN GAS!!!!!!!
Преку ОКТА гас регионално?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Pa kako sto izgleda veke nema mrtvi pari kako porano vo KMB se razraboti bankava gledam i Eurostandard zemala kreditche sto znaci na bankive ke se odrazi dobro samo na biznisot nema nisto dobro posto seuste e bitno koj ti e bratuced !!!
Ke zaplache makpetrol za prometot sto ke go povleche pucko petrol i gala kujna so sedenki do sabajle KFC !! Dur se pravat makedoncite fraeri drugive si drobat dobra paricka ;)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Pa kako sto izgleda veke nema mrtvi pari kako porano vo KMB se razraboti bankava gledam i Eurostandard zemala kreditche sto znaci na bankive ke se odrazi dobro samo na biznisot nema nisto dobro posto seuste e bitno koj ti e bratuced !!!
Ke zaplache makpetrol za prometot sto ke go povleche pucko petrol i gala kujna so sedenki do sabajle KFC !! Dur se pravat makedoncite fraeri drugive si drobat dobra paricka ;)
Интересна е оваа зелката со Еуростандард, можеби ќе им помогнат да се преструктуираат па пак ќе влезат во преговори за превземање.

Еве пак се повторува истата работа кај КМБ, без релевантни информации порасна 10 проценети а кога излегоа две крупни и позитивни цената стои во место
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Интересна е оваа зелката со Еуростандард, можеби ќе им помогнат да се преструктуираат па пак ќе влезат во преговори за превземање.

Еве пак се повторува истата работа кај КМБ, без релевантни информации порасна 10 проценети а кога излегоа две крупни и позитивни цената стои во место
Секогаш е така со КМБ. Кога информацијате ќе излезе јавно, веќе е касно.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164

Kajgana Shop

На врв Bottom