Македонска берза

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Ајде да пресметаме кој е поглуп менџментот на компанијта или банката. Се вели за кредит од 4 милиони евра дужеле 20 000е за камата и нешто за извршител. Годишна камата на тие 4м е 200.000евра ако каматата е просек 6% поделено со 12 ке добиеш вредност дека не каснеле ниту еден месесц со извршување на обврските ама банката се исплашила дека Орце Камчев отиде у кјорка и тоа им била одлуката да посегнат по имотот. Тек сега се заебале. Банките и нивниот менаџмент се зрели морони. А Камчев е кај што треба да биде.
Банката не се заебала, одма ќе се најде купувач ако се сите 99% акции заложени, без проблем таа млекара може да направи повеќе од 1м евра профит годишно,
проблемот е ова
Продажбата на млекарницата ќе ја прави НЛБ Тутунска банка од каде млекарницата земала кредити, а не ги враќала.
Млекарницата е 99% сопственост на ЗИК Пелагонија, ама во извештајот не забележав дека ја заложила млекарницата, а според пишаното ТНБ ги дала 4-те м на млекарата, незнаеме што точно е заложено туку пишува дека ќе ја продава млекарата, значи вака како што пишува не може да ја продаде млекарата, може да продаде само некоја зграда, производствен погон, штала што е сопственост на Здравје Радово.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
оф оф кај чепкала Нлб ова ти е како на бензинска пумпа да му отидеш на пумпашот и да му запалиш огин додека точи и да му викаш само пробувам да видам што ке се случи.

Нлб за 4 м евра, ке ги рокне сите други банки или народно кажано за 3 виршли ке заколи цела крава. Гледам од билансите дека преку 50 м евра има кредити комбинатот. Два Фени. Не разбирам само како успеале на таков капитал да подигнат 2.5 повеке во кредити.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Кредитите во голем дел се обезбедени.

[DOUBLEPOST=1542908370][/DOUBLEPOST]
Не е банката крива што менаџментот на компанијата не го бидува, како до 2010 комбинатот работел ликвидно, што се случило потоа?

Убаво вика @Ireal одкога влегоа орките банката (фирмите) почна да пропага
Обезбедени беа и кредитите во Фени, ама видовме што се случи.

Точна е информацијата дека е запленет уделот во Млекарата но не за кредитот што таа го има кој истата, туку за оној на ЗПКО.

Инаку во вака поврзани компании лошо е што ако една во низата падне ќе ги турне и останатите кон провалијата. Пример Бетон Штип му позајмил +200м на ЗПКО, а истата таа компанија имаше проблем да исплати плати на своите вработени.

Ауу ова е денес е објавено, јас зборував за период од пред неколку месеци https://sdk.mk/index.php/makedonija/beton-shtip-shto-gradeshe-7-objekti-od-skopje-2014-za-55-milioni-evra-dva-mesetsa-ne-deli-plati/
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
СЕ ВРШИ ЗАПЛЕНА на уделот во големина од 100% од главнината на Трговско друштво за производство на електрична енергија ПЕЛАГОНИА ЕНЕРЏИ ДООЕЛ Логоварди Битола со ЕДБ 4002013532734 седиште во с.Логоварди на должникот Змјоделски комбинат ПЕЛАГОНИЈА АД Битола со ЕДБ 4002991112356 и седиште во Битола на Ул:Борис Кидриќ бр.3 и тоа: 413.913.000,00 МКД (четиристотини и тринесет милиони и деветстотини и тринаесет илјади денари, кој се состои од непаричен влог во износ од 24.186.100,00 МКД(дваесет и четири милиони, сто осумдесети и шест илјади и сто денари) и паричен влог во износ од 389.726.900,00 МКД (триста осумдесет и девет милиони седумстотини дваесет и шест илјади и деветстотини денари), видно од Потврда за удел издадена на ден 08.08.2017 година и заведена под број 01-117 на ден 09.08.2017 година и од Тековна состојба издадена од ЦР на РМ од 14.08.2017 година Со прибележување на налогот за заплена на уделот во Централниот регистар доверителот се стекнува со заложно право на уделот. Трговското друштво за производство на електрична енергија ПЕЛАГОНИЈА ЕНЕРЏИ ДООЕЛ Логоварди Битола со ЕДБ 4002013532734 седиште во с.Логоварди е должно во книгата на удели да запише дека уделот е запленет истиот ден и време кога на трговското друштво му е доставен налог за заплена на уделот.
Кој го заплени ова?
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Кој го заплени ова?
Еве ја објавата, а вакви слични, поврзани со фирмите кои се во директна сопственост на Камчев или гравитираат околу нив, има еден куп деновиве на сајтот на ЦРМ.
 

Attachments

B

Bafra

Гостин
Еве ја објавата, а вакви слични, поврзани со фирмите кои се во директна сопственост на Камчев или гравитираат околу нив, има еден куп деновиве на сајтот на ЦРМ.
Во чија корист е извршена заплената, т.е. на кого му должеле, кој побарал од извршителката, на кого е пренесен уделот.... на тоа мислеше ЗедДко
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Во чија корист е извршена заплената, т.е. на кого му должеле, кој побарал од извршителката, на кого е пренесен уделот.... на тоа мислеше ЗедДко
Па и јас сакав за го информирам @Zedd од кај ми е превземен текстот, и дека немам инфо кој тоа ги прави овие заплени, поточно замрзнување....... if ya know what I mean..... :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ех, тоа е берза . . . Само до пред две недели беше ЕУфорија се правеше муабет за НАТО и просперитет, а малку зацрвени сите нешто песимисти одма се муабети за данок, СЈО, политика . . . . .
Неможе човек на Вас да се потпре :D.
Пријавувам денес дополнив КМБ на 5040 денари.
Па што биде нека биде... Оваа цена мислам дека е топ ! ! ! Јас купував и на поскапо :D . .
Верувам во пропоштвото од пред некој ден . . . скоро ќе дојде пролет, па ќе видиме дали сум бил во право ;).

p.s.
Еве нешто позитивно, стабилен развоен план на Охридска банка . . .
https://www.seinet.com.mk/?docID=44521
И јас ја следам КМБ, ако има надолен тренд уште најверојатно ќе купам. Но се зависи и од општите макроекономски услови.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Па и јас сакав за го информирам @Zedd од кај ми е превземен текстот, и дека немам инфо кој тоа ги прави овие заплени, поточно замрзнување....... if ya know what I mean..... :)
Неколку неповрзани а потврдни вести кога ќе се стават на едно место даваат алармантна ситуација за најголемиот земјоделски комбинат во Македонија.

Индиректно од многу релевантен извор слушнав загрижувачка вест за Стопанска Битола, ама некако ми е непријатно да ја напишам.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Неколку неповрзани а потврдни вести кога ќе се стават на едно место даваат алармантна ситуација за најголемиот земјоделски комбинат во Македонија.

Индиректно од многу релевантен извор слушнав загрижувачка вест за Стопанска Битола, ама некако ми е непријатно да ја напишам.
Зошто да ти е непријатно, сподели ја и ние да ја чуеме..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom