Македонска берза

Член од
6 мај 2021
Мислења
31
Поени од реакции
54
Namerata na Okta da se stekne so sopstveni akcii kupuvajki na cena od 5145 -5919 den spored mene e potcenuvaska cena zemajki gi predvid performansite na kompanijata, megu koi i slednite:
- vo domasniot pazar ima udel od 60-70% ;
- izvozna orientirana kompanija ;
- orientirana kon proizvodstvo od obnovlivi izvori na energija ;
- so dobieni sporovi protiv drzavata vo arbitrazen sud ;
- potencijalno da gi dobie i drugite sporovi koi gi ima so drzavata ;
- so prostor za skladiranje na nafteni derivati za koi mu plaka drzavata ;
- kako igrac so naftovodot i gasifikacijata ;
- kompanija koja nekolku godini po red dava dividenda i tn i tn...

Ovie i red drugi pricini koi ne se navedeni tuka mi davat pravo da ocenam deka taa dadena cena od nivna strana e potcenuvacka cena.
Ako vtoriot najgolem akcioner, Pucko Petrol, preku blok transakcija, platil za okta 7500denari po akcija, jasno moze da se vidi za kakva namera stanuva zbor tuka.

Zemajki gi predvid gorenavedenite parametri na kompanijata, i zemajki go predvid faktot deka operira vo sektor od koj site drugi ekonomski sektori se zavisni, smetam deka e greota da se prodava okta ispod 350evra po akcija. Ova cena ja smetam kako optimalna cena.
Ako vo 2007 cenata na akcijata stignala do 400evra i so daleku pomali rezultati od segasnite uspesi koi gi ima kompanijata na pazarot, ne znam koja bi bila pricinata ako prodolzi so vakvi rezultati i vo idnina, cenata na ova akcija da ne se pokacuva blizu 2007-ta godina odnosno da bide mnogu poveke od 5145 - 5919 den.

Jas ke ja drzam akcijata, ama na ova predlozena cena od nivna strana, nikako ne ja davam. Duri jas poveke bi se pozicioniral da kupuvam na ovie ceni, a ne pak da prodavam.
Sekoj so svoja glava i pamet sto se vika, no jas zemajki gi predvid gorenavedenite performansi na kompanijata, ke ja drzam akcijata.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
На вакви гомна единствен лек е потполен бојкот на нивните фирми и производи, кога нема држава која би ги истражила и санкционирала сите нерегуларности и злодела. Но и тоа не е совршено решение, зашто стотици невини луѓе би страдале поради затворањето на бензинските. Украл државна фирма, ги убил противниците на неговиот криминал и сега деспотски продолжува со касапење и на обичниот народ кој има удел во неговата кримпанија. Ќе купувал присилно нечии акции под цена и тоа со амин на КХВ, апсурдизам до небеса. Ама легендата вели дека украдените милиони не може да ги однесе на другиот свет, а кармата ќе го слупа на овој тука, кога тогаш...
има во СВЕТ закон за заштрита на малите акционери, а и кај нас беше во притвор босот на МП ( Оилко) и тоа СДС беше опозиција,мислам пред ~8 години, ама оној адвокатот со мустаќи и дузини СДС судии (кој уште од 1996 ги инсталира Бране за една ноќ) го ослободија...
Убаво имаше многу поодамна една серија за фудбалски клуб во УК, газдата имаше 95% акции. Гангстери му ја киднапираа ќерката и му бараа 50.000& во кеш откуп. Тој немаше толку на лична сметка и направи фиктивен договор со консултантска фирма од кајманите и така доби пари во кеш.
УТРЕдента му доаѓа инспектор и му кажува:
ТИ имаш 95% акции, ама НЕМАШ 100%
А кај нас со ПОМАЛКУ од 51%, ама со Гласови од вработени се прават ГАЗДИ на СЕ...

Патем што сакате од АД друштвата кога КРИМИНОГЕНИОТ закон ДОЗВОЛУВА тој што има 51% гласови ( а може и просто мнозинство) да ПРАИ ШТО САКА..
Башка сега и за КРУПНИ ДРЖАВНИ работи ИЗМИСЛИЈА без ТЕНДЕР па уште ЛАЕ :mad:

Груби: Руски агенти преку „ИГХ“ сe обиделе да ја спречат изградбата на Коридор 8
 
Последно уредено:
Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164
има во СВЕТ закон за заштрита на малите акционери, а и кај нас беше во притвор босот на МП ( Оилко) и тоа СДС беше опозиција,мислам пред ~8 години, ама оној адвокатот со мустаќи и дузини СДС судии (кој уште од 1996 ги инсталира Бране за една ноќ) го ослободија...
Убаво имаше многу поодамна една серија за фудбалски клуб во УК, газдата имаше 95% акции. Гангстери му ја киднапираа ќерката и му бараа 50.000& во кеш откуп. Тој немаше толку на лична сметка и направи фиктивен договор со консултантска фирма од кајманите и така доби пари во кеш.
УТРЕдента му доаѓа инспектор и му кажува:
ТИ имаш 95% акции, ама НЕМАШ 100%
А кај нас со ПОМАЛКУ од 51%, ама со Гласови од вработени се прават ГАЗДИ на СЕ...

Патем што сакате од АД друштвата кога КРИМИНОГЕНИОТ закон ДОЗВОЛУВА тој што има 51% гласови ( а може и просто мнозинство) да ПРАИ ШТО САКА..
Башка сега и за КРУПНИ ДРЖАВНИ работи ИЗМИСЛИЈА без ТЕНДЕР па уште ЛАЕ :mad:

Груби: Руски агенти преку „ИГХ“ сe обиделе да ја спречат изградбата на Коридор 8
:pos: :pos: :pos: :pos: ruski agenti ... abe aj ... prosline ne mislea deka sme teletabisi....segasnive deka sme teletabisi na ... KUB....A vistinskata vistina sekogas e obratnoproporcionalna ... bar kaj nas
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Namerata na Okta da se stekne so sopstveni akcii kupuvajki na cena od 5145 -5919 den spored mene e potcenuvaska cena zemajki gi predvid performansite na kompanijata, megu koi i slednite:
- vo domasniot pazar ima udel od 60-70% ;
- izvozna orientirana kompanija ;
- orientirana kon proizvodstvo od obnovlivi izvori na energija ;
- so dobieni sporovi protiv drzavata vo arbitrazen sud ;
- potencijalno da gi dobie i drugite sporovi koi gi ima so drzavata ;
- so prostor za skladiranje na nafteni derivati za koi mu plaka drzavata ;
- kako igrac so naftovodot i gasifikacijata ;
- kompanija koja nekolku godini po red dava dividenda i tn i tn...

Ovie i red drugi pricini koi ne se navedeni tuka mi davat pravo da ocenam deka taa dadena cena od nivna strana e potcenuvacka cena.
Ako vtoriot najgolem akcioner, Pucko Petrol, preku blok transakcija, platil za okta 7500denari po akcija, jasno moze da se vidi za kakva namera stanuva zbor tuka.

Zemajki gi predvid gorenavedenite parametri na kompanijata, i zemajki go predvid faktot deka operira vo sektor od koj site drugi ekonomski sektori se zavisni, smetam deka e greota da se prodava okta ispod 350evra po akcija. Ova cena ja smetam kako optimalna cena.
Ako vo 2007 cenata na akcijata stignala do 400evra i so daleku pomali rezultati od segasnite uspesi koi gi ima kompanijata na pazarot, ne znam koja bi bila pricinata ako prodolzi so vakvi rezultati i vo idnina, cenata na ova akcija da ne se pokacuva blizu 2007-ta godina odnosno da bide mnogu poveke od 5145 - 5919 den.

Jas ke ja drzam akcijata, ama na ova predlozena cena od nivna strana, nikako ne ja davam. Duri jas poveke bi se pozicioniral da kupuvam na ovie ceni, a ne pak da prodavam.
Sekoj so svoja glava i pamet sto se vika, no jas zemajki gi predvid gorenavedenite performansi na kompanijata, ke ja drzam akcijata.
Sie sto imame Okta se kolneme deka vredi 100-200-350 eur, ama nikoj ne dokupuva... Ne znam zoshto? Jas na primer imam premnogu vo momentov, zatoa ne kupuvam... Likvidnosta e nikakva, pred nekolku meseci trebashe da prodadam 50tina akcii, nikoj ne gi kupi na 4700??? Zamisli da ja izvadam na prodazba cela kolicina, kje padne na 3.000 i nikoj pak nema da mi gi kupi...

E sega so ovoj otkup (ako ne e namenski za vtoriot akcioner da izleze pred izbori, sto mislam deka e...) bi imale sekogash safety net da ne pagjame nie malite akcioneri na glava koga sakame da izlezeme:)

P. S. A dali cenata e navredliva? Da, navredliva e, i ako tie stignat do 95% kje ne keshiraat i kje ne iscistat... E posle toa kje vidite site kolku vredi Okta i kolkava dobivka pravi so funkcionalen produktovod... Jas sekako ne bi prodaval na ovie ceni... Ne brzam nikade ;)
P.P.S. Edinstveno bi me iznervirale da dokupuvam dokolku se odlucat, na siot toj kesh koj go imaat, da ni ja potcenat inteligencijata i da ne dadat soodvetna dividenda ili da odat so tie glupavi 60tina denari... E togash sekogash kje bidam so denar nad niv i nema da kupat nishto... Prosto e, ako sakaat celosna kontrola treba da platat realna cena...
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
176
Поени од реакции
196
Objaveno na mse
Автоматски споено мислење:

Ubavo vi pisav deka na 18000 keja gledame naskoro samo koj poslusa poslusa koj ne si prodade
Izgleda ke ti se ostvari prognozata KMB da bide nad 18 000 iako za mnogumina bese nerealno.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Izgleda ke ti se ostvari prognozata KMB da bide nad 18 000 iako za mnogumina bese nerealno.
Sto ti e gajle za drugite gledaj za tebe ako ides po nivno razmisluvanje najubavo da ne vlozuvas na berza Stavi si gi vo banka i dremi za 3 posto kamata
Nego eve uste edno pred iduvanje za dogodina dividenda pogolema od ovaa za min 100 den i rast do 20000
Автоматски споено мислење:

:) :) :) :)
 
Член од
4 октомври 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Извини, може да ме исправиш ако грешам. Окта уствари по оваа сума од 5100 до 5900 ќе сака да ги купи акциите на малите акционери (физички лица,врсботени итн ) или погрешно го толкувам ова ?
Па да ако се изгласа, КХВ одобри возможно е тоа да се случи и истовремено да се спукаат с' Пуцко ако ја сбл'с'кале калимерата
Автоматски споено мислење:

Врз основa на член 276 став (1) од Законот за трговските друштва („Службен весник на Република Македонија“ бр. 28/04, 84/05, 25/07, 87/08, 42/10, 48/10, 24/11, 166/12, 70/13, 119/13, 120/13, 187/13, 38/14, 41/14, 138/14, 88/15, 192/15, 6/16, 30/16, 61/16, 64/18 и 120/18 и „Службен весник на Република Северна Македонија“ бр. 290/20, 215/21 и 99/22) и член 16 од Статутот на Реплек АД Скопје на годишното Собрание на акционерите одржано на ден 25.04.2024 година се донесе следната ОДЛУКА за поделба на обичните акциии издадени од Реплек АД Скопје и намалување на номиналниот износ на акциите 1. Се врши поделба на обичните акции издадени од Реплек АД Скопје во сооднос 1 : 10 односно 1 (една ) обична акција се дели на 10 (десет) нови обични акции. 2. Со поделбата на обичните акции од точка 1 на оваа Одлука се врши намалување на поединечниот номинален износ по акција од 562.42 евра на поединечен номинален износ по акција од 56.242 евра. . 3. Со поделбата на обичните акции од точка 1 на оваа одлука основната главнина на друштвото е поделена на 259.200 обични акции со поединечен номинален износ по акција од 56.242 евра, а секој акционер (имател на акции) на друштвото за секоја обична акција со поединечен номинален износ по акција од 562.42 евра пред поделбата на обичните акции на Друштвото, врз основа на оваа одлука се стекнува со по 10 (десет) обични акции издадени од друштвото со поединечен номинален износ по акција од 56.242 евра. 4. Со поделбата на акциите основната главнина на друштвото останува непроменета.
Интересно stocksplit за по-голема ликвидност, да видиме дали че стане уште по натценета к'к акција
Автоматски споено мислење:

Izgleda ke ti se ostvari prognozata KMB da bide nad 18 000 iako za mnogumina bese nerealno.
За тие што не се у тек, причина за може нагорен сигнал, дост'пно на https://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=67079
Автоматски споено мислење:

што мислите за промените кој се случили миналата година в' УСјЕ
 

Attachments

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
има во СВЕТ закон за заштрита на малите акционери, а и кај нас беше во притвор босот на МП ( Оилко) и тоа СДС беше опозиција,мислам пред ~8 години, ама оној адвокатот со мустаќи и дузини СДС судии (кој уште од 1996 ги инсталира Бране за една ноќ) го ослободија...
Убаво имаше многу поодамна една серија за фудбалски клуб во УК, газдата имаше 95% акции. Гангстери му ја киднапираа ќерката и му бараа 50.000& во кеш откуп. Тој немаше толку на лична сметка и направи фиктивен договор со консултантска фирма од кајманите и така доби пари во кеш.
УТРЕдента му доаѓа инспектор и му кажува:
ТИ имаш 95% акции, ама НЕМАШ 100%
А кај нас со ПОМАЛКУ од 51%, ама со Гласови од вработени се прават ГАЗДИ на СЕ...

Патем што сакате од АД друштвата кога КРИМИНОГЕНИОТ закон ДОЗВОЛУВА тој што има 51% гласови ( а може и просто мнозинство) да ПРАИ ШТО САКА..
Башка сега и за КРУПНИ ДРЖАВНИ работи ИЗМИСЛИЈА без ТЕНДЕР па уште ЛАЕ :mad:

Груби: Руски агенти преку „ИГХ“ сe обиделе да ја спречат изградбата на Коридор 8
И сега треба да се молам Мицко да дојде за правдата да се појави? Се виде нивното веќе 33 години. Државата постои за да ги ги штити своите граѓани, а досега видовме само грабање од лајната комуњародпневодуивски. Држава треба да постои за својот народ, а не обратно! Криминалци по професија, противници по превласт.
Автоматски споено мислење:

Sie sto imame Okta se kolneme deka vredi 100-200-350 eur, ama nikoj ne dokupuva... Ne znam zoshto? Jas na primer imam premnogu vo momentov, zatoa ne kupuvam... Likvidnosta e nikakva, pred nekolku meseci trebashe da prodadam 50tina akcii, nikoj ne gi kupi na 4700??? Zamisli da ja izvadam na prodazba cela kolicina, kje padne na 3.000 i nikoj pak nema da mi gi kupi...

E sega so ovoj otkup (ako ne e namenski za vtoriot akcioner da izleze pred izbori, sto mislam deka e...) bi imale sekogash safety net da ne pagjame nie malite akcioneri na glava koga sakame da izlezeme:)

P. S. A dali cenata e navredliva? Da, navredliva e, i ako tie stignat do 95% kje ne keshiraat i kje ne iscistat... E posle toa kje vidite site kolku vredi Okta i kolkava dobivka pravi so funkcionalen produktovod... Jas sekako ne bi prodaval na ovie ceni... Ne brzam nikade ;)
P.P.S. Edinstveno bi me iznervirale da dokupuvam dokolku se odlucat, na siot toj kesh koj go imaat, da ni ja potcenat inteligencijata i da ne dadat soodvetna dividenda ili da odat so tie glupavi 60tina denari... E togash sekogash kje bidam so denar nad niv i nema da kupat nishto... Prosto e, ako sakaat celosna kontrola treba da platat realna cena...
Deki turi 100 parcinja ponedelnik da ti kupam za 4700 den, aj ne placi. Sitno ama dinamitno :D
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
И сега треба да се молам Мицко да дојде за правдата да се појави? Се виде нивното веќе 33 години. Државата постои за да ги ги штити своите граѓани, а досега видовме само грабање од лајната комуњародпневодуивски. Држава треба да постои за својот народ, а не обратно! Криминалци по професија, противници по превласт.
Автоматски споено мислење:


Deki turi 100 parcinja ponedelnik da ti kupam za 4700 den, aj ne placi. Sitno ama dinamitno :D
па имаше за Дпмне процесуирање, за Пелистерка мислам
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
Namerata na Okta da se stekne so sopstveni akcii kupuvajki na cena od 5145 -5919 den spored mene e potcenuvaska cena zemajki gi predvid performansite na kompanijata, megu koi i slednite:
- vo domasniot pazar ima udel od 60-70% ;
- izvozna orientirana kompanija ;
- orientirana kon proizvodstvo od obnovlivi izvori na energija ;
- so dobieni sporovi protiv drzavata vo arbitrazen sud ;
- potencijalno da gi dobie i drugite sporovi koi gi ima so drzavata ;
- so prostor za skladiranje na nafteni derivati za koi mu plaka drzavata ;
- kako igrac so naftovodot i gasifikacijata ;
- kompanija koja nekolku godini po red dava dividenda i tn i tn...

Ovie i red drugi pricini koi ne se navedeni tuka mi davat pravo da ocenam deka taa dadena cena od nivna strana e potcenuvacka cena.
Ako vtoriot najgolem akcioner, Pucko Petrol, preku blok transakcija, platil za okta 7500denari po akcija, jasno moze da se vidi za kakva namera stanuva zbor tuka.

Zemajki gi predvid gorenavedenite parametri na kompanijata, i zemajki go predvid faktot deka operira vo sektor od koj site drugi ekonomski sektori se zavisni, smetam deka e greota da se prodava okta ispod 350evra po akcija. Ova cena ja smetam kako optimalna cena.
Ako vo 2007 cenata na akcijata stignala do 400evra i so daleku pomali rezultati od segasnite uspesi koi gi ima kompanijata na pazarot, ne znam koja bi bila pricinata ako prodolzi so vakvi rezultati i vo idnina, cenata na ova akcija da ne se pokacuva blizu 2007-ta godina odnosno da bide mnogu poveke od 5145 - 5919 den.

Jas ke ja drzam akcijata, ama na ova predlozena cena od nivna strana, nikako ne ja davam. Duri jas poveke bi se pozicioniral da kupuvam na ovie ceni, a ne pak da prodavam.
Sekoj so svoja glava i pamet sto se vika, no jas zemajki gi predvid gorenavedenite performansi na kompanijata, ke ja drzam akcijata.
Ne znam, jas prodadov na 6k mislejki deka toa e max, ama odamna razlicno razmisluvame. Rano e, moze navistina ke ispadnes vo pravo.
 
Член од
4 октомври 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ne znam, jas prodadov na 6k mislejki deka toa e max, ama odamna razlicno razmisluvame. Rano e, moze navistina ke ispadnes vo pravo.
ја би се согласил с' теб дека максот е околу 6 000 в' сегашните околности. Реално ако се справуваат исто ко Оилко што го откупува остатокот от Макпетрол, можам да замислам на 10% free float колку волитет би можел да настане на цената ако Макпетрол е добра референтна точка за превеземажни контраньа - т.е мојте очекуваньа се да нема ни надминуванье на горната понудена цена (5 900). Мене ако ме опиташ мислам дека ОКТА е доста добро ценетта в' рамката на која сакаат да ја откупат за разлика от МПТ, но сепак на долг план ОКТА како компанија има вредност нат 6 000 ден ако не е туп пазарот со ликвидности проблеми.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
ја би се согласил с' теб дека максот е околу 6 000 в' сегашните околности. Реално ако се справуваат исто ко Оилко што го откупува остатокот от Макпетрол, можам да замислам на 10% free float колку волитет би можел да настане на цената ако Макпетрол е добра референтна точка за превеземажни контраньа - т.е мојте очекуваньа се да нема ни надминуванье на горната понудена цена (5 900). Мене ако ме опиташ мислам дека ОКТА е доста добро ценетта в' рамката на која сакаат да ја откупат за разлика от МПТ, но сепак на долг план ОКТА како компанија има вредност нат 6 000 ден ако не е туп пазарот со ликвидности проблеми.
Да, 5200-5700 е далеку пореална цена за присилен откуп на ОКТА во споредба со мизерните 67.000 за МПТ. Разликата е во тоа што кај Окта има простор за раст поради новиот нафтовод во изградба, но и нивните извештаи се потранспарентни, додека кај МПТ исто така има простор за раст, но мршојадците ќе направат се за да испадне дека фирмата работи со мал профит за да ја спуштат акцијата, па на контроверзен начин ќе пробат да си ја докупат за поевтино. Се докажало и порано дека манипулираат со цената за остварување лични интереси и притоа повредувајќи ги помалите акционери на нефер и неправеден начин. Скокови до 180.000, па пад до 40.000 денари и пак нагоре спаѓаат во рубрика крипто, ама ете нека биде и така, некои од нас акционерите и би сакале да се возат на тој ролеркостер, ама проблемот е сега што жедните ѕверови сакаат да го треснат ролеркостерот за ние да испопаѓаме и после истиот да си го докупи за поевтино. А тоа му е исплатливо поради самата природа на својот бизнис, зборуваме за нафтена компанија која е свесна дека црното злато ќе владее на Балканот уште 100 години минимум, па со право може да бидат уверени дека иднината им е сигурна. Никакви зелени агенди или електромобили ќе им ги уништат плановите барем на овие простори, додека во развиениот свет овие промени ќе течат побрзо.
 
Член од
26 јули 2023
Мислења
28
Поени од реакции
17
TNB se priblizuva kon 40 000 na neobjavena dividenda da ocekuvame uste pogolem rast otkako ke zakazat sobranie,nema veke eftini akcii,koj zede zede.
Нека не те залажува цената од 39750. Истргувани се само 2 (две) акции. Тоа може да е некој кои има пари за фрлање или, уште поверојатно, некој кој има повеќе акции, па мисли дека со вакво купување ќе поттикне и други, па да проба да ги продаде своите по висока цена. На 40000, TNB се продава, а не се купува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom