Македонска берза

Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
И денес ќе тоне се ко што изгледа... -5-6% ?
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Куповните и продажните цени кај ALK i GRNT веќе се изедначени и тоа веќе значи дека денес ќе има малку поголем пад на берзава, за жал. Изгледа сепак Blizzard ќе има право дека допрва доаѓа лизгање на берзава, јас се надевам дека нема да се повтори 2008.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Moze li nekoj ASK/BID za alkaloid i komercijalna da puste?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Денес ќе биде кланица
Да е само ДЕНЕС друже...арно ама.
Автоматски споено мислење:

Куповните и продажните цени кај ALK i GRNT веќе се изедначени и тоа веќе значи дека денес ќе има малку поголем пад на берзава, за жал. Изгледа сепак Blizzard ќе има право дека допрва доаѓа лизгање на берзава, јас се надевам дека нема да се повтори 2008.
Ич нејќам да пишам I TOLD YOU SO во вакви сутиации..луѓе губат пари, животи упропастени. Пишувам тука и пробувам да спречам колку можам и тоа неколку месецу уназад пред да избие срањево, бидејки и јас го јадев ( среќа не многу ) во 2007ма. А од 2008 наваму на секој му посакувам успех на берза како мојот.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Abe blizzard, gospodine vas stvarno ne ve razbiram koja e poentava od sirenjevo panika a sto e postrasno e sto lugjeto ke ve poslusaat. Dobro eve ajde kazi mi resenie nekoe ekspertsko so parite izvadeni od berza sho da praime. Pod pernica??? Brasno da kupam??? U banka da gi stavam za ic kamata?? Dividendata na KMB ne propagja, dividendata na ALK ne propagja tie se edni od najjakite kompanii vo MKD ne se RZ uslugi muslugi itn. Makpetrol da mozebi e preskapa megjutoa rezultatite bea bolje od minatogodisnite, gama koga togas ke si gi dobijat parite dividendata ke bide mnogu podobra od lanskata a koga sme kaj koronavirusov sto mislis ti zasekogas ke trae??
MSE bila preskapa? Kazuvas deka u 2007 si trguval. Epa toa e preskapa. Otvori MBI10 indeksot kako izgledal togas i sega, ne sporeduvaj so amerika kade sto bese na istoriski najvisoko nivo.
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
59
Поени од реакции
94
Bez panika.
Abe blizzard, gospodine vas stvarno ne ve razbiram koja e poentava od sirenjevo panika a sto e postrasno e sto lugjeto ke ve poslusaat. Dobro eve ajde kazi mi resenie nekoe ekspertsko so parite izvadeni od berza sho da praime. Pod pernica??? Brasno da kupam??? U banka da gi stavam za ic kamata?? Dividendata na KMB ne propagja, dividendata na ALK ne propagja tie se edni od najjakite kompanii vo MKD ne se RZ uslugi muslugi itn. Makpetrol da mozebi e preskapa megjutoa rezultatite bea bolje od minatogodisnite, gama koga togas ke si gi dobijat parite dividendata ke bide mnogu podobra od lanskata a koga sme kaj koronavirusov sto mislis ti zasekogas ke trae??
MSE bila preskapa? Kazuvas deka u 2007 si trguval. Epa toa e preskapa. Otvori MBI10 indeksot kako izgledal togas i sega, ne sporeduvaj so amerika kade sto bese na istoriski najvisoko nivo.
Taka e. Sto so parite ? Nisto. Trkaloto ke se svrti.
Автоматски споено мислење:

:place::place:
Bez panika.
Taka e. Sto so parite ? Nisto. Trkaloto ke se svrti.
Edinsteveno krivo mi e sho nemam kesh
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Abe blizzard, gospodine vas stvarno ne ve razbiram koja e poentava od sirenjevo panika a sto e postrasno e sto lugjeto ke ve poslusaat. Dobro eve ajde kazi mi resenie nekoe ekspertsko so parite izvadeni od berza sho da praime. Pod pernica??? Brasno da kupam??? U banka da gi stavam za ic kamata?? Dividendata na KMB ne propagja, dividendata na ALK ne propagja tie se edni od najjakite kompanii vo MKD ne se RZ uslugi muslugi itn. Makpetrol da mozebi e preskapa megjutoa rezultatite bea bolje od minatogodisnite, gama koga togas ke si gi dobijat parite dividendata ke bide mnogu podobra od lanskata a koga sme kaj koronavirusov sto mislis ti zasekogas ke trae??
MSE bila preskapa? Kazuvas deka u 2007 si trguval. Epa toa e preskapa. Otvori MBI10 indeksot kako izgledal togas i sega, ne sporeduvaj so amerika kade sto bese na istoriski najvisoko nivo.
какво ширење паника бе, пред 2-3 месеци ако не и повеќе, уште пред корона ви кажав што ке се случи. Сега јас сум ви крив што не ме послушавте и мислите дека сте екномски експерти и купувавте на тие цени. Епа јадете го К*УРОТ, што да ви кажам, сте заслужиле.
А со парите во моментот ни јас не знам што, нека стојат у банка на готовс, спремни, кога ке е моментот ке се влезе, ама не у МСЕ сигурно. Многу повеќе шанси во ЕУ и УС.
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
37
Поени од реакции
18
Потоп....да не е мал збор за денес
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.455
Поени од реакции
1.883
Секоја чест за г-динот Тито Беличанец што совршено темпираше кога да излезе од акции па сега пеејќи ќе си ја плати казната. Овие од КХВ ваљда мислеле дека илјада евра се големи пари пошто половина членови за цел живот не стекнале толку!

ES2e37XXsAIQZxx.jpeg
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
какво ширење паника бе, пред 2-3 месеци ако не и повеќе, уште пред корона ви кажав што ке се случи. Сега јас сум ви крив што не ме послушавте и мислите дека сте екномски експерти и купувавте на тие цени. Епа јадете го К*УРОТ, што да ви кажам, сте заслужиле.
А со парите во моментот ни јас не знам што, нека стојат у банка на готовс, спремни, кога ке е моментот ке се влезе, ама не у МСЕ сигурно. Многу повеќе шанси во ЕУ и УС.
Интересно е што врз база на погрешна претпоставка и логичко расудување доаѓаш до вистински резултат и си убеден дека е така.

Пандемија е непредвидлив настан со глобални последици. Паниката и економските трагедии кои ќе следат се тотално неповрзани со твоите размислувања од пред 2-3 месеци. Ниту споредбите со претходниот крах на Македонска берза се еквивалентни.

Така да постот од вчера на кој ти коментирав ти ДРЖИ ептен вода и си е на место.
Тоа што си предвидувал од пред 2-3 месеци што ќе се случи, ЈОК ;)
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
161
Поени од реакции
196

Kajgana Shop

На врв Bottom