Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Ми немаат логика вашиве последни коментари.

Или гледам јас некои различни извештаи.
 
Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Ми немаат логика вашиве последни коментари.

Или гледам јас некои различни извештаи.
Sto ne e jasno da doobjasnime... lani od 30.06.2018-30.09.2018god imase dobivka od 4.5mil eura ovaa godina od 30.06.2019-30.09.2019 ima 6.3mil eura
Uste pobitno za site skeptici, bese minatogodisniot finansiski plan za 2019god sto e vo attach, a so ovoj rezultat dlaboko go nadmina.. a za cela godina ocekuvam rekordna dobivka..
 

Attachments

Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
До 10 проценти смеат да откупуваат сопствени акции? Тоа би значело уште нешто помалку од 1000
 
Член од
27 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
8
Како ќе не израдуваат MPT, со повисока дивиденда или...? Последните години не се нешто посебно дарежливи, напротив меѓу најниските дивиденди.
Автоматски споено мислење:

До 10 проценти смеат да откупуваат сопствени акции? Тоа би значело уште нешто помалку од 1000
Од 200-те мил.ден. имаат уште околу 50 мил.ден за планираниот откуп
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Hahahaha posle nema da moze da gi laze deka ke ja zadrzi dobivkata za da dokupi akcii ke mora da deli dividendi ili da pravi kriminal da preleva od edna vo druga casha :)
A doaga vremw na promeni i ke se ceshla podlaboko izgleda ako ne i da se napravi revizija zosto se kupeni na nekolku transhi po razlicni ceni ako veke se imalo obezbedeni pari za otkup na cena mnogu poniska od edna do druga transha :)
Pomina vtora svetska vojna i ke bide se poteshko bez golema pompa da se pravi toa sto se praveshe ednostavno na berza veke ne se samo tajkinu tuku i obicni luge koi sto gledaat da zarabotat denar poveke od mizernata kamata !?!
P.s. i shilegov izgore 8 miliona drzavni pari t.e. zgrada sto koshtala 20 ja sitna za 12 za da obezbedi pari za sledni izbori se plasham deka sega zgradata na tehnometal ke ja kupat za dupla cena t.e od stexajna 5 bar edno 10 miliona kako bi za niv legalno obezbedile vo dva cuga bar 13 miliona evra sto za izbori sto za dlaboka zima :)
Pa vise posle tepajte se koja partija e podobra dali taa sto gradela po cena duplo od pazarnata ili pak taa sto istoto go prodala po duplo poniska cena od pazarnata :)
Zatoa ne ne biva vo genot ni e da ske kriminalci pa mozebi i go svakame seto toa kako logicno posto neli ili kaj ednite ili kaj drugite imame po nekoj rodnina sto ke ni se nasol :) :) :)
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Привремена забрана за вршење на сите услуги со хартии од вредност на брокерската куќа Илирика Инвестментс АД Скопје
четврток, 07 ноември 2019

На 06.11.2019 година до Берзата е доставено Решение од Комисија за хартии од вредност со кое се изрекува привремена забрана за вршењето на сите услуги со хартии од вредност на брокерската куќа Илирика Инвестментс АД Скопје.
Оттука, Ве известуваме дека членката Илирика Инвестментс АД Скопје е суспендирана од тргување со хартии од вредност на Македонска берза АД Скопје во времетраење од 15 дена, започнувајќи од ден 07.11.2019 година. Воедно, согласно Решението од КХВ, брокерската куќа Илирика Инвестментс АД Скопје ќе биде привремено исклучена од членство во периодот на траење на забраната.

Знае некој што е причина??
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Привремена забрана за вршење на сите услуги со хартии од вредност на брокерската куќа Илирика Инвестментс АД Скопје
четврток, 07 ноември 2019

На 06.11.2019 година до Берзата е доставено Решение од Комисија за хартии од вредност со кое се изрекува привремена забрана за вршењето на сите услуги со хартии од вредност на брокерската куќа Илирика Инвестментс АД Скопје.
Оттука, Ве известуваме дека членката Илирика Инвестментс АД Скопје е суспендирана од тргување со хартии од вредност на Македонска берза АД Скопје во времетраење од 15 дена, започнувајќи од ден 07.11.2019 година. Воедно, согласно Решението од КХВ, брокерската куќа Илирика Инвестментс АД Скопје ќе биде привремено исклучена од членство во периодот на траење на забраната.

Знае некој што е причина??
СООПШТЕНИЕ ОД 45 ТА СЕДНИЦА НА КХВ
06.11.2019
Комисијата за хартии од вредност на Република Северна Македонија на 45-тата седница со која претседаваше Претседателот на КХВ М-р Нора Алити донесе две Решенија со кои се изрекуваат следниве мерки :
- Привремена забрана на брокерската куќа "Илирика Инвестментс" АД Скопје во времетраење од 15 дена за вршење на сите услуги за кои има добиено дозвола. Вакво решение, КХВ донесе откако констатира дека при реализација на трансакции со акции на "Скопски пазар" АД Скопје, брокерската куќа континуирано и систематски не го почитувала Законот за спречување на перење пари и финансирање на тероризам, а со тоа и Законот за хартии од вредност. При одмерувањето на казната, КХВ го зема предвид и досегашното поведение на овластениот учесник. Имено, на брокерската куќа и на одговорното лице, досега им се изрекувани повеќе санкции.
- Јавна опомена на брокерската куќа "Инвестброкер" АД Скопје и на директорот заради непостапување во целост согласно членовите 14 и 17 од Законот за спречување перење пари и финансирање на тероризам, со што е постапено спротивно на член 180-а од Законот за хартии од вредност. Овие прекршувања се направени при трансакции со акции на "Скопски пазар" АД Скопје.

На седницата што се одржа на 6 ноември, 2019, КХВ по завршена јавна расправа усвои два подзаконски акта и тоа: Правилник за изменување и дополнување на Правилникот за формата и содржината на барањето за одобрување на приватна понуда на хартии од вредност и Правилник за изменување и дополнување на Правилникот за документите што ги доставува издавачот на хартии од вредност при поднесување на барањето за одобрение на јавна понуда на хартии од вредност.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
MTUR со окулу 59 ден/акција добивка за кв3. Исто било и лани со таа разлика што сега дури и поголем процент на добивката е од финансиски активности. Оперативна добивка им е уште намалена. Севкупна добивка кв1-3 речиси иста како и лани т.е. 191ден/акција. Очекувајте окулу 250ден бруто дивиденда за 2019.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
„Доверба која збогатува“ е мотото на Илирика. Добро е што се нашол некој со чист образ и интегритет у таа КХВ па да ги запука со казни без страв дека со нешто ќе го уценат или со надеж дека со нешто ќе го подмитат.

Имаше толку крајно сомнителни трансакции особено со банките у задниве неколку години, кадешто беше очигледно дека е тргувано врз основа на повластени информации. Исто така и газдата на Пекабеско се обидува со кршење на закони да си ја исплати целата добивка како бонус. Дури Хрвати и јавно се фалеа по форуми дека добивале информации од брокерите кој купувал а кој продавал, чинам од Фершпед брокер.

Воглавно, многу работа стои пред КХВ за регулација на пазаров, а овие потези заслужуваат целосна поддршка.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
MTUR со окулу 59 ден/акција добивка за кв3. Исто било и лани со таа разлика што сега дури и поголем процент на добивката е од финансиски активности. Оперативна добивка им е уште намалена. Севкупна добивка кв1-3 речиси иста како и лани т.е. 191ден/акција. Очекувајте окулу 250ден бруто дивиденда за 2019.
Od kade 191?

Od stalno me interesiralo kako ja presmetuvate taa dobivka po akcija? Za da mozam sam da si presmetuvam...

P.s. mene mi izleze 212,5 denari... ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom