Македонска берза

Член од
15 март 2013
Мислења
29
Поени од реакции
27
Што мислите, дали се исплаќа купување на акции од Охрдска банка?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Alkaloid sobra paket od Eurostandard taka da KMB definitivno iscistena ke si ja zeme ;)
Koj go merka mestoto na Steriev ???
Paga berza za glupav datum ne vidovme nikakva reakcija od berza nitu nasoka dali e izdrzan rastot nitu pak padot??
Korektor na pazarot e ama i sigurno ima ingerencii da vovede potransparentna politika za da ne doznavame na tri meseci po nesto sokrieno pod jorgan ?
Na berza so promet 2 miliona pominuva blok od milion evra i nikoj nisto ne znae kako lopovska berza e :)
Ne deka nekoj branam nitu napagam no ako se zeme vo predvid deka berzata ima akcii a sopstvenici na tie akcii se istite profiteri sto celo vreme zarabotuvaat od vakvi finti so datumi ne e ni cudo zosto steriev kuti najverojatno zatoa sto odrabotuva za istite !!!
Koga se kacuvase berzata imase odma reakcija da se vlijae od strana na brokerite da ne kupuvaat na povisoki ceni kao loso bilo toa a ne gledam deka sega ima obratna situacija ?
Ima logika zosto da ne zarabotat ekstra pari vecito bogatite t.e. gazdite na akcii od makedonska berza neka se diga panika za da mozat da si dokupat !!!! Nema po nesreken gazda koga mu se digaat akciite toa oni go cuvstvuvaat kako zaguba zatoa sto ne mozat poeftino da si dokupat oni ne znaat sto e berza oni gi sakaat site pari za niv !!!
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Што мислите, дали се исплаќа купување на акции од Охрдска банка?
Napravi si matematicka presmetka. Ako gi kupis na 6150 ,a gi prodades na 6300 ke dobies 15000 bruto dobivka na 100 akcii, koga od toa ke odzemes vlezna i izlezna berzanska taksa, bankarska provizija od okolu 12000den ,ke ti ostane 3000den. od 100 akcii.Ti razmisli dali ti se isplati.Presmetkata ti e pod uslov da gi prodades na 6300, a ako ide nesto uste nagore toa e veke drugo,a toa zavisi od kolicina na otkupeni akcii od Sparkasse.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Превземот на OHB започна. Загарантирана е најниска цена од 6300, а може да биде и повисока. Ако постигнат одкуп на 95% од акциите, следува принуден одкуп по истата цена. Ако не го постигнат тоа може да ја зголемат цената. Во секој случај Шпаркасен ќе ги купи сите акции. Се надевам дека правилно ве имформираа брокерите, just saying :) ако не 6300 не ни бега.
Од каде си сигурен дека Шпаркасе ќе ги откупат сите акции, ете теоретски и да откупат 90-93%, зошто би решиле да понудат поголеми цени да ги откупат другите???
Јас не ја гледам таа логика дека ќе платат поголеми пари по акција за некој ситен процент, не ќе не молат :) Јас имам малку и потпишав лист и го пратив по пошта дека ги давам.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Убави вести за имателите на СТБП, меѓу кои, за жал, веќе не спаѓам самиот: се предлага нов статут по кој приоритетните може да земаат дивиденда најмалку како и обичните, плус загарантирани 25 ден по акција во недивидендни години.


Тоа значи цената би требало да им се коригира најмалку на нивото на обичните, плус премија за фиксниот дел. Доколку, се разбира, предлогот помине
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Убави вести за имателите на СТБП, меѓу кои, за жал, веќе не спаѓам самиот: се предлага нов статут по кој приоритетните може да земаат дивиденда најмалку како и обичните, плус загарантирани 25 ден по акција во недивидендни години.


Тоа значи цената би требало да им се коригира најмалку на нивото на обичните, плус премија за фиксниот дел. Доколку, се разбира, предлогот помине
Jas ova go razbrav kako fiksna 25 den (najverojatno bruto) ne kako dodatok na dividendata na obicnite...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Што се случува во позадина? Има голема количина на продажната стана на берзата?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.973
Има шанси во Мај да почнат преговори ако мислите да ги трејдате нив.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Jas ova go razbrav kako fiksna 25 den (najverojatno bruto) ne kako dodatok na dividendata na obicnite...
“Врз основа на Одлука на Собранието на акционери на Банката, имателите на приоритетни акции можат да стекнат право на учество во распределбата на добивката на Банката, како варијабилен дел во висина што ќе ја утврди Собранието, но најмногу до износот што ќе го добијат имателите на обични акции.”
 
Член од
7 октомври 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Од каде си сигурен дека Шпаркасе ќе ги откупат сите акции, ете теоретски и да откупат 90-93%, зошто би решиле да понудат поголеми цени да ги откупат другите???
Јас не ја гледам таа логика дека ќе платат поголеми пари по акција за некој ситен процент, не ќе не молат :) Јас имам малку и потпишав лист и го пратив по пошта дека ги давам.
Шпаркасе изјави дека сакаат да ги одкупат сите акции. Зошто не би го одкупиле и по повисока цена? ОHB има убави финансиски извештаи, книговодствената вредност е 8310 денари(на Шпаркасе не и менува ништо и да плати 7000 за акција). А и не гледам зошто не би купиле за повисока, посебно кога се работи за мал процент. Тоа е само мое мислење. Штета сто си избрзал и си ги продал, немало што да изгубиш. Што и да би се случило, секако на крај ќе можеше да ги продадеш за 6300.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
“Врз основа на Одлука на Собранието на акционери на Банката, имателите на приоритетни акции можат да стекнат право на учество во распределбата на добивката на Банката, како варијабилен дел во висина што ќе ја утврди Собранието, но најмногу до износот што ќе го добијат имателите на обични акции.”
Па они можеле и до сега да стекнат право на учество у распределбата доколку тоа го утврди собранието на акционери :) Единствено што им се дава со оваа одлука е гарантирано да имаат 25 денари минимална дивиденда у периоди како сегашниов кога поради ниските каматни стапки не добиваат скоро никаква.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
156
Поени од реакции
192
“Врз основа на Одлука на Собранието на акционери на Банката, имателите на приоритетни акции можат да стекнат право на учество во распределбата на добивката на Банката, како варијабилен дел во висина што ќе ја утврди Собранието, но најмногу до износот што ќе го добијат имателите на обични акции.”
Клучниот збор тука е „можат“.
 
Член од
7 октомври 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Napravi si matematicka presmetka. Ako gi kupis na 6150 ,a gi prodades na 6300 ke dobies 15000 bruto dobivka na 100 akcii, koga od toa ke odzemes vlezna i izlezna berzanska taksa, bankarska provizija od okolu 12000den ,ke ti ostane 3000den. od 100 akcii.Ti razmisli dali ti se isplati.Presmetkata ti e pod uslov da gi prodades na 6300, a ako ide nesto uste nagore toa e veke drugo,a toa zavisi od kolicina na otkupeni akcii od Sparkasse.
Не може да купи за 6150, кога веќе има има куповен налог за 6300.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.973
1571392186958.png
Еврозоната е на раб на нова рецесија. Забавувањето е веќе евидентно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom