Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

По добивањето датум за преговори:

 1. МБИ10 ќе порасне најмалку за 20%

  7 гласови
  24,1%
 2. Ќе порасне до кај 10%

  8 гласови
  27,6%
 3. Акците кои ги имам во портфолио ќе пораснат најмалку за 20%

  3 гласови
  10,3%
 4. Нема да добиеме датум

  10 гласови
  34,5%
 5. Јас немам акции, јас сум од Пехчево

  1 гласови
  3,4%
 1. MoreFor

  MoreFor

  Член од:
  23 февруари 2019
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  7
  Bid 15000
   
 2. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  7.080
  Допаѓања:
  7.731
  Ова мислам дека не може да помине, нели е максималната флуктуација плус минус 10 проценти дневно

  Дали некој знае колку е книговодствената вредност на гасоводот (уделот) на Макпетрол.
   
 3. prvaliga

  prvaliga

  Член од:
  31 август 2017
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  24
  Mpt da ne treba da dava 20-30milioncinja mesto da zema.... Spored dvizenjevo na akcijava
   
 4. Mr.I

  Mr.I

  Член од:
  25 август 2016
  Мислења:
  290
  Допаѓања:
  188
  Чекајте малце другари...
  Ако ослободувањето од капитална важеше до 2020, тогаш по правило треба да е како што вели @dekis , да ја земат за влезна најниската од 2019 и излезната ако имаш направено или кога и да ја направиш.
  Во тој случај зашто да изиграш излез/влез сега и да ја фатиш влезната (можентална цена) кога и онака ќе ти ја сметаат они за 2019 како влезна , ми нема логика само да си плаќаш провизии...??
  Јас грешно го анализирам или?

   
  На StefusRefus му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  7.080
  Допаѓања:
  7.731
  Мислам дека поентата е дека ако не може да се докаже куповната цена ја земаат онаа од минатата година. Не може да се докаже и јас не ги чувам доказите оти ми одговара се две различни работи.

  Според мене доколку се работи за големи капитални добивки не вреди да се ризикува и да се прави надмудрување со УЈП.
   
  Последно уредено: 12 јуни 2019
  На ceasar, MoreFor и Xibalba им се допаѓа ова.
 6. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.643
  Допаѓања:
  1.019
  Има 32м евра кредити,
  ама има нешто многу интересно, 12м евра се платени на ОКТА, а ОКТА имаше катастрофална година, 22м е на Комерцијална и за 3м е зголемен кредитот во Халк.

  Машала година, скоро 9,5м евра се платени кредити и плус нето добивката е 12,5м или ако немало кредити добивката ќе била околу 22м евра (минус нешто за данок)
   
 7. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  404
  Допаѓања:
  556
  Kako li go izracuna ova leba ti?

  Prvo krediti kolku se isplateni se gleda vo PT a ne vo BU. Na vtoroto vlijae samo kamatniot trosok

  Vtoro ne moze krediti kon OKTA tuku samo obvrski. Ne e OKTA banka da dava krediti.

  Treto da imase baba jajca ke ja vikavme dedo. Da nemal MPT krediti...ama ima. I ne se 32 nego preku 40M evra. I tie imaat prvenstvo na isplata pred akcionerite.

  Cetvrto, ja znaes narodnata: edna lastovicka prolet ne cini?
   
 8. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.643
  Допаѓања:
  1.019
  Во заложени средства лани ја имаше ОКТА сега ја нема (немој до толку да го тнчеш дали било кредит, обврска или позајмица или сл. не се сите писмени до толку полесно е да разберат ако и кажеш кредит), и никој не ти дава пари ако не му заложеш нешто,
  во парничниот тен лани земале за 114м денари повеќе кредити од што вратиле.
  можда ако ги прочитаме тие 200 страни на годишниот извештај што е на веб страната ќе видиме и точно колку кредити има, од онаа што лесно се гледа се 32м.
   
 9. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  428
  Допаѓања:
  163
  Bez da citam moj konecen e 90.000 ako ne i 100.000 posto za 200 miliona pobajagi ke treba da se dokupat :)
  Se gleda deka ja lizgaat cenata za da soberat vo matno no edno pamtam porano ako gi prodadese nekoj akcioner za 100.000 denari mu se ljutea sto ne im gi ponudil na niv :)
   
 10. dekis

  dekis

  Член од:
  23 јуни 2017
  Мислења:
  236
  Допаѓања:
  310
  Nikoj ne kaza kako pominavte na sobranie na PKB?

  Slusham deka na sekoj sto nemal severno-korejski-galichki telefon, na lice mesto mu se odzemal.... ??? Posle se pravela lotarija za vrakjanje na telefonite... nekoj pashteta dobil, nekoj narezok... nekoj nazad telefonot, po proverka od rezimot... jebesh li ga...
   
  На Dr Anica OKA му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Hub

  Hub

  Член од:
  3 мај 2017
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  162
  100 dena po 2 m. 3-4 meseci . i ne znaci deka mora da gi potrosat.
   
 12. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.643
  Допаѓања:
  1.019
  Уште 3000 акции смеат да купат 66,666 просек;)
   
 13. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  428
  Допаѓања:
  163
   
 14. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  404
  Допаѓања:
  556
  Dovolno ti e edna strana da procitas, BS, se gleda 2.6 milijardi dens dolg

  Ako se pomacis da procitas uste edna strana, BU, se gleda i kolku kamata plakaat na toj dolg, 4.4%

  Sto znaci ovaa godina kamaten rashod ke im bide 118 M dens

  Ako se pomacis da vidis treta strana, PT, ke vidis net cash flow e okolu 300 M dens. Sto znaci ke im trebaat 8-9 godini za da go otplatat toj dolg, bez da dadat denar na akcionerite
   
 15. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.643
  Допаѓања:
  1.019
  Во право си, се помачив и видов дека вкупните обврски се скоро 3,6 милијарди (2,6 кредити), побарувања над милијарда, лани имале инвестиции од 420 милиони, оваа година ќе се прават 2 нови бензински, а ќе има реконструкции ваму таму,
  челновите на управниот одбор имале нето примања од скоро 36м денари (скромно), на надзорниот 2,4м
  и многу малку коли продле само 50 (51 2017), не знаев дека толку мала била продажбата на коли, овие од аутомакедонија прават профит околу 10м (баш ќе разгледам таму од љубопитност што како е)
  а да и Телма е дупка за пропаганда, во загуба е 21,4м.
   

Сподели преку: