Македонска берза

Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Mislam deka site sto prodavaat momentalno keshiraat poradi danokot na kapitalna dobivka, za posle da kupat pak nazad... procitajte go dobro zakonot... ako ne deklarirate kolku vi se kupeni hv, avtomatski najniskata cena od minatata godina vi e vlezna cena??? Znaci najniskata cena vo 2019ta kje bide vlezna... na pr. mene ne mi e vlezna kaj TETE 650, tuku 2200... Kapish???;)
P.s. e tolku se pismeni tie marksistickite sovetnici vo Ministerstvoto za finansii...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
procitajte go dobro zakonot... ako ne deklarirate kolku vi se kupeni hv, avtomatski najniskata cena od minatata godina vi e vlezna cena??? Znaci najniskata cena vo 2019ta kje bide vlezna... na pr. mene ne mi e vlezna kaj TETE 650, tuku 2200... Kapish???;)
P.s. e tolku se pismeni tie marksistickite sovetnici vo Ministerstvoto za finansii...
Баш така пишува ама во праска не верувам дека ќе биде така. Лесно се докажува денес (особено за последните години) кој кога купил преку личната сметка во КХВ.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Баш така пишува ама во праска не верувам дека ќе биде така. Лесно се докажува денес (особено за последните години) кој кога купил преку личната сметка во КХВ.
A moze na primer da I gi podaram na zena mi I so eden netrgovski transfer preku cdhv da odat na nejzino ime? Troshok 3.000den... pri prodazba taa ne plakja danok na kapitalna? :cool:

P.s. moze I nekoj mene da mi podari I jas sum greota ;)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
A moze na primer da I gi podaram na zena mi I so eden netrgovski transfer preku cdhv da odat na nejzino ime? Troshok 3.000den... pri prodazba taa ne plakja danok na kapitalna? :cool:

P.s. moze I nekoj mene da mi podari I jas sum greota ;)
Како беше она со роднинските врски, да не те фати данок на подарок/наследство

Вака теоретски мислам дека ова може да помине, е сега кога ќе дојде ред таа да ги продаде не знам што ќе се случи.

Според мене најчисто е да ги продадеш на неа преку трансакција за пари, така ќе си имаш документ за куповна цена од 2019та година.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Како беше она со роднинските врски, да не те фати данок на подарок/наследство

Вака теоретски мислам дека ова може да помине, е сега кога ќе дојде ред таа да ги продаде не знам што ќе се случи.

Според мене најчисто е да ги продадеш на неа преку трансакција за пари, така ќе си имаш документ за куповна цена од 2019та година.
Na steknat imot (ne kupen) ne se plakja kapitalna dobivka, na podaren imot (od prv nasleden red) ne se plakja danok, a I dva pati provizija e pomalku od 50eur troshok...
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Site fondovi imaat presek na 31.12.2019 pa taka JA ISKAZUVAAT REALIZACIJATA I spored tie parametri se vrednuva nivniot uspeh t.e. bi trebalo da bide osnova za odanocuvanje vo narednata godina !!!
Spored toa kakva postava na UJP paradira bi trebalo bas da se napumpaat cenite vo ovaa godina za da nema prostor za idno odanocuvanje :)
Nikoj ne zbori od vlasta za plitkosta na nasiov pazar kako da mozes da prodades se po nekoja vrednost pa za da moze dusha da ti vadi deka si zarabotil ?????
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Гледам зборите за даночење, има многу недоследности од страна на законодавците. Пример не би требало под ниеден случај како влезна цена да се земе период кога имало даночно ослободување затоа што во тој случај имаме дискриминација, но ова е Македонија (или С. Македонија како сакате) така да се е можно. Може некој наследил од родител по цена што тогаш била минимална па сега ако продаде не би требало да се земе првичната цена. Можеби е најпаметно ко што вика Декис да ги почастиме брокерските со провизија влез излез до нова година за да сме мирни.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Можеби ќе има уште еден успешен стечај.

Инвеститорот, ни рекоа е најден. Се очекува во секој момент да ги вложи средствата. Од тие пари да се намири долгот спрема Стопанска банка Битола, зашто компанијата е врзана како хипотека во Банката. Останатите пари да се поделат на вработените и на доверителите кои, според пресметките ќе добијат по 33 проценти“, објаснува Бунтески. Инвеститорот ќе даде околу 1,5 милиони евра, а подмирувањата во банката се околу 1,1 милион евра.

https://kapital.mk/na-povidok-konechno-reshenie-za-eurokompozit/
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Бог да го прости, своевремено Н. Младенов здрма локален банкар (со кредибилен хендикеп), публикувајќи на насловна факсимил од неговата тајна, швајцарска сметка. Тогаш прв и последен пат МКД медиум "машки" уперил перо кон МБИ10 лик.

"Одата" од денес враќа надеж дека во МКД (не постои, но,) е можен медиум што би требало да зависи исклучиво од оние поради кои и постои - публиката.

Тезата дека "редакцијата како брод е полна" со ПКБ хартии, брани лични позиции, во етички е конфликт на интереси и бла, бла, бла... би била помало зло оти во Балканскиот контекст "на лајнар со лајнарска цевка" сѐ уште е најкорисна акциска алатка за градење добра корпоративна практика.
Изгледа немаат од редакцијата акции од ПКБ како што можев да видам во акционерската книга.
Овој пат текстот го напишале за малцински правдини. ;)
 
Член од
17 јули 2017
Мислења
11
Поени од реакции
23
Дечки,

Сите што сме засегнати акционери во ПКБ, ќе се оди ли на собрание?

Јас би дошол, ако и некој од поискусниве овде пријави дека доаѓа.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Дечки,

Сите што сме засегнати акционери во ПКБ, ќе се оди ли на собрание?

Јас би дошол, ако и некој од поискусниве овде пријави дека доаѓа.
Планирај да дојдеш. Има веќе 10 луѓе сигурни за на собрание. Ќе биде едно интересно искуство.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Денес прв ден без право на дивиденда за 2018 на ТНБ, ќе биде интересно како ќе се движи акцијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom