Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Ова мислам дека не може да помине, нели е максималната флуктуација плус минус 10 проценти дневно

Дали некој знае колку е книговодствената вредност на гасоводот (уделот) на Макпетрол.
 
Член од
31 август 2017
Мислења
237
Поени од реакции
164
Mpt da ne treba da dava 20-30milioncinja mesto da zema.... Spored dvizenjevo na akcijava
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Чекајте малце другари...
Ако ослободувањето од капитална важеше до 2020, тогаш по правило треба да е како што вели @dekis , да ја земат за влезна најниската од 2019 и излезната ако имаш направено или кога и да ја направиш.
Во тој случај зашто да изиграш излез/влез сега и да ја фатиш влезната (можентална цена) кога и онака ќе ти ја сметаат они за 2019 како влезна , ми нема логика само да си плаќаш провизии...??
Јас грешно го анализирам или?

Mislam deka site sto prodavaat momentalno keshiraat poradi danokot na kapitalna dobivka, za posle da kupat pak nazad... procitajte go dobro zakonot... ako ne deklarirate kolku vi se kupeni hv, avtomatski najniskata cena od minatata godina vi e vlezna cena??? Znaci najniskata cena vo 2019ta kje bide vlezna... na pr. mene ne mi e vlezna kaj TETE 650, tuku 2200... Kapish???;)
P.s. e tolku se pismeni tie marksistickite sovetnici vo Ministerstvoto za finansii...
Гледам зборите за даночење, има многу недоследности од страна на законодавците. Пример не би требало под ниеден случај како влезна цена да се земе период кога имало даночно ослободување затоа што во тој случај имаме дискриминација, но ова е Македонија (или С. Македонија како сакате) така да се е можно. Може некој наследил од родител по цена што тогаш била минимална па сега ако продаде не би требало да се земе првичната цена. Можеби е најпаметно ко што вика Декис да ги почастиме брокерските со провизија влез излез до нова година за да сме мирни.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Чекајте малце другари...
Ако ослободувањето од капитална важеше до 2020, тогаш по правило треба да е како што вели @dekis , да ја земат за влезна најниската од 2019 и излезната ако имаш направено или кога и да ја направиш.
Во тој случај зашто да изиграш излез/влез сега и да ја фатиш влезната (можентална цена) кога и онака ќе ти ја сметаат они за 2019 како влезна , ми нема логика само да си плаќаш провизии...??
Јас грешно го анализирам или?
Мислам дека поентата е дека ако не може да се докаже куповната цена ја земаат онаа од минатата година. Не може да се докаже и јас не ги чувам доказите оти ми одговара се две различни работи.

Според мене доколку се работи за големи капитални добивки не вреди да се ризикува и да се прави надмудрување со УЈП.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.211
Mpt da ne treba da dava 20-30milioncinja mesto da zema.... Spored dvizenjevo na akcijava
Има 32м евра кредити,
ама има нешто многу интересно, 12м евра се платени на ОКТА, а ОКТА имаше катастрофална година, 22м е на Комерцијална и за 3м е зголемен кредитот во Халк.

Машала година, скоро 9,5м евра се платени кредити и плус нето добивката е 12,5м или ако немало кредити добивката ќе била околу 22м евра (минус нешто за данок)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Има 32м евра кредити,
ама има нешто многу интересно, 12м евра се платени на ОКТА, а ОКТА имаше катастрофална година, 22м е на Комерцијална и за 3м е зголемен кредитот во Халк.

Машала година, скоро 9,5м евра се платени кредити и плус нето добивката е 12,5м или ако немало кредити добивката ќе била околу 22м евра (минус нешто за данок)
Kako li go izracuna ova leba ti?

Prvo krediti kolku se isplateni se gleda vo PT a ne vo BU. Na vtoroto vlijae samo kamatniot trosok

Vtoro ne moze krediti kon OKTA tuku samo obvrski. Ne e OKTA banka da dava krediti.

Treto da imase baba jajca ke ja vikavme dedo. Da nemal MPT krediti...ama ima. I ne se 32 nego preku 40M evra. I tie imaat prvenstvo na isplata pred akcionerite.

Cetvrto, ja znaes narodnata: edna lastovicka prolet ne cini?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.211
Kako li go izracuna ova leba ti?

Prvo krediti kolku se isplateni se gleda vo PT a ne vo BU. Na vtoroto vlijae samo kamatniot trosok

Vtoro ne moze krediti kon OKTA tuku samo obvrski. Ne e OKTA banka da dava krediti.

Treto da imase baba jajca ke ja vikavme dedo. Da nemal MPT krediti...ama ima. I ne se 32 nego preku 40M evra. I tie imaat prvenstvo na isplata pred akcionerite.

Cetvrto, ja znaes narodnata: edna lastovicka prolet ne cini?
Во заложени средства лани ја имаше ОКТА сега ја нема (немој до толку да го тнчеш дали било кредит, обврска или позајмица или сл. не се сите писмени до толку полесно е да разберат ако и кажеш кредит), и никој не ти дава пари ако не му заложеш нешто,
во парничниот тен лани земале за 114м денари повеќе кредити од што вратиле.
можда ако ги прочитаме тие 200 страни на годишниот извештај што е на веб страната ќе видиме и точно колку кредити има, од онаа што лесно се гледа се 32м.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Bez da citam moj konecen e 90.000 ako ne i 100.000 posto za 200 miliona pobajagi ke treba da se dokupat :)
Se gleda deka ja lizgaat cenata za da soberat vo matno no edno pamtam porano ako gi prodadese nekoj akcioner za 100.000 denari mu se ljutea sto ne im gi ponudil na niv :)
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Nikoj ne kaza kako pominavte na sobranie na PKB?

Slusham deka na sekoj sto nemal severno-korejski-galichki telefon, na lice mesto mu se odzemal.... ??? Posle se pravela lotarija za vrakjanje na telefonite... nekoj pashteta dobil, nekoj narezok... nekoj nazad telefonot, po proverka od rezimot... jebesh li ga...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.211
Bez da citam moj konecen e 90.000 ako ne i 100.000 posto za 200 miliona pobajagi ke treba da se dokupat :)
Se gleda deka ja lizgaat cenata za da soberat vo matno no edno pamtam porano ako gi prodadese nekoj akcioner za 100.000 denari mu se ljutea sto ne im gi ponudil na niv :)
Уште 3000 акции смеат да купат 66,666 просек;)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Во заложени средства лани ја имаше ОКТА сега ја нема (немој до толку да го тнчеш дали било кредит, обврска или позајмица или сл. не се сите писмени до толку полесно е да разберат ако и кажеш кредит), и никој не ти дава пари ако не му заложеш нешто,
во парничниот тен лани земале за 114м денари повеќе кредити од што вратиле.
можда ако ги прочитаме тие 200 страни на годишниот извештај што е на веб страната ќе видиме и точно колку кредити има, од онаа што лесно се гледа се 32м.
Dovolno ti e edna strana da procitas, BS, se gleda 2.6 milijardi dens dolg

Ako se pomacis da procitas uste edna strana, BU, se gleda i kolku kamata plakaat na toj dolg, 4.4%

Sto znaci ovaa godina kamaten rashod ke im bide 118 M dens

Ako se pomacis da vidis treta strana, PT, ke vidis net cash flow e okolu 300 M dens. Sto znaci ke im trebaat 8-9 godini za da go otplatat toj dolg, bez da dadat denar na akcionerite
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.211
Dovolno ti e edna strana da procitas, BS, se gleda 2.6 milijardi dens dolg

Ako se pomacis da procitas uste edna strana, BU, se gleda i kolku kamata plakaat na toj dolg, 4.4%

Sto znaci ovaa godina kamaten rashod ke im bide 118 M dens

Ako se pomacis da vidis treta strana, PT, ke vidis net cash flow e okolu 300 M dens. Sto znaci ke im trebaat 8-9 godini za da go otplatat toj dolg, bez da dadat denar na akcionerite
Во право си, се помачив и видов дека вкупните обврски се скоро 3,6 милијарди (2,6 кредити), побарувања над милијарда, лани имале инвестиции од 420 милиони, оваа година ќе се прават 2 нови бензински, а ќе има реконструкции ваму таму,
челновите на управниот одбор имале нето примања од скоро 36м денари (скромно), на надзорниот 2,4м
и многу малку коли продле само 50 (51 2017), не знаев дека толку мала била продажбата на коли, овие од аутомакедонија прават профит околу 10м (баш ќе разгледам таму од љубопитност што како е)
а да и Телма е дупка за пропаганда, во загуба е 21,4м.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom