Македонска берза

Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Nekoj komentar za finansiskiot izvestaj na MTUR za Q1? Mene mi izgleda dosta los
Q1 na Mtur e sekogash boza...

Vo Q2 kje vlezat pojaki finansiski prihodi, dividendite od KMB, TTK, ALK, USJE...plus redovnite kamati od depoziti I od drugi vlozuvanja... treba da bide podobar od lani... dali e toa dovolno? Ne.

Ako mtur raboteshe kako shto treba kje imaa sega pazarna kapitalizacija od 60-70mil eur + keshot I akciite (koi nema potreba da gi cuvaat, treba da gi podelat vo dividenda Ili da gi ponishtat tie 10% sopstveni akcii I da otkupat ushte 10-20%)
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
kade kako, mojte presmetki davaat 2.6%yield...

Нема заговор само некој увидел дека каматата на парите му е 0.7% годишно.
[DOUBLEPOST=1557765519][/DOUBLEPOST]Abe granit imaa sobranie ili mi promakna?

15.05 (osven ako nema pak poplava vo GRANIT kako pred nekoja godina... :cool:)
[DOUBLEPOST=1557765656][/DOUBLEPOST]ne vi e malce zbunivacki ovoj clenov 4 ??

upload_2019-5-13_17-40-41.png

Од муабет за продажба и до реален раст на цена на акција има светлосни години. 99/100 од муабетите не резултираат со раст на цена.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Dosega samo ALK ima rast vs lani. I toa radi izvoz.

Koj raboti samo na domasen pazar nafrkal
И PKB има јак раст од 38% во однос на лани.

Ама свињите се многу гладни. Мислат дека можат се да изедат.

Некој лек за толку гладни свињи?? @Dr. Why
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Кај фирми кои имаат добар Q1 e и БИМ, со раст на домашен и странски пазар. Штета што не се влегува таму
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Класична аматерска грешка ми е купувањето на пкб. Ама добро, барем рано и на мала сума научив дека не е све у билансите на успех. Има нешто и у криминални свињи во одбори.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Класична аматерска грешка ми е купувањето на пкб. Ама добро, барем рано и на мала сума научив дека не е све у билансите на успех. Има нешто и у криминални свињи во одбори.
Рано се откажуваш. Јас немам никаква намера да излезам од таму. Се во свое време, ќе и дојдат и нејзините 5 минути...

Инаку планирам да им одам на собрание, и да им се пријавувам на секоја ебена точка на дневен ред, и аргументирано да ги плескам.

Да им се присере што ме гледаат таму.

А во меѓувреме ќе ги испитам сите можни правни можности дали некако оваа распределба на добивката може да се оспори.

Па ве повикувам кој сака да дојди и да земе учество на журката на 12.06 во Кадино. Колку ќе биде попосетена, толку журката ќе биде позабавна.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Рано се откажуваш. Јас немам никаква намера да излезам од таму. Се во свое време, ќе и дојдат и нејзините 5 минути...

Инаку планирам да им одам на собрание, и да им се пријавувам на секоја ебена точка на дневен ред, и аргументирано да ги плескам.

Да им се присере што ме гледаат таму.

А во меѓувреме ќе ги испитам сите можни правни можности дали некако оваа распределба на добивката може да се оспори.

Па ве повикувам кој сака да дојди и да земе учество на журката на 12.06 во Кадино. Колку ќе биде попосетена, толку журката ќе биде позабавна.
Не се откажувам ќе ги чувам јбг. Сакам да кажам дека од оваа перспектива не би купувал.
Инаку ќе дојдам и јас веројатно. Не дека имам количина на пари или па некој особен интерес. Чисто пошто ме изиритираа со потегов.
 
Член од
19 мај 2018
Мислења
17
Поени од реакции
27
И PKB има јак раст од 38% во однос на лани.

Ама свињите се многу гладни. Мислат дека можат се да изедат.

Некој лек за толку гладни свињи?? @Dr. Why
Лупање по медиуми. Тоа највеќе може да ги засегне
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne mi e jasno kako do sega nema formirano nevladina organizacija za borba na malcobskite akcioneri slusham od onaa Uranija PIrovsla nemalo da se plaka danok i onaka ?
Bar ke moze posteno da se pere pari a ne samo za celi na komunistite i drzavni neprijateli t.e. soros ?
Smesno e kako drzaven organ zbori deka bi bilo fino trgovcite na nafta da mozat da zarabotat na ime davacki na drzavata t.e okta presmetajte kolicina na nafta po 29 dolari ke dobiete jeziva cifra koja sto mora da ja proknizat kako ekstra dobivlka!!!
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
И јас сум шокиран од однесувањето на Кутревски. Можел да исплати по цирка 3.000 денари дивиденда и да си ги земе истите пари, такашто множете пута колку акции имате и ќе добиете за колку ве оштетил.

И јас планирам да поднесувам претставки пред сите можни институции, а баш ме интересира Хрватите што толку многу не' убедуваа колку прекрасни луѓе се Кутревци што они ќе преземат да си го заштитат капиталот
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Зошто едноставно не си изгласа 100к евра месечна награда и така нема да биде шок за акционерите.

Со ваквото однесување можеби и ќе им успее откупот на сопствени акции по 6000 денари.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Видејте го посто на фактор за пекабеско како ги фалат. Некој што има акции не е лошо да прати едно известување за случувањата до сите такви портали. Можеби ќе се предомисле овој лакомиот
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Зошто едноставно не си изгласа 100к евра месечна награда и така нема да биде шок за акционерите.

Со ваквото однесување можеби и ќе им успее откупот на сопствени акции по 6000 денари.
Им се смеевме кога ставаа откуп од 300 до 6000 денари, ако помине таа одлука и никоја институција не реагира, реално акцијата нема да вреди ни 300,
ако помине ќе има домино ефект, па следната година ќе се нагледаме како директорите ја зимаат целата добивка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom