Македонска берза

Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
0,1% ili cista 0%, ne menja mnogu, nema da napravat strashni zashtedi vo kamatni rashodi, samo kje im ja poednostavi matematikata :)

Za grabezite, site pari im se osigirani, e sega kako I kaj sekoe osiguruvanje, obesshtetuvanjeto ne e 100%...
аааа кој утврдува КОЛКУ е украдено :cool:
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne znam kako toa nema razlika pomegu cista nula na parite na firmite po ziro smetki i kaznena kamata od 11-13% na minusno saldo kaj fizicki lica?????
Za osiguruvanjeto veke e razrabotena sema prikazi poveke za da dojde 150% poveke :) Zakljucok ne daj boze da si lopov na banka ke lezis i za toa sto ne si ukral ????
Ne znam veke do koga da razjasnuvam ne e vatikan tolku glaven kolku sto tradicionalno imal mnogu pari ama ne moze da se svati kaj nas taa logika posto poveketo se komunisti vo dusha pa mislat deka se bogovi :)
Sega e vo moda osiguruvanje istite pak vo linija so bankite se slugi na drzavata pa valjda moze sluga ponekad da iskoristi sluzbi od drzavata ne za drugo tuku pak vo onteres na iststa :;)
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Иам некакво чувство дека годинава ОКТА ќе прикаже рекордна добивка
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Procitajte go revidiraniot na okta I videte ja 22-rata beleshka...

1. Obezvrednuvanje od okolu 2mil eur na sredstva I troshok koj e pogolem od knizenata zaguba za 2018-ta..
2. Sklucen dogovor za prodazba na filtrite...
3. Knizete za 2019ta ushte 3-4mil eur cash...

P.s. I platina najdoa vo Okta, ljudi... :kezec:
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
503
Не знам од каде ви толкав оптимизам за ОКТА? Го читавте ревизорското мислење?
“Друштвото има евидентирано побарувања за периодот од 2000 до 2004 година во износ од 769.497 илјади денари кои се однесуваат на периодот пред превземање. Ние не добивме соодветни ревизорски докази врз основа на кои би можеле да оцениме дали Друштвото ќе може да ги наплати овие побарувања.“
Значи има 12,5 милиони Евра побарувања што не ги наплатиле преку 15 години.
И што ќе се случи ако менаџментот одлучи да ги обезвредни или отпише овие побарувања? Book-от ќе отиде скоро 20% надоле. Ќе се прикаже огромна загуба.
Башка што нафтениот бизнис е гранка која е во зрелост и сатурира, што значи не може да се очекува зголемување туку само намалување на приходите.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Од слепциве што на власт, едино кој не побарал - не добил ништо! Веќе решија дека ЕВН ќе си лапне 110 милиони евра наплата на стари побарувања, а овие 12,5 милиони за Окта се ситница како надомест за селфињата со Ципрас
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.158
Поени од реакции
3.876
Денес КМБ 20 милиони промет повторно некој лудо купува на 5.600 да фати дивиденда како и претходните денови ..
Ме радува што има толку многу купено на 5.600 што значи некој има информации и не би требало многу да падне после дивиденда ..

КМБ ти е најдобро место на берза во било кое време да продадеш и купиш акции , а тоа е одлично за инвеститорите ..
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Mnogu me iskaraa posto sum prodal na 15200 pa da ne ispadne deka sum zgresil dokupiv nesto sitno na 15500 ;)
Jas bar so primer dokazuvam deka veruvam vo ovaa akcija I prasanje na vreme e koga ke dojde 20.000 !!!
Vo vrska so KMB da ne se povtoruvame eve eksluziva ima novina ovaa godina prv pat polugodisna dividend ako ne I tromesecna kaj KMB!!
Zakljucok skapi se kamatite na godisno nivo :) :)
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Доколку навистина се точни шпекулациите за тримесечни дивиденди од КМБ, тогаш тоа е огромен чекор напред за македонското акционерство. Огромен број светски компании исплаќаат квартални дивиденди и тоа претставува прилично редовен приход за сопствениците, скоро па како плата. Ваквата дивидендна политика уште повеќе би ја стабилизирала цената на акцијата, а покрај ликвидноста и солидните перформанси да ја позиционира како број еден меѓу македонските блу-чипови
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Малку е нелогично да се прави тоа со оглед на потребата од ревизорски извештаи за секој квартал ама ок. Ова се законските прописи
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Втор пат овој месец некој става мал продажен налог на -15% кај ADIN. (пазарна цена 691, а продажен налог на 600)
И во двата наврати имаше по тројца понудувачи.
Првиот пат на наддавањето цената стигна до претходната пазарна цена.
Вчера пазарот побрзо отвори и се истргуваа на 648.

Кој става количина на продажба на таков начин?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom