Македонска берза

Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Еве ја економската преродба на Грујо. Како со измама се превземани компании вредни десетици милиони евра.

Истрагата има и кривично дело измама, во случајот со обидот за преземање на „Фершпед“. Акционерката Кираца Трајковска сакала да земе кредит од Стопанска Банка Битола, за да ја раздолжи ќерка си кај Еуростандард банка. Орце Камчев и Цветан Панделески ѝ кажале да ги заложи акциите кај физичко лице од Кипар, кое ќе влезе во „Фершпед“, ќе му ги купи акциите на Штерјо Наков и ќе му ја преземе компанијата. Кираца во Стопанска банка Битола остава бланко ПП уплатници и добива пари со кои се раздолжува во Еуростандард. Сѐ уште ги има акциите. Кираца и Јованче Тасковски ги убедуваат вработените да ги продадат на купувач акциите по 6.000 евра за една, за да ја преземе новиот купувач компанијата од Наков.

Но, Наков оди кај Мијалков, бара помош, го викаат Камчев, им соопштува дека ако ги купат тие акциите, ќе ги плати четири пати поскапо, само да си ја спаси компанијата. Камчев и Мијалков ѝ прават на Кираца Трајковска фирма. Ги вложуваат нејзините акции во новата фирма. Управител е Ненад Јосифовиќ.

Оваа фирма ги пренесува акциите на друга фирма, ама Трајковска не забележала. Ѝ подметнале документи, го потпишала преносот, продажбата на нејзините акции, без да знае. На 23 декември 2013 ги продаваат на берза акциите на Трајковска, ги купува Наков за над 6 милиони евра, Трајковска останува без акции. (Во втората фирма што со подметнување ги зеле акциите од Трајковска, влегуваат „Орка“, „Ексико“ и „Тимох“). И оваа измама е тешка 4 милиони евра колку што морал да ги натплати Наков своите акции. Заедно со „Бетон-Штип“ и претходните незаконски трансакции, истрагата досега нашла измама и перење пари во „Империја“ во износ од околу 10 милиони евра.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/so-prislushuvani-razgovori-na-soprugata-ana-olivera-trajkovska-i-vlatko-mijalkov-i-so-pomosh-na-kiparski-banki-sjo-ja-razotkri-imperija-na-ortse-kamchev/#.XGJ9YC82KMI.facebook
Хаха, памтам кога беше обидот за превземање на ФЕРС, муабетот беше дека „фамилијата„ е на страната на Кираца за да му ја лапнат фирмата на Штерјо.

Сега искача демек му помагале на Штерјо да ја заебе Кираца.

А вистината кој знае која е? Факт е дека Кираца си искочи за позамашна сума, која не можеше ни да ја сонува пред целата заврзлама.

А можно е и да е сето ова само еден голем рекет, да се сотре набогатиот Македонец и да му се лапнат фирмите. Од вистинската ФАМИЛИЈА

Спрегата Власт-СЈО-Медиуми работи со полна пареа
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
а така имаме фирми на кои им растат приходите секоја година за 10-15^% , се намалува добивката за исто толку, без притоа да се вложува во нови средства. Имам случаеви каде фирмата станува таен холдинг од акционерско друштво, најголемите и нај профитабилните центри незини се претвараат во ДООЕЛ со крајна цел тој да биде отуѓен
Zatoa jas si kupuvam isklucivo banki,kade sto postoi kakva -takva kontrola na paricnite tekovi.[ Barem taka bese do sega]
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Vidi sto fino rasne taa akcija TEL. Nekoj strplivo si sobira se’ sto ke se ponudi, ama ne po 10% na den...Realni kupuvaci koi gledaat da kupat sto poeftino, namesto da butkaat cena nagore od xyz pricini

Tuka veruvam ne bi imal problem da iskocam. Samo mislam deka e rano. Mnooogu rano :)
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Знае ли некој како Мира дизел ќе влијае врз нивото на капитални инвестиции и на работата на Гранит оваа година или уште е рано ???
Знае ли некој каде се оние форумаши што години наназад се залагаа за мала и ефикасна администрација ????
Слушна ли некој вчера од Заев дека 25-26,000 партиски војници вработил во администрација последнава година . . . Дали овие 25.000 неопходни бруто плати влијаат врз градбата на оние 500 км. автопат?? Еве за тие што не слушнале . . .

https://twitter.com/FurkanSaliu/status/1095411877058875394?s=04&fbclid=IwAR2iv13otUIK34SnZV4-5BmxRZD_TlFEnNZSi9kB5iZaCjoQNkldEiwrI2I

Отиде стиропор барокот на плати за администрација, порано барем во Бетон и Гранит овие пари завршуваа . . . се вртеше пара, па и Бетон даваше дивиденда :D:D:D.

p.s.
@Zedd не плукај толку по Мијалков и Камчев они се сега коалициони партнери во влада, ги учат на финти шарениве комуњари . . . Да не беше Ти уште ќе сметав дека Мијалков сакал да го превземе Фершпед, а сега дознав дека тој му помогнал на Штерјо да го задржи :D:D:D:D. Ех СЈО во што се претвори и историјата ја промени.
Најнова ексклузивна вест : Бројчаникот на триумфална го пренамениле . . .ќе броел колку деца на функционери се вработиле во државен јавен сектор ;).
Ова ќе биде економска година пак, НАТО ќе движело, а оние 25.000 ќе туркале :D:D:D.
Но, не очајувајте тоа се нови клиенти за кредити . . . ќе ги раздвижат банките . . . ќе има пак добра банкарска дивиденда :)... Ова и не е лоша економка доктрина за нас што сме полни со банкарски акции :).
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Vidi sto fino rasne taa akcija TEL. Nekoj strplivo si sobira se’ sto ke se ponudi, ama ne po 10% na den...Realni kupuvaci koi gledaat da kupat sto poeftino, namesto da butkaat cena nagore od xyz pricini

Tuka veruvam ne bi imal problem da iskocam. Samo mislam deka e rano. Mnooogu rano :)
Какво искачање.... :) Една од ретките кои на подолги стази (по мене над 5 год) имаат кондиција да даваат дивиденда повеќе од 5 % а да не е дивиденд трап (т.е. беше порано сега е поминат тој циклус) милион пати имам пишувано за оваа ситуација иако гледам дека тука многу повеќе се фаворизираат банките, а дали е или не е дивидент трап некоја банка мислам е многу потешко да се осознае споредено со компанија од други сектори посебно од реален сектор (телеком е сепак услужен) Затоа еден алкалоид не мрда од 3% затоа што толку е и реална дивидендата. Како компарација кога сега би бирал помеѓу овие две би одбрал ТЕЛ. Иако од двете не очекувам чуда ризикот е скоро ист а дивидендниот принос е поголем кај телеком. Овие акции се убедливо најдобра замена за штедни влогови ама ништо повеќе од тоа.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Какво искачање.... :) Една од ретките кои на подолги стази (по мене над 5 год) имаат кондиција да даваат дивиденда повеќе од 5 % а да не е дивиденд трап (т.е. беше порано сега е поминат тој циклус) милион пати имам пишувано за оваа ситуација иако гледам дека тука многу повеќе се фаворизираат банките, а дали е или не е дивидент трап некоја банка мислам е многу потешко да се осознае споредено со компанија од други сектори посебно од реален сектор (телеком е сепак услужен) Затоа еден алкалоид не мрда од 3% затоа што толку е и реална дивидендата. Како компарација кога сега би бирал помеѓу овие две би одбрал ТЕЛ. Иако од двете не очекувам чуда ризикот е скоро ист а дивидендниот принос е поголем кај телеком. Овие акции се убедливо најдобра замена за штедни влогови ама ништо повеќе од тоа.
Ne e samo dividendata od, ne 5%, po moi racunici ke bide okolu 22 den, znaci na segasna cena okolu 7% bruto...Ami i kapitalnata dobivka, koja ke odi nakaj 10% godisno, poradi progresivnoto zgolemuvanje na dividendata.

Znaci zborime za nekoi 17% godisno, da, se slagam, vo slednive 4-5 godini. Tolku moze da se predvidi so nekoja sigurnost, poveke od toa e Bosch muabet
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ne e samo dividendata od, ne 5%, po moi racunici ke bide okolu 22 den, znaci na segasna cena okolu 7% bruto...Ami i kapitalnata dobivka, koja ke odi nakaj 10% godisno, poradi progresivnoto zgolemuvanje na dividendata.

Znaci zborime za nekoi 17% godisno, da, se slagam, vo slednive 4-5 godini. Tolku moze da se predvidi so nekoja sigurnost, poveke od toa e Bosch muabet
Затоа пишав повеќе од 5% тука негде од 6 до 7% кога ќе помине на собрание и ќе го знаеме точниот износ ќе порасне акцијата па така тие сегашни 7 ќе се спуштат... Јас влегов ситно летово на 280 ден сега е 310 и со дивиденда еве 20 ден за помалку од година ќе имам 50 ден ќар од акција или баш толку 17% од сегашна цена (а очекувам уште 15- 20ден до мај) во последниве 6 месеци не знам друга толку да пораснала кбм и мпт растеа лани од јан до јуни во поголем износ. Веројатно нема од ликвидните со поголем вкупен принос во последните 6м ако сум испуштил некоја нека ме демантира некој[DOUBLEPOST=1550079077][/DOUBLEPOST]П.С. летово кога отидов во брокерската ми се чудеа брокерите кога им кажав ТЕЛ. Ме советуваа со зборовите ако ти за дивиденда ТТК и СТБ или ако сакаш поризична и КБМ. Јас ни тогаш ни сега не сметам дека КБМ е поризична впрочем ја имав многу порано купено уште на 2.950 ден и си останав доследен на идеата да купам ТЕЛ.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Затоа пишав повеќе од 5% тука негде од 6 до 7% кога ќе помине на собрание и ќе го знаеме точниот износ ќе порасне акцијата па така тие сегашни 7 ќе се спуштат... Јас влегов ситно летово на 280 ден сега е 310 и со дивиденда еве 20 ден за помалку од година ќе имам 50 ден ќар од акција или баш толку 17% од сегашна цена (а очекувам уште 15- 20ден до мај) во последниве 6 месеци не знам друга толку да пораснала кбм и мпт растеа лани од јан до јуни во поголем износ. Веројатно нема од ликвидните со поголем вкупен принос во последните 6м ако сум испуштил некоја нека ме демантира некој[DOUBLEPOST=1550079077][/DOUBLEPOST]П.С. летово кога отидов во брокерската ми се чудеа брокерите кога им кажав ТЕЛ. Ме советуваа со зборовите ако ти за дивиденда ТТК и СТБ или ако сакаш поризична и КБМ. Јас ни тогаш ни сега не сметам дека КБМ е поризична впрочем ја имав многу порано купено уште на 2.950 ден и си останав доследен на идеата да купам ТЕЛ.
п/б 1.7 п/е окулу 17 не е скапа како порано и има некој раст на добивка. Од аспект на п/б и п/е Алк е воља исто од аспект на добивка има постабилен и попредвидлив раст тел има огромен дивидендата Пау аут...според книга преголем. Е сега има подобра дивиденда со 130/100 пеј аут и баба ми може. Наспроти 50/100 на Алк. Но едно си многу во право веќе не е класичен дивидент треп. Дури и јас ја меркам и ми е во игра за разлика од пред 4-5 години кога не сакав ни да ја видам и заедно со тлпф ми беа на црна листа. Помеѓу Алк и тел јас сум за Алк ако би играл Бај енд форгет...ама не играм.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Igraj kako sakas ama tel od pred krizata bese 270 sega e 320 taka ? Igraj na alk bese 8100 eve kaj i da e ke dojde bar do 8500 kaj i da e :)
Se samo strucni viduvanja citam se nekoj dobija na ovaa berza ama izgleda samo pusti matematiki na forumov ne gledam ni 300.000 evra od ekspertive a se pravi muabet kako da se miljarderi ?
Sekoja akcija ama bas sekoja akcija ima svoja prikazna i potencijal od momentalnata vrednost ama na svoj nacin taka da ne e ubavo za da ispadne nekoj pameten da spodeli nesto sto ne fo poznava a da saka da bide svaten kako ekspert!!
Ako ima nekoj nesto da spodeli e vo red a gledam veke podolgo vreme nikoj nisto nema sto da kaze ili pak misli deka ke mu do ese samo nego informacijata benefit taka da se poveke mi zalicuva forumov na tralalajka ..
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Igraj kako sakas ama tel od pred krizata bese 270 sega e 320 taka ? Igraj na alk bese 8100 eve kaj i da e ke dojde bar do 8500 kaj i da e :)
Se samo strucni viduvanja citam se nekoj dobija na ovaa berza ama izgleda samo pusti matematiki na forumov ne gledam ni 300.000 evra od ekspertive a se pravi muabet kako da se miljarderi ?
Sekoja akcija ama bas sekoja akcija ima svoja prikazna i potencijal od momentalnata vrednost ama na svoj nacin taka da ne e ubavo za da ispadne nekoj pameten da spodeli nesto sto ne fo poznava a da saka da bide svaten kako ekspert!!
Ako ima nekoj nesto da spodeli e vo red a gledam veke podolgo vreme nikoj nisto nema sto da kaze ili pak misli deka ke mu do ese samo nego informacijata benefit taka da se poveke mi zalicuva forumov na tralalajka ..
Повеќе од 70% од акциите во последните години се пораснати дали во еден или во друг временски период. Најверојатно и ако се кладиш на тел дали во следнава година или две има добри шанси да си во плус. Поентата ми е ако купиш АЛК или ТЕЛ после 5-10 па и повеќе години подобри се шансите дека подобро ќе си поминеш со АЛК.
А со оглед дека ова е единствен форум за МСЕ, немаш избор ако не ти се допаѓаат членовите...затоа поконструктивно и на темата.
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Тековно расположливите високофреквентни податоци за периодот октомври - декември 2018 година упатуваат на поповолни поместувања во економијата во четвртиот квартал, при забрзан раст на активноста во индустријата и прометот во трговијата, како и висок раст на извршените градежни работи, наспроти нивниот пад во третиот квартал на минатата година. Со оглед на тоа, податоците укажуваат на натамошно закрепнување на економијата.

Во однос на инфлациските движења, остварената годишна стапка на инфлација од 1,5% за 2018 година соодветствува со октомвриската проекција, додека оцените за движењето на поголем дел од увозните цени во наредниот период се променети во надолна насока. Сепак, ризиците во однос на проекцијата на инфлацијата за 2019 година од 2% засега се оценуваат како урамнотежени.

http://nbrm.mk/ns-newsarticle-soopstenie-13022019.nspx
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Знае ли некој како Мира дизел ќе влијае врз нивото на капитални инвестиции и на работата на Гранит оваа година или уште е рано ???
Знае ли некој каде се оние форумаши што години наназад се залагаа за мала и ефикасна администрација ????
Слушна ли некој вчера од Заев дека 25-26,000 партиски војници вработил во администрација последнава година . . . Дали овие 25.000 неопходни бруто плати влијаат врз градбата на оние 500 км. автопат?? Еве за тие што не слушнале . . .

https://twitter.com/FurkanSaliu/status/1095411877058875394?s=04&fbclid=IwAR2iv13otUIK34SnZV4-5BmxRZD_TlFEnNZSi9kB5iZaCjoQNkldEiwrI2I

Отиде стиропор барокот на плати за администрација, порано барем во Бетон и Гранит овие пари завршуваа . . . се вртеше пара, па и Бетон даваше дивиденда :D:D:D.

p.s.
@Zedd не плукај толку по Мијалков и Камчев они се сега коалициони партнери во влада, ги учат на финти шарениве комуњари . . . Да не беше Ти уште ќе сметав дека Мијалков сакал да го превземе Фершпед, а сега дознав дека тој му помогнал на Штерјо да го задржи :D:D:D:D. Ех СЈО во што се претвори и историјата ја промени.
Најнова ексклузивна вест : Бројчаникот на триумфална го пренамениле . . .ќе броел колку деца на функционери се вработиле во државен јавен сектор ;).
Ова ќе биде економска година пак, НАТО ќе движело, а оние 25.000 ќе туркале :D:D:D.
Но, не очајувајте тоа се нови клиенти за кредити . . . ќе ги раздвижат банките . . . ќе има пак добра банкарска дивиденда :)... Ова и не е лоша економка доктрина за нас што сме полни со банкарски акции :).
Miri imalo i ke ima. Ne deka vmrovcine ne napikaa i suto i rogato vo administracija.

Mene poveke me zagrizuva 30% kapitalni...zgolemen minimalec...akcizi za dizel...kako toa ke se odrazi vrz profitabilnosta?

I da ne sme naivni, ne moze na bankite da im odi ako ekonomijata generalno pagja. Koga togas ke se oseti i kaj niv
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.746
Поени од реакции
12.747
Не знам зошто се креира грешна перцепција дека економијаа паѓа. Растот е 2.5, што секако е очајно ниво во споредба со опкружувањето, меѓутоа е далеку од пад на економијата. Зголемениот минималец исто значи и зголемена потрошувачка, така што не знам како е лоша таа мерка за нас, освен ако не поседувате акции кои даваат минимална плата. Банките и градежниците секако даваат поголема плата, а и пкб и телеком како други акции кои јас ги поседувам мислам дека даваат поголема плата. Вториве две баш позитивно можат да реагираат на покачувањето бидејќи продаваат на домашен пазар.

Сигурен сум дека со поспособна и некорумпирана влада резултатите можеа да бидат мнооогу подобри, ама не гледам причина за песимизам. Реално очекување, без политички обележја, е да имаме ограничен оптимизам, а не како тој на кире што очекуваше мби 10 на миљарда да оди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom