Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

При евентуален неуспех на референдумот, колку сметате дека МСЕ ќе отиде во негатива?

Анкетата е затворена 30 септември 2018.
 1. Нема да има влијание, ќе остане приближно ист индексот на МСЕ

  17 гласови
  37,0%
 2. Ќе падне до кај 10%

  15 гласови
  32,6%
 3. Пад од 10-30%

  7 гласови
  15,2%
 4. Пад над 30%

  3 гласови
  6,5%
 5. Не се замарам со ова, јас сум од Пехчево

  4 гласови
  8,7%
 1. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  366
  Telekom ne e sezonskamfirma taka sto sigurno ke prodolzi so istiot trend. Uste tri raboti se tuka bitni:

  Prvo EBITDA rasne za 10% sto znaci organski rast na dobivkata
  Vtoro finansiskite prihodi ke bidat pozitivni godinava sto ke se odrazi pozitivno na neto dobivkata
  Treto maliot Capex znaci prospektiven pad na amortizacijata sto ponatamu ke ja zgolemi operativnata dobivka

  Suma sumarum, za ocekuvanje e 30% zgolemena dobivka i, sledstveno, 30% zgolemena dividenda. Logicno e i cenata da porasne za 30%, ne?
   
  На ceasar и VardarVoSrceto им се допаѓа ова.
 2. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.362
  Допаѓања:
  2.639
  Најбитно кај Телеком е крадењето/ испумпување пари. Ако намалат со тоа, се друго си е таман. :D

  Ама ако не намалат, ќе нема ни за семки.
   
  На Xibalba и TENDO им се допаѓа ова.
 3. maksimmus

  maksimmus

  Член од:
  10 мај 2009
  Мислења:
  673
  Допаѓања:
  440

  Телеком е сеуште блага катастрофа. Пред 2010 на истово полугодие имаше дупли резултати дупла продаја дупла добивка ако не и тродупла, пред да почнат да го крадат и од внатре и од надвор. Главучите го поделија пазарот на своие фирми кој букбално го разрушија со приходите за повеке 60%. И овој тренд не запира операторчиња само се множат. Сосема е нормално да се качат вака приходите за малце после 10 години континуиран пад.
   
  На prvaliga му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Oskar$

  Oskar$

  Член од:
  27 јули 2017
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  37
 5. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  366
  Точно дека Телеком правеше двојно поголема добивка, ама и цената на акцијата тогаш беше 550 ден. Муабетот е дека за оваа добивка, сегашната цена е ефтина. Не би платил 500ден секако

  Приходите на Телеком беа удрени од либерализираниот пазар, не од некое крадење. Кога видоа дека не може да ги зголемат приходите, се решија да ги намалат расходите, па сменија згради, смалија вработени итн.

  Едно ќе кажам, не е ДТ влезен за да си игра, туку да направи добивка. И ќе ја направи, на еден начин или на друг
   
  На ceasar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.902
  Допаѓања:
  6.853
  Чиста вистина.

  Инвеститор кој сака да инвестира и да профитира на долг рок, не би се занимавал со нудење отпремнина од десетици илјади евра на било кои вработени со решение, со цел да си заминат и да ги замени со евтина работна сила со договор на определено работно време - 1 месец, 3 месеци, 6 месеци итн; туку би се занимавал со задржување на докажаните професионалци - 7 професионални инженери за оптичка телекомуникациска мрежа, единствени во Македонија, сите беа откачени од Македонски Телеком преку ноќ и префрлени во Ериксон.

  Останаа во Ериксон бидејќи - засега - немаат друг избор, но што ако си заминат утре на некои позелени пасишта во странство ?

  Ќе донесат швабите по некој инженер од Хрватска или од Германија за да обучи нови инженери во Македонски Телеком, па потоа и на нив ќе им дојде редот да бидат откачени од Македонски Телеком преку ноќ и да бидат префрлени во Ериксон.

  Швабите си имаат одличен бизнис, Неотел зависи од нив таму каде што неговата бакарна телекомуникациска мрежа и неговата оптичка телекомуникациска мрежа не се достапни, а од 2018 година и Вип нуди оптички Интернет преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

  Добивката не им бега на швабите, додека Неотел, Вип и Телекабел не ги покријат цело Скопје и барем 50% од цела Македонија со сопствени оптички телекомуникациски мрежи, Македонски Телеком може да си дозволи да има и 0 (НУЛА) корисници на телекомуникациски услуги преку фиксна телекомуникациска линија, бидејќи парите од конкуренцијата не му бегаат.

  Слично како што поранешниот главен директор на Мајкрософт, Стив Балмер, се фалеше дека му е` мило за секој нов мобилен телефон и/или таблет компјутер со Андроид оперативниот систем на Гугл, бидејќи на Мајкрософт му следува процент од секој продаден уред со Андроид оперативен систем бидејќи Андроид оперативниот систем содржи програмски код од Мајкрософт, така и на Македонски Телеком не му бега заработувачката од конкуренцијата.
   
  Последно уредено: 10 август 2018
  На Бубастис и Bafra им се допаѓа ова.
 7. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.509
  Допаѓања:
  915
  Уф како е тешко да се прогнозира што ќе биде со Комерцијална банка после информацијата дека ќе ја купувале Тирана банка за што ќе потрошат 20-25 милиони евра (моја проценка, нема официјални податоци),
  дивидендата очигледно е дека нема да биде 500 денари, можеби под 200, а ептен веројатно е дека ќе биде 0 денари.

  Ако се сеќавате реков дека градежниците не ја купуваат банката за дивиденда и дека нема шанси да дадат повеќе од 250 денари (тогаш бевме сигурни дека ќе даваат дивиденда),
  сега со шпекулациите дека Комерцијална ќе биде главен кредитор на Скопски саем ни станува појасно и зошто градежниците влегоа во банката, како ќе се движи цената на акцијата којзнае, можеби ќе се качи над 6к, ама мислам дека околу април ќе го има годишниот минимум,
  Тирана банка (според статијата) е со мал профит и голема загуба и тешко дека ќе даде дивиденда во следните 5-10 години.

  Сега @bosko007 мислам дека ти е појасно зошто Чифлиганец купува и на 5,5к има да ги извади тие пари тродупло.
   
  На idadija и Bafra им се допаѓа ова.
 8. therealgrim

  therealgrim

  Член од:
  30 март 2018
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  89
  Колку шо може да се види од конфузниов текст, што би рекле вие: ја нашминкале Албанците за продажба :ROFLMAO:
  https://www.faktor.mk/vo-kakva-sostojba-e-bankata-shto-kje-bide-kupena-od-komercijalna

  П.С. Красен сајт упропастија слепциве од Македонска берза, единственото нешто што им беше добро
   
  На VardarVoSrceto и idadija им се допаѓа ова.
 9. Mr.I

  Mr.I

  Член од:
  25 август 2016
  Мислења:
  232
  Допаѓања:
  154
  На MSE му/ѝ се допаѓа ова.
 10. bosko007

  bosko007

  Член од:
  16 август 2017
  Мислења:
  292
  Допаѓања:
  595
  Ај малку околу Комерцијална . . . бев прозван . . . .
  Чекорот да превземат банка не е лош, колку е добар ќе видиме . . . КМБ се всушност логистика на Балфин кој прв пат влегува во банкарство . . . . За 2 години ако таа банка не стане профитабилна проектот може да испадне промашен . . . . Сите Пиреус подружници од почеток на грчката банкарска криза работат со дебели загуби, Тирана банк не е исклучок, ништо страшно . . .
  Текстот на фактор кој сите го цитирате е новинарски памфлет, неспомнува капитал а спомнува акумулирана загуба како тоа да е нешто битно :) , ништо нема како инвеститорска насока, па затоа и не вреди да се чита . . . Јас го отворив ревизорскиот извештај и прочепкав 10 години наназад да видам како работела . . . .
  1. Може да се види дека Тирана банк е купиле на пола book . . .
  2. Пред 5-6 години работеле профити од 10-12 милиони евра . . .
  3. Најголемите отписи и резервации поминале и сега треба да дојде циклус на раст . . .

  КМБ ќе го финансира САЕМ исто како што го финансираше Сити мол . . . . Значи ќе пласира дел од оние 740 мил евра кеш . . . . на тоа ќе земе некоја 3-4% камата . . . Гранит би требало да работи на проектот, но за Адора не верувам, па они немаат камион, а камо ли бетономешалки :) . . . Адора другари ви е трговско претпријатие . . . . Адора може да се замеша околу неколкуте стамбени згради, но тука големи пари за Адора нема и незнам како Чифлиганец ќе ги врати милионите вложени во КМБ ????
  Ако се вмеша Адора, Гранит, Фатмир . . . па што ќе остане за Балфин груп, па другари Балфин е главен, а не Чифлиганец . . . .

  Ако Чифлиганец ги извади парите преку Саем како ќе ги извлечат ИГМ, Раде Кончар, Макпетрол, Промедика, Супертрејд, и еден куп поголеми акционери кои ја спасуваа фотељата на ХАРИ ????

  Така да оваа година ќе има рекордна дивиденда во КМБ и јас никогаш не сум проектирал 500 денари . . . . ., а се друго се приказни за мали деца . . .


  p.s.
  Дали купувањето на Тирана банк е добар потег ќе видиме за две години, засега знаеме дека банката ефтино е купена 0,2 бук, јас како акционер мислам дека вреди да се подржи . . .
   
 11. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.509
  Допаѓања:
  915
  Малку лошо си ме разбрал, оваа вложување на Адора е за на долг рок, а не да ја шитне на 6к или да чека голема дивиденда во следните неколку години, оваа е инвестирање за внуци и паравнуци, а со тоа што има најголем удел во банката, значи ќе го има главниот збор, слично е и со другите поголеми акционери.

  Не сум ги гледал извештаите на Тирана банка, сигурно правеле анализи и штом ја таксале за пола бук не ми изгледа скапо.

  Она што јас сакав да го потенцирам е тоа што многумина што купуваа, очекуваа висока дивиденда следната година, па си нагаѓаа суми од 400-500 денари, сега по купувањето и шпекулациите дека ќе биде главен финансиер, огромен дел од добивката ќе оди за докапитализација и којзнае колку и дали воопшто ќе ја има дивидендата, а видовме што се случи со Тутунска кога не се доби очекуваната дивиденда, значи ќе има распродажба.
   
  На Бубастис и Xibalba им се допаѓа ова.
 12. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.838
  Допаѓања:
  7.375
  Користи некој eTrader ?
   
 13. bladeruner

  bladeruner

  Член од:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  159
  jas!
   
 14. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.838
  Допаѓања:
  7.375
  Преку која брокерска куќа
   
 15. mishevski

  mishevski

  Член од:
  20 јуни 2010
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  61
  Преку НЛБ

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На Zedd му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: