Македонска берза

Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Тимот на ЕРСТЕ минатата седмица ја заврши длабинската анализа на ОХБ. Кредитното портфолио и неговата сомнителна категоризација ќе бидат најголемиот предизвик за преговарачите.
За жал, сега засега, ништо од продажбата на Охридска, сите преговори завршија неуспешно.
Има и други кандидати . . .
http://www.seebiz.eu/otp-preuzima-poslovanje-societe-generale-banke-u-bugarskoj-i-albaniji/ar-179406/
ОТП според мене главен кандидат . . .
А почнаа превземањата на СГ подружниците по балканот, Охридска нема да е исклучок . . .
Наскоро следи продажба . . .
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Ова за мене е лош извештај кој реално ја отсликува состојбата во банката . . . Спијат и се шалтаат на стара слава ја користат пазарната позиција која со тек на време ја губат . . . . Истото ова им го кажав на ак. собрание, но се лутат кога им ја потенцираш неспособноста . . . .
Вработените се 55+ години а таква им е и клиентелата 60+, времето работи против КМБ. :icon_mrgr:
Еднаш бев сведок на ситуација, странка реагираше: - "Сакам со шефот да разговарам" , а службеничкава превртува очи во стилот, Шефот е син од моја прва братучетка, бич!.. :tapp:
Такви се бабите од КМБ, намуртени, неуслужливи и со фризури ала онаа Мира Стојчевска. :lolzz:

 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Има и други кандидати . . .
http://www.seebiz.eu/otp-preuzima-poslovanje-societe-generale-banke-u-bugarskoj-i-albaniji/ar-179406/
ОТП според мене главен кандидат . . .
А почнаа превземањата на СГ подружниците по балканот, Охридска нема да е исклучок . . .
Наскоро следи продажба . . .
Се сомневам дека ќе се дозволи на ОТП во оваа моментална констелација да купат банка во Македонија поради значајното руско влијание во неа. Пред некоја година можеби, но сега ова е малку веројатно.
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
66
Поени од реакции
35
Се сомневам дека ќе се дозволи на ОТП во оваа моментална констелација да купат банка во Македонија поради значајното руско влијание во неа. Пред некоја година можеби, но сега ова е малку веројатно.
www.seebiz.eu/otp-ce-vjerojatno-preuzeti-i-preostale-podruznice-societe-generalea-u-regiji/ar-179439/
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.909
Колку очајно делува сајтот на мобилен. Попрактично беше кога не постоеше мобилна верзија.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Ќе видиме, баш ме интересира како ќе заврши овој случај... Да не се случи Народните банки да ја стопираат продажбата, како во случајот со BANCA ROMANEASCA, каде ја стопираа веќе договорена продажба, па си даваше отказ CEOто на NBG.

И баш ме интересира која цена би понудиле за OHB, ако OTP за доминантната банка кај нас STB биле спремни да платат само 0,7 од book.

https://www.nbg.gr/en/the-group/press-office/press-releases/update-on-the-sale-of-banca-romaneasca
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Сајтот на МСЕ е укочен не им оди тракерот и индексот (n)
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Времен прекин на тргувањето на Берзата на 03.08.2018 година .

Проблеми имат

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Јавниот долг зголемен за 431 милиони долари во периодот прва половина од 2018 према истиот период лани.
Во проценти, 47,7 % сега, а лани бил 46,1 %.

https://sitel.com.mk/raste-i-drzhavniot-i-javniot-dolg
Опа @Branchez може да добие 100 евра :icon_mrgr:...не е уште страшно а дека си плуќаат по предизборни ветувања не е ништо ново прашање е што исполниле...Да не речам лажат како...
Туку ај ние да си гледаме берзава, ова не влијае на МБИ.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Се сомневам дека ќе се дозволи на ОТП во оваа моментална констелација да купат банка во Македонија поради значајното руско влијание во неа. Пред некоја година можеби, но сега ова е малку веројатно.
1. Прво банката нема некое позначајно руско учество. најголем дел од акциенерите се ЕУ.
2. На балканов само во Македонија немаа подружница. можеби и во босна. Во другите држави купија по 2-3 банки . . .
3. Само тие нешто купуваат во последно време . . . . Италијанците и Австријците се во говна, па мора својот двор прво да го средат . . .

Јас навивам французите да останат, но очигледно ќе ја продадат . . . го напуштаат балканот . . . Готово е . . . Ова не е шпекулација веќе. Во бугарија имаа добра банка, штом таму излегоа, тука обавезно . . .

Цела логика зборува дека ОТП ќе биде и тоа наскоро . . .
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Јавниот долг зголемен за 431 милиони долари во периодот прва половина од 2018 према истиот период лани.
Во проценти, 47,7 % сега, а лани бил 46,1 %.

https://sitel.com.mk/raste-i-drzhavniot-i-javniot-dolg
На тоа додај што лани ги намалија девизните резерви за 300 милиони евра, па затоа не се зголеми долгот . . . за враќање на стари долгови. Политиката на задолжување не ја променија и нема да ја променат . . .
Тоа што порано плукаа сега го прават . . . Задолжувањето ќе продолжи и следните неколку години, донесоа и среднорочен план . . .
Мене ме загрижува што тие пари не се гледаат, некаде тонат . . . БДП им стои на НУЛА,1 . . .
p.s.
Ех, кај ми се сега шарените револуционери да плукаат по големото задолжување . . . За тие пари порано барем стиропор имаше :) .
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Што ви е кладбата? :icon_lol:
Дека до 31 декември 2020 македонија ќе прогласи банкрот (т.е. дифолт на обврзици) стара е 4-5 години мислам ако не и повеќе. Тој викаше ДА јас НЕ. А со @Prof. Josef имам дека раст на БДП за 2018та нема да биде над 3.0%.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom