Македонска берза

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
‘‘Повратак отписаних‘‘ .... се врати Макпетрол.... додуша со дневен минус од 2,6... ама сепак се врати!
Чиста берзанска шпекулација.., тој брод мора да потоне...така е конструиран. Но ако имаш нивни акции не продавај евтино..сепак ќе има пик ........пред да рикнат... :) т.е. пред да ги купат едни "енглези"..;)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Значи не е лошо и да се купи од Макпетрол вака евтино, само за тоа треба да се има многу меѓу нозе, не само во џеб!..... Нешто се случува со НЛБ? За неколку дена изгуби прилично. Па и другите банки.... ептен паѓаат индексите!?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Mislam deka ...globalno zemeno na site banki vo prostorov pagjaat indeksite, iako ruka na srce kaj makedonskive bas ne moraat , a sto e verojatno na osnova na REALNOTO ocekuvanje Grcija da izleze od evroto...so site turbolencii koi pri toa ke nastanat......., TTK mnogu se lizna....pred nekoj den
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Реално финансии нема во оптек. Готовите пари ги нема веќе два месеца во оптек. Како ќе биде незнам, но знам дека со потресот во Грција воопшто нема да ни е убаво. Грчките фирми почнаа многу да должат, неможе да се наплати, се доставија тужбите. Индексот ќе паѓа додека не се одлучи што со Грција банкрот би значел паника, одржување во живот загуба. Од двете зла кое ќе го одберат ќе видиме.
 
Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
Јас моите пари почнав да ги перам во злато и дијаманти, а сега и еве прилика да си се пофалам, не верувам во акции, домашни банки и сл. посебно не во оваа држава за да не ме покраде зашто наскоро се очекува да банкротираме. А уствари кај се видело лопов од лопов да краде?
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Македонската Берза во главно ги следи светските берзи. Тие паѓаат и таа паѓа. И ќе продолжи да паѓа се додека Грција не се реши.
 
Член од
19 септември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
Pozdrav do site ,

Kako poslabo informiran okolu trguvanjeto na berza , VE ZAMOLUVAM za vase pocituvano mislenje okolu toa "dokolku utre treba da investirate 10.000 evra na berza koi akcii bi gi kupile " .
BLAGODARAM.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Pozdrav do site ,

Kako poslabo informiran okolu trguvanjeto na berza , VE ZAMOLUVAM za vase pocituvano mislenje okolu toa "dokolku utre treba da investirate 10.000 evra na berza koi akcii bi gi kupile " .
BLAGODARAM.
Јас лично во моментов не би купила ни една акција, се очекува пад на сите.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Pozdrav do site ,

Kako poslabo informiran okolu trguvanjeto na berza , VE ZAMOLUVAM za vase pocituvano mislenje okolu toa "dokolku utre treba da investirate 10.000 evra na berza koi akcii bi gi kupile " .
BLAGODARAM.
лекови.... :) посебно ако компанијата праи смирувачки..., а Алкалоид е финото име на опиумот..... :)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Макпетрол агаин:
Оооооо....А-кате О-фолиранто! Би рекле во ‘‘веселата долина‘‘ .... По кој пат ќе ги купува Shel? Па вакви финти ни во споменатата долина не проаѓаат веќе!?:pos:
Ќе објавиме ‘патка‘ дека ќе не купат сранци.... и акциите ќе рипнат! Рипна ‘‘од трите подолгото‘‘!!!.... не ја бива вака бре Јосифовци брадерс... не ја бива! Не брца во џеб народов, не барем засега!
Да, Алкалоид може да биде добар пик.... добра инвестиција. Остваруваат добивка континуирано со години! Ама побарувачката е тапа, а знаеме таа највеќе ја диктира цената на акцијата!..... Башка делат дивиденда. Лани беше некаде 4-5% од вредноста на акцијата... солидно, солидно! Дефинитивно и мене ми се фаворити.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Дечки имате ли некоја идеја со која сума да се влезе на нашава берза би било најпаметно за почеток? 3? 5? 10? 15 000 Еврони? Значи зборувам за почеток на градење на некое скромно но и пристојно портфолио во наредни години...
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Дечки имате ли некоја идеја со која сума да се влезе на нашава берза би било најпаметно за почеток? 3? 5? 10? 15 000 Еврони? Значи зборувам за почеток на градење на некое скромно но и пристојно портфолио во наредни години...
Не купувај сега акции чекај кризата да заврши. За 1-2 години ќе бидат уште поефтини. Сега само злато и долари му се мајката. Нив куршум не ги буши за време на криза.
А пари колку имаш толку стави се зависи колку сакаш да ризикуваш.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Не купувај сега акции чекај кризата да заврши. За 1-2 години ќе бидат уште поефтини. Сега само злато и долари му се мајката. Нив куршум не ги буши за време на криза.
А пари колку имаш толку стави се зависи колку сакаш да ризикуваш.
Мислиш дека се е реално преценето или само дека е последица на нова (продолжение на старата) криза на повидок,/песимизам..?

Злато сега ми нема логика да земам, прескапо беше последен пат кога проверив. Ако е за чекање год-две подобро ќе влечам некоја „и-не-така-лоша“ камата во банкиве пред да би се пробал на берза.

Што се однесува до износот поентата ми беше да дознаам дали има некоја „разумна“ сума (како препорака) која би била некаков оптимум да се инвестира на берза. Никако не мислам се да лупнам таму, еден дел во секој случај сакам да го имам врзано во банки, џаст ин кејс...
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Ние имаме ли берза ја па мислев се собрале децата си играат брокери:pos:
--- надополнето: Sep 21, 2011 12:02 PM ---
Значи не е лошо и да се купи од Макпетрол вака евтино, само за тоа треба да се има многу меѓу нозе, не само во џеб!..... Нешто се случува со НЛБ? За неколку дена изгуби прилично. Па и другите банки.... ептен паѓаат индексите!?
Никој не се збогатил од берза само изгубил сега ако инвестирате во Ејпл или Мајкрософт то јет друг бизнис.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Мислиш дека се е реално преценето или само дека е последица на нова (продолжение на старата) криза на повидок,/песимизам..?

Злато сега ми нема логика да земам, прескапо беше последен пат кога проверив. Ако е за чекање год-две подобро ќе влечам некоја „и-не-така-лоша“ камата во банкиве пред да би се пробал на берза.

Што се однесува до износот поентата ми беше да дознаам дали има некоја „разумна“ сума (како препорака) која би била некаков оптимум да се инвестира на берза. Никако не мислам се да лупнам таму, еден дел во секој случај сакам да го имам врзано во банки, џаст ин кејс...
Златото 100% ќе расте уште 1 година и 10 месеци. Фед Гарантира со вештачки ниска камата на благајнички записи. Друг сигурен добитник е УСДолар. Можеш да си ги конвертираш еврата во долари и ќе заработиш едно 15-30% за година 2. На крајот на краиштата можеш и да штедиш денари колку толку се каматите. Ама немој да влегуваш во берза сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom