Македонска берза

Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
BESK veke treta godina deli dividenda i toa dosta mrsnicka,Granit se nadevam deka ke se popravi vo toj pogled.Što se odnesuva do soništata da,se ostvaruvaat no samo na onie koišto sonuvaat budno.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Tocno e deka ovaa godina se podelija rekordni dobivki vo nekoi kompanii. Toa ne bese slucaj vo minatoto no ne garantira deka ovoj trend ke prodolzi ponatamu vo idnina.Ocekuvanjata se golemi no sogled na sostojbata vo makedonskata ekonomija, pred se ke sradat onei koi se pretezno orjentirani pazarno vo Makedonija, takov e slicajot so gore spomenatite Granit i Beton, a bankite se polni so rezervacii koi i ne se bas sigurni od nekolku aspekti, pa ke vidime. Pred samo 3-4 godini ovie ceni se gledaa na son, sega obratno niskite se gledaat na son. Berzata e mesto kade sto se ispolnuvaat sonistata definitivno :) no nekogas covek treba da se razbudi od koma vo sekoj slucaj
Да ти споредам само. Со овие заработки што сега ги има Бетон, а што ги има и изминативе неколку години, ако сега се повтори лудилтоо од 2007, цената на акцијата би требало да стигне до 123.000 денари. И овие цени, се многу блику до историскиот минимум во однос на остварените добивки.

upload_2017-4-24_9-35-1.png
 
Член од
24 април 2017
Мислења
22
Поени од реакции
3
Дали има некој информација околу акциите на ЗПКО , дали да се продаваат или купуваат?
 
Член од
24 април 2017
Мислења
22
Поени од реакции
3
Кој се тие,цело име и презиме :D
Земјоделски комбинат Пелагонија АД Битола.

Ти треба моментален Bid/Ask или?
Веќе 3 месеци не котираат на берза , незнам што се случува дали има некој инфо.
Имам околу 40 ,дали да ги продавам?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Веќе 3 месеци не котираат на берза , незнам што се случува дали има некој инфо.
Имам околу 40 ,дали да ги продавам?
Гледам дека моментално нема куповни налози, подобро почекај да се смири ситуацијата пред да ги продадеш.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Некаде прочитав дека државата должи субвенции за 3 години. Колку милиони се тоа за Пелагонија? Или пак можеби за нив се исплаќаат на време :)
 
Y

yob

Гостин
Земјоделски комбинат Пелагонија АД Битола.



Веќе 3 месеци не котираат на берза , незнам што се случува дали има некој инфо.
Имам околу 40 ,дали да ги продавам?
Kako toa ne kotiraat? Jas ne sum videl soopstenie deka se isklucuvaat ili nesto slicno. Gledam samo deka dolgo vreme nemalo transakcija http://www.mse.mk/mk/symbol/ZPKO . toa ne znaci deka ne kotiraat tuku samo deka kupuvacite i prodavacite ne se pogodile za cena. Jas ne bi kupuval zpko za moi pari sega. isto ako bi gi imal ne bi gi prodaval. ima potencijal no bi sakal da vidam kako ke se snajdat po promenata na vlasta. Dali ke prodolzat da zemaat golemi subvencii itn.
 
B

Bafra

Гостин
Земјоделски комбинат Пелагонија АД Битола.



Веќе 3 месеци не котираат на берза , незнам што се случува дали има некој инфо.
Имам околу 40 ,дали да ги продавам?
Претпоставував за нив дека збориш ама да си прашам.
Се тргуваше со нив до пред месец дена. А за продажба тоа си е твоја одлука. Е сега каква им е иднината со Орце Камчев јбг, инвестираа во био гасна централа ова она, приносите им беа солидни претходната година, ама што наумил мнозинскиот акционер е битното.
Јас имам помалку од тебе и не ги продавам, освен ако не сакаш да се префрлиш во други акции, кои имаат потенцијал за раст или дивиденда и се поликвидни :D

Branchez па може да ги понуди по цена < 2.500 сигурно ќе му ги купат/м :D
 
Член од
24 април 2017
Мислења
22
Поени од реакции
3
Претпоставував за нив дека збориш ама да си прашам.
Се тргуваше со нив до пред месец дена. А за продажба тоа си е твоја одлука. Е сега каква им е иднината со Орце Камчев јбг, инвестираа во био гасна централа ова она, приносите им беа солидни претходната година, ама што наумил мнозинскиот акционер е битното.
Јас имам помалку од тебе и не ги продавам, освен ако не сакаш да се префрлиш во други акции, кои имаат потенцијал за раст или дивиденда и се поликвидни :D

Branchez па може да ги понуди по цена < 2.500 сигурно ќе му ги купат/м :D
Во февруари имав понудено мал број додека се тргуваше по цена од 2700 , сеуште нема купец.
Во план сум да понудам повторно дел од овие и да реинвестирам во други друштва.
Сакав да слушнам и др. мислења во врска со овие акции.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Може ли некој да ми каже колкава количина има ТНБ на продажба по цена 10050?
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ne se zezajte so MSE, akciite naskoro ke potonat cenovno..STB 300, KMB 2000, TNB 4000, OHB 2000, GRNT 400, ALK 4000, BESK 5000 itn.
На што се должи оваа твоја прогноза? Не велам дека не е можно, но доколку имаш некои информации сподели со нас
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Може ли некој да ми каже колкава количина има ТНБ на продажба по цена 10050?
Сега отворив...
Нема на 10050, можеби бил дневен налог. Но еве што има:
Купување...
Количина Цена
60 9.500,00
20 9.081,00

Продавање... Цена Количина
10.099,00 70
10.100,00 15
10.200,00 30
10.598,00 14
10.600,00 30

Трансакции...
Цена Количина Време Вредност
10.100,00 15 11:17:16 151.500,00
 

Kajgana Shop

На врв Bottom