Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

Дали тргувате со акции?

 1. Да, тргувам

  186 гласови
  24,0%
 2. Не

  93 гласови
  12,0%
 3. Не тргувам, ама би сакал.

  414 гласови
  53,4%
 4. Не се замарам со ова

  83 гласови
  10,7%
 1. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.616
  Допаѓања:
  5.647
  Точно.
   
 2. bingo

  bingo

  Член од:
  28 март 2007
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  74
  Zedd, зошто не можам да видам ниедна трансакција? кога е последната трансакција и на која цена?

  Според овие податоци што ги најдов за нив делува дека одеднаш како да почнале да прават многу пари.. ама незнам од што точно..
   
 3. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.236
  Допаѓања:
  6.691
  Блок трансакции е ова
   
 4. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  1.118
  Допаѓања:
  352
  Денес катастрофа на МСЕ ТНБ отиде мислам дека 1кв извештај ќе биде катастрофа...АЛК слабо СБТ исто.
   
 5. yob

  yob Гостин

  Mislam deka si greska za Tnb. Ama aj ke pocekame izvestaj.
  Kmb vleche nadole denes. MPT pak jako se trguva denes, za dva dena nekoj mu vleze so 1 m EUR.
  --- Споено дупло мислење, 21 април 2017 ---
   
  На Branchez и Zedd им се допаѓа ова.
 6. lycku

  lycku

  Член од:
  10 април 2013
  Мислења:
  317
  Допаѓања:
  90
  Do koga treba da izlezat izvestaite za 1kv.STB.koga mislite deka ke zakaze sobranie ?
   
 7. TENDO

  TENDO

  Член од:
  10 декември 2008
  Мислења:
  338
  Допаѓања:
  282
  До крајот на наредната недела очекувам Јавен повик за собрание кај СТБ.
   
 8. maksimmus

  maksimmus

  Член од:
  10 мај 2009
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  347
  Epten zakasnija stb so sobranie, a gledam posle nekolku nedeli miruvanje povtorno nervozni kupuvaci se natfrlaat od 901-905. Ocekuvam povtorno odlicna dividenda.
   
 9. mishevski

  mishevski

  Член од:
  20 јуни 2010
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  54
  Следејќи ги досегашните објави на другите банки, Базел 3 ќе ги помати сметките за одлична дивиденда. А и претходната дивиденда е скоро дадена. Ќе видиме зошто се доцни, да не прават Грците некаква пресметка :) ?
   
 10. maksimmus

  maksimmus

  Член од:
  10 мај 2009
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  347
  стб ако не се лажам е единствена која исполнува базел 3 дури со исплатена дивидена уште една и секоја година да дава од добивката. На 10милиарди денари капитал адекватноста е околу 15% а имаат даелку повеќе од тоа вишок. Затоа ме чуди зошто уште се чека, ама ако не се лажам лани летото или прехлани Јуни фати собранието.
   
 11. Magnetar

  Magnetar

  Член од:
  15 април 2012
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  35
  Ne se zezajte so MSE, akciite naskoro ke potonat cenovno..STB 300, KMB 2000, TNB 4000, OHB 2000, GRNT 400, ALK 4000, BESK 5000 itn.
   
 12. 3D®

  3D®

  Член од:
  2 април 2017
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  26
 13. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.236
  Допаѓања:
  6.691
  Не сум сигурен дека техничката влада има моќ да донесе одлука за ваков објект, додека СДСМ најавува ревизија на проектот. Така што мислам дека е преуранета прославата на конзорциумот на Бетон.
   
  На Branchez му/ѝ се допаѓа ова.
 14. 3D®

  3D®

  Член од:
  2 април 2017
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  26
  Živi bli pa videli.Inaku i jas gi posakuvam beton na 5000,a granit na 300 no fakt e deka za ovie ceni moze samo da sonuvame.Kompaniite rabotat so profit a i delat ubavi dividendi.Beton 1170 denari neto.
   
 15. Magnetar

  Magnetar

  Член од:
  15 април 2012
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  35
  Tocno e deka ovaa godina se podelija rekordni dobivki vo nekoi kompanii. Toa ne bese slucaj vo minatoto no ne garantira deka ovoj trend ke prodolzi ponatamu vo idnina.Ocekuvanjata se golemi no sogled na sostojbata vo makedonskata ekonomija, pred se ke sradat onei koi se pretezno orjentirani pazarno vo Makedonija, takov e slicajot so gore spomenatite Granit i Beton, a bankite se polni so rezervacii koi i ne se bas sigurni od nekolku aspekti, pa ke vidime. Pred samo 3-4 godini ovie ceni se gledaa na son, sega obratno niskite se gledaat na son. Berzata e mesto kade sto se ispolnuvaat sonistata definitivno :) no nekogas covek treba da se razbudi od koma vo sekoj slucaj
   

Сподели преку: