Македонска берза

Y

yob

Гостин
Vcera bese 24000 den.
Bphl nudi 25903 den ako dobijat dozvola od KHV .
Makpetrol Ima izdadeno 112382 akcii vkupno.
A vo bilo koj daden moment Ima na prdazba onolku kolku sto imatelite na akcii se spremni da prodadat za odredena cena.
Na pr. Vcera imalo pazar za 280 na 24000 den.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Da se cue i drugata strana, a ne samo telma i soros-mediumite
.

http://kapital.mk/aleksandar-kaplan-...ing-limited-2/

Da ne e vmesan Minco J., intervju vo Kapital, ima toj odlicni vrski so rusija ...., izgleda Grujo ne e sam vo ovaa zavera protiv demokratijata (Telma). Garant i Kamcev, Mijalkov, Pelisterka se vo pozadina. Ova ne e borba za biznis vreden 330 mil. EUR, ova e borba protiv Demokratija so gledanost od samo 8%
.

A toa sto Makpetrol-monopol krca vo zagubi, a Oilko i Andreja cvetaat ne e bitno. Bitni se nekoi eksperti, novinari, nevladini, a akcionerite koj gi ebe tie i taka nemaat zemeno dividenda 10 godini i cenata na akcijata so godini im je bedna. Bitni se lesinarite, a ne poshtenite mali akcioneri
.
 
Член од
27 јули 2016
Мислења
34
Поени од реакции
19
Da se cue i drugata strana, a ne samo telma i soros-mediumite
.

http://kapital.mk/aleksandar-kaplan-...ing-limited-2/

Da ne e vmesan Minco J., intervju vo Kapital, ima toj odlicni vrski so rusija ...., izgleda Grujo ne e sam vo ovaa zavera protiv demokratijata (Telma). Garant i Kamcev, Mijalkov, Pelisterka se vo pozadina. Ova ne e borba za biznis vreden 330 mil. EUR, ova e borba protiv Demokratija so gledanost od samo 8%
.

A toa sto Makpetrol-monopol krca vo zagubi, a Oilko i Andreja cvetaat ne e bitno. Bitni se nekoi eksperti, novinari, nevladini, a akcionerite koj gi ebe tie i taka nemaat zemeno dividenda 10 godini i cenata na akcijata so godini im je bedna. Bitni se lesinarite, a ne poshtenite mali akcioneri
.
Ги знаеме ние овие, светски познати бизнисмени се. Ќе го управат они макпетрол за два дена.
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Акционер сум во Макпетрол.Сум бил на годишни собранија на Макпетрол.Имам пријатели вработени во Макпетрол.И имам еден пријател кој го избркаа од работа од Макпетрол затоа што несакаше да даде полнимошно за своите акции за правото на глас да го користи Андреа туку тој лично присуствуваше заедно со мене на годишно собрание.Доволно ли е тоа за тебе или не е?[DOUBLEPOST=1470089452][/DOUBLEPOST]
Акционер сум во Макпетрол.Сум бил на годишни собранија на Макпетрол.Имам пријатели вработени во Макпетрол.И имам еден пријател кој го избркаа од работа од Макпетрол затоа што несакаше да даде полнимошно за своите акции за правото на глас да го користи Андреа туку тој лично присуствуваше заедно со мене на годишно собрание.Доволно ли е тоа за тебе или не е?

колку % акции имаш ? п.с секој вработен во Макпетрол има акции и не изнесуваат ни по 1 % со тоа немаш право на годишно собрание, појасни им што точно сакаш да кажеш !
 
Y

yob

Гостин
акции имаш ? п.с секој вработен во Макпетрол има акции и не изнесуваат ни по 1 % со тоа немаш право на годишно собрание, појасни им што точно сакаш да кажеш !
Na sobranie moze da prisustvuva,glasa,postavuva prasanja, sekoj sto Ima barem 1 (Edna) akcija.
Inaku za tvoja informacija Nikoj od vrabotenite ne poseduva 1%. Ili 1120 akcii, ili prevedeno vo pari okulu 450 000 evra. Nikoj znaci Nikoj ,ni Andrea.[DOUBLEPOST=1470319338][/DOUBLEPOST]
акции имаш ? п.с секој вработен во Макпетрол има акции и не изнесуваат ни по 1 % со тоа немаш право на годишно собрание, појасни им што точно сакаш да кажеш !
Na sobranie moze da prisustvuva,glasa,postavuva prasanja, sekoj sto Ima barem 1 (Edna) akcija.
Inaku za tvoja informacija Nikoj od vrabotenite ne poseduva 1%. Ili 1120 akcii, ili prevedeno vo pari okulu 450 000 evra. Nikoj znaci Nikoj ,ni Andrea.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Na sobranie moze da prisustvuva,glasa,postavuva prasanja, sekoj sto Ima barem 1 (Edna) akcija.
Inaku za tvoja informacija Nikoj od vrabotenite ne poseduva 1%. Ili 1120 akcii, ili prevedeno vo pari okulu 450 000 evra. Nikoj znaci Nikoj ,ni Andrea.[DOUBLEPOST=1470319338][/DOUBLEPOST]
Na sobranie moze da prisustvuva,glasa,postavuva prasanja, sekoj sto Ima barem 1 (Edna) akcija.
Inaku za tvoja informacija Nikoj od vrabotenite ne poseduva 1%. Ili 1120 akcii, ili prevedeno vo pari okulu 450 000 evra. Nikoj znaci Nikoj ,ni Andrea.
..ама и гласот на гласачот со една акција му е пичкин дим , но ако некој собере овластувања од доволен број такви ситни акционери и напраи така тежина на едно 15-20% може партал да праи.... :) :) ..проблемот е што се работи за исплашени коковчиња... :)
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Na sobranie moze da prisustvuva,glasa,postavuva prasanja, sekoj sto Ima barem 1 (Edna) akcija.
Inaku za tvoja informacija Nikoj od vrabotenite ne poseduva 1%. Ili 1120 akcii, ili prevedeno vo pari okulu 450 000 evra. Nikoj znaci Nikoj ,ni Andrea.[DOUBLEPOST=1470319338][/DOUBLEPOST]
Na sobranie moze da prisustvuva,glasa,postavuva prasanja, sekoj sto Ima barem 1 (Edna) akcija.
Inaku za tvoja informacija Nikoj od vrabotenite ne poseduva 1%. Ili 1120 akcii, ili prevedeno vo pari okulu 450 000 evra. Nikoj znaci Nikoj ,ni Andrea.
Само ОИЛКО (на Андреја) поседува 22.633 акции од Макпетрол или 20,139% п.с имаш акции со право на глас и обратно тоа го одредува управниот одбор. Моменталната цена е 24 000 денари по акција и имаше отворено само 0,01% акции со право на глас на продажба ! инаку околу 2.505 домашни физички лица поседуваат 67,07 % од акциите со право на глас ...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.501
Поени од реакции
11.568
Само ОИЛКО (на Андреја) поседува 22.633 акции од Макпетрол или 20,139% п.с имаш акции со право на глас и обратно тоа го одредува управниот одбор. Моменталната цена е 24 000 денари по акција и имаше отворено само 0,01% акции со право на глас на продажба ! инаку околу 2.505 домашни физички лица поседуваат 67,07 % од акциите со право на глас ...
Чисто информативно, ова конкретно ме интересира за Макпетрол, но во пракса важи за секое акционерско друштво:

Какви права и обврски им следуваат на акционерите на банкротирано акционерско друштво ?

Бидејќи имаат сопственички удел во компанијата, очигледно им следува некаква одговорност, па претпоставувам дека и ако Макпетрол пропадне како резултат на постапките и одлуките на сегашниот менаџмент на компанијата, какви права и обврски им следуваат на тие останати акционери со 67,07% сопственички удел ?

Претпоставувам дека за почеток нема да можат да ги продадат акциите, слично како што беше во случајот со Енрон во САД, а баш тамошните вработени ги имаа своите пензионерски средства инвестирано во акциите на Енрон, па со пропаѓањето на компанијата, пропаднаа и нивните пензиски фондови - вака имам слушнато, слободно нека ме поправи некој ако грешам.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Какви права и обврски им следуваат на акционерите на банкротирано акционерско друштво ?
Законот вика дека сопствениците на обичните акции имаат право, во случај на ликвидирање или стечај на друштвото, да го поделат меѓу себе остатокот од имотот по намирување на обврските на друштвото кои имаат приоритет на наплата. Сепак кај нас во пракса во банкрот се оди кога долговите се поголеми од имотот со кој располага, што повлекува дека имателите на обични акции не добиваат ништо од стечајната маса.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.501
Поени од реакции
11.568
Законот вика дека сопствениците на обичните акции имаат право, во случај на ликвидирање или стечај на друштвото, да го поделат меѓу себе остатокот од имотот по намирување на обврските на друштвото кои имаат приоритет на наплата. Сепак кај нас во пракса во банкрот се оди кога долговите се поголеми од имотот со кој располага, што повлекува дека имателите на обични акции не добиваат ништо од стечајната маса.
Ќе си помисли човек дека фактот дека станува збор за акционерско друштво би претставувал значителна разлика, но сепак ете, и тука важи истата македонска приказна, на крајот на сопствениците не им останува ништо.
 
Y

yob

Гостин
@Dexter26 za toa odlucuva Stecaen upravnik.kreditori,dobavuvaci,pa ako octane nesto za akcionerite. Obvrski ne ostanuvaat ama go gubis kapitalot sto si go investital . Sto se odnesuva do penziite,ne gi zasega . Nasiot penziski fond odamna si go prodade udelot vo MPT.

@most MPT e najgolem poedinecen akcioner vo OILKO so 30 I kusur%. Taka da ako ide MPT ide I OILKO. Ne gledaj Kako se Sega postaveni uo I no.
Inaku malku konfuzzen si mi "imalo otvoreno 0.01% akcii" ,"nemas pravo da ides na sobranie so ≤1%"
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Чисто информативно, ова конкретно ме интересира за Макпетрол, но во пракса важи за секое акционерско друштво:

Какви права и обврски им следуваат на акционерите на банкротирано акционерско друштво ?

Бидејќи имаат сопственички удел во компанијата, очигледно им следува некаква одговорност, па претпоставувам дека и ако Макпетрол пропадне како резултат на постапките и одлуките на сегашниот менаџмент на компанијата, какви права и обврски им следуваат на тие останати акционери со 67,07% сопственички удел ?

Претпоставувам дека за почеток нема да можат да ги продадат акциите, слично како што беше во случајот со Енрон во САД, а баш тамошните вработени ги имаа своите пензионерски средства инвестирано во акциите на Енрон, па со пропаѓањето на компанијата, пропаднаа и нивните пензиски фондови - вака имам слушнато, слободно нека ме поправи некој ако грешам.
Само да ги дополнам останатите...

Обврски никакви не следуваат бидејќи станува збор за АД, односно одговараат до висината на влогот т.е. платената цена за акција, односно акционерскиот капитал.

Права како што ти кажаа, има следуваат на сите иматели на обични акции, значи не само на тие 67,07% што си ги спомнал... Менаџментот може, но и не мора да е сопственик на Друштвото (напротив е препорачливо да не е сопственик).

За американските пензиски фондови односно пензиски шеми, кај нас такво нешто не постои, односно кај нас парите се уплаќаат во прв и втор пензиски фонд, оттаму друштвото нема никакви обврски за пензии. Ова го имаш во финансиските извештаи, белешка 2.18.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom