Македонска берза

Член од
10 април 2013
Мислења
1.115
Поени од реакции
712
Некаде прочитав дека државата бара нешто над 200м метри кубни гас што на овие цени ако не сум грешка е некаде околу 300м евра / долари вкупна потрошувачка. Наскоро ќе се знае како ќе се подели тој колач.
Cenata se dvizi negde okolu 1700$ za 1000m3.
Автоматски споено мислење:

Dali i kolku od toj kolac ke zeme MPT ostanuva da vidime.
Автоматски споено мислење:

Mozebi toa e pricina sto nikoj ne prodava MPT na 66.000den.
 
Последно уредено:

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Cenata se dvizi negde okolu 1700$ za 1000m3.
Автоматски споено мислење:

Dali i kolku od toj kolac ke zeme MPT ostanuva da vidime.
Автоматски споено мислење:

Mozebi toa e pricina sto nikoj ne prodava MPT na 66.000den.
mene me interesira zosto nikoj ne ja stava okta u ovaa kombinacija ?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.115
Поени од реакции
712
mene me interesira zosto nikoj ne ja stava okta u ovaa kombinacija ?
Verojatno zatoa sto okta poseduva produktovod za transport na sirova nafta,a slusam deka toj tehnicki e dosta slab i treba da se modernizira,a kolku toa ke cini nikoj ne znae.A ida se napravi toa prvo treba da najdes pa posle da transportiras nesto.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
Еве во бројки каков ќе биде извештајот на Комерцијална наредна недела:
  • 1-9 месеци 2021 имале добивка 22.034.618 ЕУР
  • 1-6 месеци 2022 имаат добивка 18.330.602 ЕУР

Значи недостасуваат за цел квартал (Q3,22') = 3.704.016 ЕУР. Лимонада. Без маневри од редовно функционирање за 10 дена ги праат овие. За мене кварталот е завршен пред да се обзнани остај стучњациве на мсе шо не знаат шо чекаат. Предизвик за раководството претпоставувам ќе биде наредниот квартал (Q4) во кој лани имаат направено близу 16 милиони ЕУР и кој треба да се стигне годинава со бар плус 15 до 20% заради доминација.

*Бонус
Чисто како биг пикчр ви давам претстава како изгледаат добивките на КМБ во последни девет години од изминатиот сајкл шо започна после цунамито од 2008 година. Мантрите од типот ама ,,хокус-покус'' исправките на вредност, манипулациите со имоти и кредити, како и воочливиот пад на приходи од камати ќе ги ставам на дебата некој иден пост. Ова е е фактичката состојба.
Коа ќе се чешате дали е време за влез имајте на ум дека не само КМБ туку цел МБИ10 со прогрес ќе не надживее под овие или евентуално ребрендирани имиња.:anco:
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
26 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
210
Decki proslata godina kupuvav na 10400 10500 10600 KB sega pa
Автоматски споено мислење:

:):):)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.115
Поени од реакции
712
Za TNB ima li nekoj objasnuvanje zasto pagja kako kamen ?? Padna ~25 % od ATH ,a nema nikakvi negativni informacii za losi plasmani,propadnati firmi ili odsustvo na dividenda-naprotiv se suska za nekoja dividenda pred NG.
Pa ZASTO pagja pobogu ???
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
.....Останува да лебди, во сферата на шпекулации, тезата дека катализатор на идни случувања во акционерската структура на „Гранит“ ќе биде најавениот мега-гранде (за македонски прилики н.з.) проект на „Бехтел & Енка“ во кој без тендери овој конзорциум ќе гради три автопатски делници и ќе му треба силен и капацитативен домашен партнер или подизведувач, а нема поспремен за тоа од македонски „Гранит“.

Реминисценција како коа CEVI требаше да биде стратешки партнер во ,,мегагранде'' примарна и секундарна инфраструктура на гасовод :)
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Интересно како никој не се прашуваше зошто непримерено растат акциите пред година дена.

Се надевам дека Кутревци ги продале акциите од ТНБ при врвот кога тоа и овде на форумов го заговарав, пошо сега вредат околу стотина илјади евра помалку. Ако пробаат да ме оштетат при откупот и по толку економски и финансиски совети што гага им ги имам дадено, има секое денарче десетпати да им излезе низ нос, а особено ако животот ме однесе у политика да исправам некоја крива дрина.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
Шо затегнавте бе ? Бар деветче да видовме прва бројка кај КМБ :(

Не ваљда 180 ЕУР MWh на HUPX и 115 EUR ТТФ фјучерси на гасот ве поколебаа.

Ааа, извештајот, Q3.... :vrtioci:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom