Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934

Иако лично ми смета ваквата помпа и некритичност од скоро сите економски информирачи за КМБ односно од километар платена пропаганда на неодредено, сепак се е вистина. СЕ, БЕЗ ЗАПИРКА. Пола реален сектор од нашава земја е у раце на Хари и тие 30-40 миљони ЕУР шо ги генерира годишно. Без братот комерцијална ќе беше идентична вообразена банка како СТБ со нула интерес за инвестирање. На мсе се купуваат акции заради инстант гратификација а не парцијални делови од компании, инвест матурација takes time. Повторно, без КМБ профит во биланси на наши компании ќе беше мисловна именка. Ви пишував пред почеток на лето дека еден собира од се шо гледате периодов на мсе. Излезе дека биле 2ца. Македонијатурист праела averаging down од 15 миљони ЕУР. Има таму некој шо мисли, за разлика од овие Мангер' продиџи' експерти моментално шо имаат стаено налози на 11.100.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
И тоа во 5 до 12... кон 28 декември 2022.
Претходното „одложување на примената на данокот на капитална добивка“ им го соопшти Кловнот Тевдо на годишната конференција на берзата, ама нешто се сомневам дека Шипово исто така ќе ги израдува оваа година. Кај овие сегашниве сепак сите такви „олеснувања“ се добиваат само по претходно доставена лујвитонка полна со кеш

Screen Shot 2022-08-10 at 10.13.54.png
 
Член од
2 мај 2020
Мислења
106
Поени од реакции
164
Далеку помалку наплаќаат провизии нашите банки во платниот промет. Додека отворање сметка не носи трошок освен оној за оддржување на сметка, што не е случај со Србија каде што во старт те врзуваат да избереш одреден број на продукти и за истите да платиш одреден месечен надоместок.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934

Во превод уште една бескомпромисна алиментација од државата единствено кон банките. Реалниот сектор повторно оди на раг пул'.
Финансирањето на државата директно од комерцијалните банки во исто време кога се наметнуваат високи каматни стапки (про-боно поголем принос за нив) би значело помалку пари за компаниите и чистење на банкарските портфолија од ризични пласмани со помалку резервации. Банките и онака до сеа ја финансира државата индиректно преку обврзници а сеа и ова. За фирмите остануваат тешко достапни кредити со високи каматни стапки и притисок за плати и зголемени трошоци до стооо. Целта е оправдана пошо на овој начин го офсетуваш и демендот и воедно ја решаваш инфлацијата (екшли, пробуваш ).

Штом државава им праи ваков moat', хасрески' гледано ова ми дава уше повеќе доверба дека банкарските акции се единствен и последен стожер во земјава. За промена, this is financial advice: Сите банкарски акции би ги стаил на hold пошо ова е перфектно време нивните малтиплс' да си се вратат на авериџ ниво како своите пиарс' во ЕУ и надвор (на пример 7-8 p/e). Многу едноставно, цените на мсе флет а во исто време подобрени фундаментите (еарнингс, боок и сл). Сепак оваа е опасна игра на долг рок и алтиметли' ќе заврши со рецесија и кратење на каматни стапки од Народна банка и буст на реалниот сектор заедно со берзата. И тогаш и сеа победници повторно ќе бидат тие, банките.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
5 + 2% =7% годишна камата (- tax)
Not Bad
 
Член од
2 август 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,

Cesto go otvoram forumot na ovaa tema no prv pat se osmeluvam da pisam, ima soodveten podforum za moeto prasanje no sepak sakam ovde da go postavam.
Minatata nedela poradi licni pricini morav da gi prodadam po prv pat moite akcii, pa me interesira dali imam obvrska da prijavam/platam 10% danok na dohod? Dokolku treba bi mi bilo od korist i poveke informacii okolu procesot.Da naglasam bev i do lokalnata ujp direkcija i bev izvesten deka ne treba da se plaka do 1/2023 no nemale informacii dali ke se prodolzuva, no na internet najdov i sprotivni tvrdenja, no problem mi e i terminologijata so koja doprva treba da se zapoznam.

Fala
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Zdravo,

Cesto go otvoram forumot na ovaa tema no prv pat se osmeluvam da pisam, ima soodveten podforum za moeto prasanje no sepak sakam ovde da go postavam.
Minatata nedela poradi licni pricini morav da gi prodadam po prv pat moite akcii, pa me interesira dali imam obvrska da prijavam/platam 10% danok na dohod? Dokolku treba bi mi bilo od korist i poveke informacii okolu procesot.Da naglasam bev i do lokalnata ujp direkcija i bev izvesten deka ne treba da se plaka do 1/2023 no nemale informacii dali ke se prodolzuva, no na internet najdov i sprotivni tvrdenja, no problem mi e i terminologijata so koja doprva treba da se zapoznam.

Fala
Uzivaj i trosi . Ne treba niso da prijavuvas
Автоматски споено мислење:

Судејќи по Volume-oт во последно време, брокерите почнаа да куцкаат по тоа тастатурите.

Налозите почнаа да се редат на сите од МБИ10 . Дури ПКБ го следи ФОМО-то.

#ЌеНеБиде
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Zdravo,

Cesto go otvoram forumot na ovaa tema no prv pat se osmeluvam da pisam, ima soodveten podforum za moeto prasanje no sepak sakam ovde da go postavam.
Minatata nedela poradi licni pricini morav da gi prodadam po prv pat moite akcii, pa me interesira dali imam obvrska da prijavam/platam 10% danok na dohod? Dokolku treba bi mi bilo od korist i poveke informacii okolu procesot.Da naglasam bev i do lokalnata ujp direkcija i bev izvesten deka ne treba da se plaka do 1/2023 no nemale informacii dali ke se prodolzuva, no na internet najdov i sprotivni tvrdenja, no problem mi e i terminologijata so koja doprva treba da se zapoznam.

Fala
Не треба да платиш ништо, со здравје да си ги трошиш парите.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
504
Zdravo,

Cesto go otvoram forumot na ovaa tema no prv pat se osmeluvam da pisam, ima soodveten podforum za moeto prasanje no sepak sakam ovde da go postavam.
Minatata nedela poradi licni pricini morav da gi prodadam po prv pat moite akcii, pa me interesira dali imam obvrska da prijavam/platam 10% danok na dohod? Dokolku treba bi mi bilo od korist i poveke informacii okolu procesot.Da naglasam bev i do lokalnata ujp direkcija i bev izvesten deka ne treba da se plaka do 1/2023 no nemale informacii dali ke se prodolzuva, no na internet najdov i sprotivni tvrdenja, no problem mi e i terminologijata so koja doprva treba da se zapoznam.

Fala
Ako se prodadeni preku berza ne treba ni da prijavuvas ni da plakjas nesto.
Ako ne se prodadeni preku berza treba.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo na site mi treba pomos od vas dali nekoj tuka trguva na metatrader5 i mi treba iskustvo vase kako odi toa i kako ke podiga pari
 

Kajgana Shop

На врв Bottom