Македонска берза

Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
397
Dali moze nekoj da me poduci kako e procedurata za isplata na dividenda?
Konkretno imam akcii od Granit & TEL za koi treba da mi isplatat ama ne znam dali treba nekade da podnesam moi dokumenti (smetka, licna karta...) ili pak toa bi odelo preku brokerot?

Dopolnitelno dali moze nekoj da kaze bid & ask na Makpetrol?

Odnapred fala za dvete :)
За сите компании важи истото правило. На нивната веб страна проверуваш дали има оставено посебни инструкции за доставување на податоци. Ако нема, на страната на таа компанија на МСЕ има телефон за контакт со инвеститори. Јави се и побарај информации за достава на податоци.

За ТЕЛ се праќа на IR@telekom.mk со број на трансакциска и скенирани двете страни од лична карта. Исплаќаат во Септември. За Гранит не знам. Откако една година ќе испратиш податоци, понатаму не треба да праќаш се додека ги чуваш.
 
Член од
17 јули 2020
Мислења
54
Поени од реакции
36
Dali moze nekoj da me poduci kako e procedurata za isplata na dividenda?
Konkretno imam akcii od Granit & TEL za koi treba da mi isplatat ama ne znam dali treba nekade da podnesam moi dokumenti (smetka, licna karta...) ili pak toa bi odelo preku brokerot?

Dopolnitelno dali moze nekoj da kaze bid & ask na Makpetrol?

Odnapred fala za dvete :)
 

Attachments

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
726
Поени од реакции
657
Здраво, ме интересира дали има одреден рок во кој треба(мора) да исплаќа дивидендата?
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
397
Дали кај некого е стигната дивидендата од УСЈЕ?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.453
Поени од реакции
1.882
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Еве го она што го зборам со години за крлежите од вториот столб. Скоро две децении лапаат екстра-профити цицајќи му ја крвта на обичниот македонски работник:

Зборот индустрија оригинално се однесува на работни околини во прашина (дуст). Оваа индустрија не ми е позната, со каква прашина се соочува работникот таму, дрвена или камена? :unsure:
 
Член од
26 август 2013
Мислења
165
Поени од реакции
164
Зборот индустрија оригинално се однесува на работни околини во прашина (дуст). Оваа индустрија не ми е позната, со каква прашина се соочува работникот таму, дрвена или камена? :unsure:
Ѕвездена
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.453
Поени од реакции
1.882
Зборот индустрија оригинално се однесува на работни околини во прашина (дуст). Оваа индустрија не ми е позната, со каква прашина се соочува работникот таму, дрвена или камена? :unsure:
Си постои убава македонска фраза „стопанска гранка“, ама индустрија е збор што го користат во погрешен контекст лошите преведувачи со англицизиран речник затоа што има лажен парник во македонскиот јазик, исто како стомак, бараки или евентуално.

Како и да е, со години задоцнување конечно некој започнал да пресметува колкави трошоци прават гнидите од вториот столб и со кои бесни профитни маржи работат, а за што треба да му се заблагорат на корумпираниот регулатор што им одобрува толкави влезни и управувачки провизии со кои го колат македонскиот работник!

Нека молат Бога по политичкиве турбуленции да не дојде некој како мене на власт пошо одма ќе добијат клоца да одлетаат назад во Љубљана
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.088
Поени од реакции
692
Stvarno ne mi e jasno zasto ovie od MPT ne otkupuvaat sopstveni akcii na ovaa bagatelna cena ,koga veke imaat doneseno takva odluka i toa do cena od 130.000 den.?
Mozebi ocekuvaat deka uste ke pagja ili sto e rabotata ?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.793
Поени од реакции
2.682
Stvarno ne mi e jasno zasto ovie od MPT ne otkupuvaat sopstveni akcii na ovaa bagatelna cena ,koga veke imaat doneseno takva odluka i toa do cena od 130.000 den.?
Mozebi ocekuvaat deka uste ke pagja ili sto e rabotata ?
До пред некој месец и фалеа ептен малку за да имат 10%, можеби веќе ги имаат докупено и додека не ги поништат не смеат да купуваат нови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom