Македонска берза

Член од
20 јули 2016
Мислења
6.968
Поени од реакции
4.344
Јас продадов се и купив усд и шортови пред некое време. Сега за сега добро оди. Мислам дека уште ќе паѓа. Средно до јако бериш сум.
 
Член од
2 април 2018
Мислења
88
Поени од реакции
89
Наводно на врвот на балонот со лалињата, за цената на еден корен можела да се купи куќа на канал во Амстердам. И за цената на еден биткоин можеше да се купи стан во центарот на Скопје. Меѓутоа, имам некое чувство дека не ја живееме баш сега пропаста на криптовалутите туку дека ќе изгледаме уште некоја епизода.
There’s a financial joke: If inflation continues at current rates, the purchasing power of wealth held in dollars will be cut in half over the next eight years. But cryptocurrencies can beat that: They can lose half their value in just a few months.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.950
Поени од реакции
8.648
Се чини дека ситуацијата е ептен лоша во Бетон.

Реконструкцијата на патот Катланово-Велес e во застој откако е раскинат договорот со градежната компанија Бетон.
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Се чини дека ситуацијата е ептен лоша во Бетон.

Реконструкцијата на патот Катланово-Велес e во застој откако е раскинат договорот со градежната компанија Бетон.
Договорот од поодамна е раскинат, која е причината останува непознато. Повеќе загрижувачки се и гласините дека вработените веќе 3 месеци немале земено плата...поранешни раководители си заминуваат од фирмата, а очигледно е дека и тешко им оди со наплата на побарувањата...Пред повеќе од 1 година објавија дека склучиле зделка вредна 8.000.000 € во Хрватска, ама тоа во билансот не се појавува никаде ... Од НБРМ треба да наплатат 11.000.000 € за новата зграда, ама и тоа кога ќе ја заврашат. А тоа кога ќе биде ??? ... навистина лошо...
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
653
Поени од реакции
1.122
Ова шо гледате тук-таму по две-три акции обрт на мсе деновиве е всушност од една страна неиспилени трејдери и тепкароши (ала ми треба пари за аранжманов у Турска .. ) и инсајдер бајинг од друга страна на SALE. Секое трето соопштение е дека некој од менаџментот напраил џандар збира на се шо е поминато за таа недела.
Не заборавајте дека раководствата веќе уживаат во луксузот да го знаат исходот од втор квартал (Q2) додека смртниците таа привилегија ќе ја заслужат тек на почеток на август.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.950
Поени од реакции
8.648
Договорот од поодамна е раскинат, која е причината останува непознато. Повеќе загрижувачки се и гласините дека вработените веќе 3 месеци немале земено плата...поранешни раководители си заминуваат од фирмата, а очигледно е дека и тешко им оди со наплата на побарувањата...Пред повеќе од 1 година објавија дека склучиле зделка вредна 8.000.000 € во Хрватска, ама тоа во билансот не се појавува никаде ... Од НБРМ треба да наплатат 11.000.000 € за новата зграда, ама и тоа кога ќе ја заврашат. А тоа кога ќе биде ??? ... навистина лошо...
Со оглед на тоа дека имаше објава дека ќе ја продадат и управната зграда, очигледно е дека ситуацијата е ептен критична. Впрочем тоа се гледа и во билансите.

Можеби најдобро ќе биде да се точни шпекулациите дека некој ќе ги купи па со вбризгување капитал да се подобри состојбата.
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
...На повидок можно решение на СТБП или пак повторно замајување на акционерите кои што поседуваат приоритетни акции од Стопанска ...
 
Член од
5 октомври 2017
Мислења
36
Поени од реакции
45
За кредибилитет, ќе понудат конверзија, ама нема да биде 1:2. Најверојатно 1:1, или оптимистички 1:1.25
 
Член од
18 септември 2012
Мислења
26
Поени од реакции
8
Dali moze nekoj da me poduci kako e procedurata za isplata na dividenda?
Konkretno imam akcii od Granit & TEL za koi treba da mi isplatat ama ne znam dali treba nekade da podnesam moi dokumenti (smetka, licna karta...) ili pak toa bi odelo preku brokerot?

Dopolnitelno dali moze nekoj da kaze bid & ask na Makpetrol?

Odnapred fala za dvete :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom