Македонска берза

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.080
Поени од реакции
11.471
Излезе привиот извештај за 2013та КМБ...во плус се од окулу 1 милион евра.
Ехе ова уште кога излезе.
За мене пријатно изненадување, очекував минус од милион а не плус.
Едино што највероајтно ќе нема дивиденда оваа година.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ехе ова уште кога излезе.
За мене пријатно изненадување, очекував минус од милион а не плус.
Едино што највероајтно ќе нема дивиденда оваа година.
Бев зафатен со други работа деновиве па дури сега го прочитав. Почна сезоната со пријатно изненадување. Најверојатно Q4 ќе биде добар макроекономските показатели беа добри. Така да нема да бидат толку лоши извештаите за 2013. КМБ подрани ај да видиме за другите што ќе биде. Јас сум оптимист.
--- надополнето: 6 февруари 2014 во 19:24 ---
Инаку имаше уште една тура намалувања на каматите на депозити. Камата на 12 месечни денари е окулу 3.20 кај големите банки.
--- надополнето: 6 февруари 2014 во 19:36 ---
Pa ne znam bas da li su poharane. Institucionalni slovenacki i hrvatski investitori su za vreme buma ulozili u Makedoniju oko 400 miliona evra, a ono sto su prodali i ono sto i dalje poseduju vredi mozda 150-200 miliona.

Tako da, ne samo da berzu nisu poharali, nego su u Makedoniju ulili i izgubili oko 200 miliona evra. Neko bi rekao da je to poetska pravda zbog makedonskih stednih uloga u Ljubljanskoj banci.
:pos: Najbolji komentar vo posledno vreme sto sum go procital na tema berza.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.109
Поени од реакции
707
Dali e podobro da se investira vo KMB. ili MPT. ?Prezemanja se mozni i tamu i tamu no koja investicija bi donela poveke profit vo slucaj na takvo nesto ?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.305
Поени од реакции
2.364
Финансиско моделирање во Excel

Практични примери базирани на познати теоретски концепти од областа на финансиите, банкарството и пазарот на капитал

Обуката ќе се одржи на 22 и 23 февруари (сабота и недела) со почеток во 10 часот

Повеќе информации на: http://educorner.mk/?page_id=227

 
Член од
22 јуни 2009
Мислења
89
Поени од реакции
3
Dali e podobro da se investira vo KMB. ili MPT. ?Prezemanja se mozni i tamu i tamu no koja investicija bi donela poveke profit vo slucaj na takvo nesto ?
Vo momentov najdobro e da se investira vo TNB i Granit, zato asto se mnogu dobri kompanii so nad 7-8 mil eura profit! Granit deli dividenda a TNB ke pocne od slednata godina i mozno e prevzemanje od pogolema banka.
Isto taka i Skopski Pazar e interesen so book od 9000 den, a momntalno e 3700.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Vo momentov najdobro e da se investira vo TNB i Granit, zato asto se mnogu dobri kompanii so nad 7-8 mil eura profit! Granit deli dividenda a TNB ke pocne od slednata godina i mozno e prevzemanje od pogolema banka.
Isto taka i Skopski Pazar e interesen so book od 9000 den, a momntalno e 3700.
ТНБ планира дивиденда да дели за 2 години 2016та не 2015та. Но тука има едно големо АКО ТНБ има сериозен проблем со субординаран долг кој не влегува како капитал во Базел 3 и недодоволна капитализација. Ако планираат да го исполнат Базел 3 ќе мораат уште капитал да трупаат во резерви.
--- надополнето: 10 февруари 2014 во 23:33 ---
Се зависи од Богов...
 
Последно уредено од модератор:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.080
Поени од реакции
11.471
субординаран
Плус ТНБ плаќа најскап субординиран долг кој дополнително поскапе на крај на минатата година иако каматите низ европа се на рекордно ниско ниво. Само за камати на овој долг треба да платат над 2 милиони евра. А каде е основицата од над 30 милиони што треба некогаш да ја вратат.
 
Ф

Флеш

Гостин
Дајте почетнички совет за што треба да правам ако сакам да почнам да вложувам во акции за бот како мене ... дали треба да си земам она овоа,оди во агенција итн ... Значи за аматер како мене, имам да речеме 4 илјади евра да речеме пари буџет и сакам да ги вложам ... шо да правам ?! Навистина интересна тема е ова,ја загледав во последно време па ајде да поставам конечно прашање, како да се започне и од каде :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.080
Поени од реакции
11.471
дали треба да си земам она овоа,оди во агенција итн ...
Ти треба само брокер (и пари). Одиш кај брокерот и потпишуваш неколку парчиња хартија. После тоа може да тргуваш на берза преку него.
 
Ф

Флеш

Гостин
Ти треба само брокер (и пари). Одиш кај брокерот и потпишуваш неколку парчиња хартија. После тоа може да тргуваш на берза преку него.
Кратко и јасно бро ,тоа ми требаше ... кои се добри агенции според тебе во Скопје ,онака со доверба,со сигурност :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.080
Поени од реакции
11.471
Член од
22 јуни 2009
Мислења
89
Поени од реакции
3
Drugari TNB e banka a ne zaebancija, pa sea rezervi i td.
Ja zboruem za Tutunska banka ne za NLB Ljubljana, kakov dolg kavi bakraci...
Koa ke bide 5000 den/akcija ke vidime, sto e sto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom