Македонска берза

Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Па ти и мене си ме заебал за периодов, можеби живеам у заблуда дека сум имал најголем поврат :) На шо акции направи толкава добивка бе?? И од 2011. почна со инвестирање? Како помина пред 2011?
Еве да сум уште појасен. Не знам за @dekis, ама јас ги калкулирам и дивидендите кои ги имам добиено во мојот ексел, па така ако следиш како се движеле АЛК од октомври 2006 до крај на 2018 кога последно сум излегол, и РЕПЛ во 2014 до 2019 кога излегов, сосе дивидендидте ќе видиш дека горе-долу тој е повратот. Да едно време сосема на крај влегував и во СТБ, и сега сум аут 80% од тоа што имав, затоа сега просечната на СТБ ми е 285 МКД.

Ама ај да не се чаталиме и да не си ги мериме, пошто воопшто форумов не ми е за тоа, напротив има 3-4 ликови со кои претежно во приватни пораки менуваме информации и мислења, и да ако ти е за утеха и јас бев еден од оние кои испазарија 2000 ПОПК во април 2007 на 107 денари парче (д*фак колку бев млад и зелен).

Поздрав до сите, и хејтери и мани мејкери, и најсреќна 2022. :pijani:
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
1. 26,65% y/y 31.12.2021
2. Последни 10 години приноси од -30% до +50%
3. 2021/2011 +31,3106% годишно (РЕПЛ и АЛК „се криви за се!“) :)
4. Секогаш има кеш, шо на сметка, шо по дома, се разбира оној на сметка не смее да е над 10% од портфолио
5. 1 МКД на 31.12.2011 = 15,24 МКД на 31.12.2021

И моево во записник да е, чекам заверена копија од нотар, ќе го платиме од дендата од УНИ до година.
Па ти си подобар инвеститор и од Ворен Бафет. Секоја чест, капа доле
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Еве да сум уште појасен. Не знам за @dekis, ама јас ги калкулирам и дивидендите кои ги имам добиено во мојот ексел, па така ако следиш како се движеле АЛК од октомври 2006 до крај на 2018 кога последно сум излегол, и РЕПЛ во 2014 до 2019 кога излегов, сосе дивидендидте ќе видиш дека горе-долу тој е повратот. Да едно време сосема на крај влегував и во СТБ, и сега сум аут 80% од тоа што имав, затоа сега просечната на СТБ ми е 285 МКД.

Ама ај да не се чаталиме и да не си ги мериме, пошто воопшто форумов не ми е за тоа, напротив има 3-4 ликови со кои претежно во приватни пораки менуваме информации и мислења, и да ако ти е за утеха и јас бев еден од оние кои испазарија 2000 ПОПК во април 2007 на 107 денари парче (д*фак колку бев млад и зелен).

Поздрав до сите, и хејтери и мани мејкери, и најсреќна 2022. :pijani:
Само у АЛК, РЕПЛ и СТБ си инвестирал? Како тоа на крај си влегувал у СТБ, а просечната ти е 285?

Инаку, читајќи ги постовите на форумов и гледајќи го интелектуалното и образовното ниво на членовите, прилично сум сигурен дека 98% од нив немаат доволно математичко знаење прецизно да го пресметаат годишниот поврат, па затоа и сум крајно скептичен кога некој ќе излезе со конкретна бројка без слика од изводи што би ја потврдиле...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Очекувам 2022 да биде доста добра за МСЕ. Среќна нова година!
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Види...до 13 000 купував, на 17 000 продадов дел. Имам доверба во ТНБ и се уште го чувам поголемиотдел...
Како тоа имаш доверба, а си продал дел на 17.000?? Да си имал доверба, ќе си ги чувал и цело време ќе си докупувал
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Како тоа имаш доверба, а си продал дел на 17.000?? Да си имал доверба, ќе си ги чувал и цело време ќе си докупувал
Berzata ne e cel sama za sebe, pa samo da dokupuvash... moze na covekot mu trebale parite za neshto drugo... Svalerki, levo desno... Ne mozesh da gledash na rabotite taka ednostrano... ;)
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
522
Како тоа имаш доверба, а си продал дел на 17.000?? Да си имал доверба, ќе си ги чувал и цело време ќе си докупувал
Вакво размислување е најблаго речено наивно. Ако не можеш да се сетиш на побитни работи отколку поседување на акција во која имаш „доверба“, не можам да ти помогнам.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Вакво размислување е најблаго речено наивно. Ако не можеш да се сетиш на побитни работи отколку поседување на акција во која имаш „доверба“, не можам да ти помогнам.
Значи си имал доверба во акцијата, но сепак си ги продал на 17.000 поради причини неврзани за инвестирање?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Eve jas na primer vo 2014ta nekade prodadov SPAZ i iako imashe eden kup ziceri, si kupiv kola so dobivkata (okolu 15.000 eur mi se cini)... Sega na primer taa kola me cini okolu 100.000 eur... No ne mi e krivo, zoshto 8 godini trebase da se vozam so peshki :vozbud:
И ја лани го направив тој најглупав можен финансиски потег - купување нова кола. Баш ќе видам до 2030. колкав ќе ми испадне зијанот :pos:
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Eve jas na primer vo 2014ta nekade prodadov SPAZ i iako imashe eden kup ziceri, si kupiv kola so dobivkata (okolu 15.000 eur mi se cini)... Sega na primer taa kola me cini okolu 100.000 eur... No ne mi e krivo, zoshto 8 godini trebase da se vozam so peshki :vozbud:
И ја лани го направив тој најглупав можен финансиски потег - купување нова кола. Баш ќе видам до 2030. колкав ќе ми испадне зијанот :pos:
Decki bas vi blagodaram.Me stavivte na misla i verojatno ke me odvratite od slicni idei koisto gi imam.Ne za kola ,tuku za pogolem stanben prostor.
Ama matematikata e brutalna koga ke podvleces crta posle 10 god.i ke vidis deka toa sto si go kupil te kosta 50-100% povise.
BLAGODARAM.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Decki bas vi blagodaram.Me stavivte na misla i verojatno ke me odvratite od slicni idei koisto gi imam.Ne za kola ,tuku za pogolem stanben prostor.
Ama matematikata e brutalna koga ke podvleces crta posle 10 god.i ke vidis deka toa sto si go kupil te kosta 50-100% povise.
BLAGODARAM.
Можеби купувањето стан е финансиски неисплатлива зделка, но емотивната вредност на среќен семеен живот во него вреди повеќе од сите пари на светот. Не постои финансиска вредност за раатот ако секое дете има сопствена соба, или комотна дневна соба или просторија за хоби, вежбање или домашна канцеларија. Слично и за кола, доколку со неа оствариш незаборавни доживувања, тогаш таа ќе ти вреди многу повеќе од депресијацијата.

Во мојов случај одлуката беше многу потехнократска - со колата среде короната прифаќав да патувам на ангажмани на коишто не би одел без неа, такашто за една година ја отплатив целата, меѓутоа во моментот на купување не сум можел да знам дека ќе има толку многу такви тезги.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Можеби купувањето стан е финансиски неисплатлива зделка, но емотивната вредност на среќен семеен живот во него вреди повеќе од сите пари на светот. Не постои финансиска вредност за раатот ако секое дете има сопствена соба, или комотна дневна соба или просторија за хоби, вежбање или домашна канцеларија. Слично и за кола, доколку со неа оствариш незаборавни доживувања, тогаш таа ќе ти вреди многу повеќе од депресијацијата.

Во мојов случај одлуката беше многу потехнократска - со колата среде короната прифаќав да патувам на ангажмани на коишто не би одел без неа, такашто за една година ја отплатив целата, меѓутоа во моментот на купување не сум можел да знам дека ќе има толку многу такви тезги.
Ич не ми е финансиски исплатлива инвестицијата во стан. Го купив 550 еур во 2015та, сега е 900 еур/м2, а си живеам во него и емотивната вредност ми само бонус :) станот стана дом :kafence:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom