Македонска берза

Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Шерифе овоа отиде у п.м и пред април,ама народот вели многу арно не е на арно.Ке видиме..... :D
Christmas rally помина, еве и January effect да го доизгледаме и мислам дека ќе си се корегираат цените. Над ова не би требало да орбитрира нешо слично како со отпорот на ТНБ изминатиов период шо се случува. Под 5 до 6% dividend yield ни на фондовите ниту на никој не им одговара да купуваат. Банкарскиве акции да паѓаат драстично искрено посакувам но не очекувам. Aко банкиве ни пропаѓаат отиде се у амбис. Поготово КМБ шо ги алиментира пола фирми у мк шо заради нејзе од оперативна добивка у минус излагаат после оданочување у дебел плус.

Него УНИ види ги ти со предводничкава идеа, станаа први легитимни трговци на 24 каратно инвестициско злато и благородни метали меѓу банкиве. ,,Џерусалема'' после перпетуалната обврзница сеа и со ова си гази. Глеам и пазарот убаво ја препознал. Идеата е предводничка бидејќи тајмингот е погоден, нели инфлација , хеџ и тн. Нишо чудно наредна година и ,,Голдомати'' да постават пред филијалите и да се чудиме на бугариве и нивната инвентивност. Фино, фино..
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Него УНИ види ги ти со предводничкава идеа, станаа први легитимни трговци на 24 каратно инвестициско злато и благородни метали меѓу банкиве. ,,Џерусалема'' после перпетуалната обврзница сеа и со ова си гази. Глеам и пазарот убаво ја препознал. Идеата е предводничка бидејќи тајмингот е погоден, нели инфлација , хеџ и тн. Нишо чудно наредна година и ,,Голдомати'' да постават пред филијалите и да се чудиме на бугариве и нивната инвентивност. Фино, фино..
Јас мислам дека релито кај ,,Џерусалема'' е поради тоа што некој во Банката после резултатите од крајот на годината, увидел дека веќе има простор (адекватност на капиталот) да се испоштоваат во мај и имателите на обичните акции. Моја претпоставка е дека ќе не поздрават со по 100 - 120 денари по акција.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
34
Поени од реакции
37
UNI prodava min za 10% poskapo od cena na zlato (kaj pomalite gramazi i do 20% ide) vo odnos na toa sto prodava na primer czech mint, a ne pa vo odnos na berzanska cena na zlato. Treba da cekam da porasne cena na zlato min 30% da bidam u kar, so ogled deka kupcite na zlato kupuvaat 10 do 20% pod berzanska. Ok idea od nivna strana sepak, a i mislam deka ke imaat i dobra relalizacija so ogled na educiranosta na populacijata
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
UNI prodava min za 10% poskapo od cena na zlato (kaj pomalite gramazi i do 20% ide) vo odnos na toa sto prodava na primer czech mint, a ne pa vo odnos na berzanska cena na zlato. Treba da cekam da porasne cena na zlato min 30% da bidam u kar, so ogled deka kupcite na zlato kupuvaat 10 do 20% pod berzanska. Ok idea od nivna strana sepak, a i mislam deka ke imaat i dobra relalizacija so ogled na educiranosta na populacijata
Мене само Уни ми остана од МСЕ нема баш најдобри перформаси сега. Би ја чувал до следната рецесија најверојано ама може да ја продадам порано чисто од портфоио менаџмент аспект не дека е лоша.
 
Член од
16 ноември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
15
Тендо друже па мене повеќе ме плашат овие Големиве шо немаат контролен пакет а шо се у раководство и темелно ги владеат информациите. ,,Пусти'' Хари номинално нема ниту 1% а позаебан е од сите. Да те потсетам дека акции и акции се продаваа у сред превирања. Остај Туџаров, Коста Митровски у сред раководење продаде кај тебе у УНИ, Беличанец ,,24 саати"' пред да пропадне Тетекс, Кираца 11% у Фершпед, Балдингер ФЗЦ на Мето Смиленски му го даде коа акцијата беше 6000 денари и тн.
Нешо слично моментално се случува и надвор. Оној циркузантот Маск виде дека moat-тот му е загрозен од сериозни играчи како НИО, Луцид, Алфабет и ЕЈПЛ у аутономност при возење и оп сто модуси смислува како да се етапно откачи од Тесла. Тоа е аналогијата.
Ajde majkata a zosto togas tehnometal vardar koco mocan i del od ovie kiraca sterjo i drugi mame ebaa kolkav kriminal napravija znaes vo ima na tehnometal pa sto se ofajdija a kao demek denes se uspeshni biznismeni osobeno mocan i sin mu pa od sto se bea tolku uspesni i mamu mu ebaa na tehnometal pa stanaa vinari so movino vizbata? i kako mocan dojde do 25% posto akcii vo tehnometal. da ne sakas i akcionerite bivshi so bea da ti gi nabrojam na koj kolku akcii mu ukrade za da ima 25% vo tehnometal pa da mi glumi golem biznismen denes.

i neli si tolku dobro informiran aj objasni mi kako od udeli vo fersped vo makosped vo red drugikompanii vo mk i nadvor mu ebaa na tehnometal se ispokradija i so e najvazno kako napravi preku nok ogromen kapital, da ne rabotese zemjodelsto slucajno ili neshto slicno?
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ajde majkata a zosto togas tehnometal vardar koco mocan i del od ovie kiraca sterjo i drugi mame ebaa kolkav kriminal napravija znaes vo ima na tehnometal pa sto se ofajdija a kao demek denes se uspeshni biznismeni osobeno mocan i sin mu pa od sto se bea tolku uspesni i mamu mu ebaa na tehnometal pa stanaa vinari so movino vizbata? i kako mocan dojde do 25% posto akcii vo tehnometal. da ne sakas i akcionerite bivshi so bea da ti gi nabrojam na koj kolku akcii mu ukrade za da ima 25% vo tehnometal pa da mi glumi golem biznismen denes.

i neli si tolku dobro informiran aj objasni mi kako od udeli vo fersped vo makosped vo red drugikompanii vo mk i nadvor mu ebaa na tehnometal se ispokradija i so e najvazno kako napravi preku nok ogromen kapital, da ne rabotese zemjodelsto slucajno ili neshto slicno?
Јас сум информиран по потреба а веќе кога сум таму газам.
Мастодонтни ликови како Костовски, Гуштеров, Јорданов, Цветановски, Смиленски и историски саги и неправди како технометал и сл. не само шо не ме интересираат туку тоа се ваши борби бе другар, вие исправајте си ги дрините, таму немам шо да ви земам, интересџија сум јас. Ова овдека шо ме прозиваш не е ,, Само вистина'' туку инвестициски форум кај шо ги искористуваме таквите абдали шо ги спомињаш за да направиме пари у понова историја.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
15
Јас сум информиран по потреба а веќе кога сум таму газам.
Мастодонтни ликови како Костовски, Гуштеров, Јорданов, Цветановски, Смиленски и историски саги и неправди како технометал и сл. не само шо не ме интересираат туку тоа се ваши борби бе другар, вие исправајте си ги дрините, таму немам шо да ви земам, интересџија сум јас. Ова овдека шо ме прозиваш не е ,, Само вистина'' туку инвестициски форум кај шо ги искористуваме таквите абдали шо ги спомињаш за да направиме пари у понова историја.
Bratu bez navreda nemam nisto protiv tebe nemam ama zborot mi bese da trgneme site ovde so dubari i so kriminal kako mocan i ostala bagra mnogu normalno deka ke zarabotime. A inace jas na k*r ne go stavam nego i sin mu. Ne se sposobni za biznis ni voda da mi nosat ali drug pat za toa poveke. Zborot mi bese kao demek eve uspesni bile neznam sto ali ni za kur ne gi biva so kriminal site bi pravele pari a ne da se ebavame da komentirame ovde ili za investicii ili slicno.
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
107
Поени од реакции
83
Bratu bez navreda nemam nisto protiv tebe nemam ama zborot mi bese da trgneme site ovde so dubari i so kriminal kako mocan i ostala bagra mnogu normalno deka ke zarabotime. A inace jas na k*r ne go stavam nego i sin mu. Ne se sposobni za biznis ni voda da mi nosat ali drug pat za toa poveke. Zborot mi bese kao demek eve uspesni bile neznam sto ali ni za kur ne gi biva so kriminal site bi pravele pari a ne da se ebavame da komentirame ovde ili za investicii ili slicno.
По муабетов шо го прајш можеме деца да ти бидеме, знаеме шо кур се праеше у времето на приватизацијата иако сме си играеле камај и у песок тој период. Поентата е дека форумов е за македонска берза не за историја на транзицијата од социјализам у капитализам, такви дубари ко шо се праеле у ваше време тешко дека ќе се повторат. Сепак постојат сиви зони на манипулација со законот и сличен калибар на дубари ко сеа шо се прави скоро у сите појаки акционерски друштва на берзата. Спорот у пекабеско како најтранспарентен на форумов : )
 
Член од
16 ноември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
15
По муабетов шо го прајш можеме деца да ти бидеме, знаеме шо кур се праеше у времето на приватизацијата иако сме си играеле камај и у песок тој период. Поентата е дека форумов е за македонска берза не за историја на транзицијата од социјализам у капитализам, такви дубари ко шо се праеле у ваше време тешко дека ќе се повторат. Сепак постојат сиви зони на манипулација со законот и сличен калибар на дубари ко сеа шо се прави скоро у сите појаки акционерски друштва на берзата. Спорот у пекабеско како најтранспарентен на форумов : )
Bratu jas se slozuvam so tebe. Zborot mi bese tehnometal vardar e najkasna privatizacija ne e vo 90-ti tuku vo 2003 godina i demek procent na privatizacija e 100% sto vo realnosta ne bese ni 60% privatiziran. Kako prvo po poslednite 18 godini do pred stecajot da go otvorat preku 2 milijardi evra se svrteni preku tehnometal i firmi na tehnometal vo stranstvo sto sum gledal po finanski izvestai i slicno sto sum pronasol informacii. i toa sve legalni pari ne nelegalni sto od trgovija sto od razni drugi legirtimni biznisi a pak tek kolku nelegalni imaat svrteno moze glava da ne boli site ovde. Kako moze gigant so udeli po banki po razni drugi kompanii i firmi vo stranstvo na koj sto lezat milijardi se vkupno da zavrsi so stecaj a baska sto rakovodstvoto sto bese ima eden kup nelegalni biznisi i provizii i red drugi dubari praveno, a denes se ugledni biznismeni.Ako se ima volja i zelba pred se na mvr na sudstvo na site sve moze da sredi so site kompaniii od privatizacijata i da si bide sve regulanro. A od takvi glupanderi ko mocan i slicni a osobeno i sin mu ne ni ja biva drzavata i berza i sve ostalo. A ne ke mi kazuvaat tuka za mesec dena bile vo zaguba 2-3 milioni pa i poveke.Koga sme se javuvale vo vrska so akciite sto i kako e ko pic*i se krieja.

Pa i ova e od makedosnka berza ne e od pred 50 godini sto komentirame baska kriminalite svoi vo ime na thenometal sto gi pravea za da preku nok enormno se zbogatat i denes se ugledni biznismeni vo pokusaj.A da sme salam drzava mnogu drugi raboti ke bea na podobro.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Тендо друже па мене повеќе ме плашат овие Големиве шо немаат контролен пакет а шо се у раководство и темелно ги владеат информациите. ,,Пусти'' Хари номинално нема ниту 1% а позаебан е од сите. Да те потсетам дека акции и акции се продаваа у сред превирања. Остај Туџаров, Коста Митровски у сред раководење продаде кај тебе у УНИ, Беличанец ,,24 саати"' пред да пропадне Тетекс, Кираца 11% у Фершпед, Балдингер ФЗЦ на Мето Смиленски му го даде коа акцијата беше 6000 денари и тн.
Коста ги продаде акциите кога веќе знаеше дека ќе го шутнат. Исто така со тие пари 350.000 евра си купи од обврзниците од УНИ, искористувајќи ја својата позиција да знае дека ќе се издаде таква обврзница и со која каматна стапка ќе биди. Конфикт на интереси пар екселанс. КХВ како и по обичај спие за вакви работи.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Здраво, дали може некој да ми каже зошто е подобро да се уплаќаат пари преку нетелер или скрил а не преку картичка?
И како оди со плаќањето данок на профит од берзи? Дали ако се префрлат парите на крипто паричник па од таму на банкарска сметка има врска или секако треба да се пријави и плати данок на било каков прилив од ваков вид?
Благодарам
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Еве на твитер пишуваат дека оваа зграда била на Коста:
„Година дена е направена зградава, дуќаноте ни еден не работи, не свети ни еден стан... а становите продадени.“

1641807636168.png
1641807682803.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom