Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Поради вакво однесување излегов од Тиквеш. Компанијата е одлична но менаџментот нема никаков интерес акцијата да ја направи атрактивна. Баш напротив откако стана колку толку ликвидна пробаа да протуркаат блокади во статутот.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Кога едно мочано банкиче како Еуростандард имало 2,1 миљон евра вредни акции у котирани компании, можам само да замислам колку има влашко-комуњарското дувло КМБ и дали воопшто е легално да користи кеш од депонентите за пумпање на цените на акциите:


Нормално, тука се и скандалозните обвинувања што ги изнесуваше Трифун за рефинансирање и префрлување на лоши кредити од една у друга банка пред ревизии и контроли. Којзнае колку ѓубре има сметено под тепих у банките со амин од НБРСМ. Све ова е зрело за сериозна истрага и процесуирање!
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Две прашање до сите поранешни акционери на ОХБ, а сегашни на Шпаркасе. Како сте задоволни со конверзијата на акциите од старата во новата банка и моменталната пазарна цена на новата хартија од вредност која што ја добивте? Ликвидноста не би ја коментирал, но ако сакате споделете Ваши видувања.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Ne mi e jasno kako nekoj prodava MPT na 77000den. koga samo od prodazbe na udelot vo GA-MA , MPT ke ima 18.000 den. po akcija i plus 140% poveke od lani za prvo polugodie.Ako seto ovaa cesno se izmenadzira MPT po godisniot izvestaj za 2021 treba da ima P/E okolu 3 ili pomalku.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Ne mi e jasno kako nekoj prodava MPT na 77000den. koga samo od prodazbe na udelot vo GA-MA , MPT ke ima 18.000 den. po akcija i plus 140% poveke od lani za prvo polugodie.Ako seto ovaa cesno se izmenadzira MPT po godisniot izvestaj za 2021 treba da ima P/E okolu 3 ili pomalku.
Околу 8000 денари добивка од акција е продажбата на ГА-МА, зошто мислам дека "набавната" вредност беше околу 1,15 милијарди денари
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Dobro i 8000den da e dobivkata od GAMA i regularna dobivka da imaat isto kako lani od 3000den. poakcija pak ke bide P/E okolu 7.Samo sto mislam deka ovaa godina treba da prikazat dosta pogolemi prihodi od prodazba, ikako sto vika Mandrac za KMB. - ke vi cini eftinka i MPT na OVAA CENA.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Ве поздрави ГРАНИТ, 6 моста активно се доработуваат на потегот за Охрид, до Октомври треба да направам еден подетален прелет со дронот да се видат активностите од птичја перспектива...
 

Attachments

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Nema nikakov pritisok kaj MPT sem informacijata deka ke ima 235 akcii od eurostandard koo sto ke bidat ponudeni vo blol transakcija pa le mora nekoj da ja lizne cenata za da ima osnov stecajniot da gi dade z dzabe pari isto kako kaj RREP posto vo paketot ima i 160 akcii od niv ;)
Steta ne moze da ja namalat cenata i na GRANIT pa denes ppmina blokot od 8200 akcii na 1310 denari :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Гранит има одличен резултат за 6 месеци, а во трет квартал ќе ги прокнижат и 60-65м денари дивиденда од Комерцијална.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom