Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
И пак не кажа зошто би имало полош пад од 2008. Да не си думсдеј препер, па чекаш целата светска економија да пропадне?
Во врска со тоа прашање, можам да кажам само: купете си нешто сувомесно од Пекабеско!:pijanco:

276D3564-D6ED-4899-A8F9-B7C31953403B.jpeg

Доста беа гратиси од мене, да прочитаме нешто од тие што се опсипани со народен кеш, а само си ќутат и дупат
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Гратис само општи анализи, а секоја конкретна за пари. Ми се темни кога гледам какви слепци жнеат кеш во финансиската индустрија. Во претходните постови имам пишувано колкави им се платите од финансиските извештаи на фондовите и институциите. Еве нпр. тие смешни „анализи“ од чешкиот фонд веројатно коштале околу стотина илјади евра, а во нив дури ни нумеричките податоци не се внесени точно, а ич и да не збориме за претпоставките. Веројатно најголем број луѓе не ги ни разбираат на англиски, такашто е најважно горе на првата страница да ја пишува со мрсни дебели цифри прогнозираната цена којашто е 10-20-30% повисока од моменталната на берза :tapp: Еве може КХВ да нареди на (сѐ уште) Македонската берза да плати овие анализи да се преведат и на македонски и албански, пошо ги бива едино за порачување непотребни преводи.

Согласно ова, еве јас ќе отстапам простор на огромниот број форумџии што се вработени во Народна банка, Министерство за финансии, брокераи, инвестициски и пензиски фондови, па тие да се покажат со своите анализи. Рајава секако несвесно ги преплаќа за финансиските услуги што ѝ ги пружаат, па еве може да види колку им сече црпката, доколку од катастрофалните потпросечни инвестициски резултати и економски амбиент веќе тоа не го гледа.
Za fin. drustva,fondovi i regulatori vo najgolem del si vo pravo, mozam da potvrdam od licno iskustvo.

okulu analizite sto gi dobivme na tacna, tvrdam deka se najdobro nesto sto se desilo na mse poslednive godini. uopste ne se "smesni" , naprotiv. brutalno detalni, so osvrt na vrednujanje,sporedba so slicni kompanii od regionov,proekcii za naredni 5-10 god itn itn. jas po profy analizi nemam procitano za mkd kompanii. ako znaes nekoja takva, preporacaj molim te epten sakam da procitam. makar i slicno.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Za fin. drustva,fondovi i regulatori vo najgolem del si vo pravo, mozam da potvrdam od licno iskustvo.

okulu analizite sto gi dobivme na tacna, tvrdam deka se najdobro nesto sto se desilo na mse poslednive godini. uopste ne se "smesni" , naprotiv. brutalno detalni, so osvrt na vrednujanje,sporedba so slicni kompanii od regionov,proekcii za naredni 5-10 god itn itn. jas po profy analizi nemam procitano za mkd kompanii. ako znaes nekoja takva, preporacaj molim te epten sakam da procitam. makar i slicno.
Имам пишувано за елементарни грешки во тие извештаи, а гледам и Штериев и тој професорот со потсмев гледаа на нив на конференцијата. Нека објави баш Берзата колку е платено за нив, сигурен сум дека е вртоглава сума за македонски услови.

Инаку, стравувам дека тоа се навистина најдобрите анализи што се направени во Македонија кога се имаат предвид потпросечните приноси на пензиските фондови. Трите фонда од вториот столб имаат инвестирано стотици милиони евра во странство и имаат околу 80 вработени, а мислам просечните плати им беа накај 100.000 денари. Тоа значи дека би требало да имаат барем десетина аналитичари што изработуваат такви анализи и лапаат по 200-300.000 денари плати.

Меѓутоа, како и за сѐ друго, оваа затуцана раја ни од нив нема побарано отчет за осумте миљони евра провизии што им ги плаќа секоја година. Кога би ги виделе нивните анализи, веројатно овие чешките би делувале како од Голдман Сакс...
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Навреда за разумот е да се помисли дека нешто се случува кога некоја цена на МСЕ расте. Причината е исклучиво што глупави богати луѓе сипуваат кеш у берза и плански и континуирано се расте индексот за уште повеќе глупи богати луѓе да сипуваат кеш у берза...
Имаш оксиморон овде.

Тие што се богати - не се глупави :)

Цените на берзите во овој период од годината растат, заради дивиденда. КМБ и АЛК некаде април/мај ако не се лажам даваат дивиденди, солидни дивиденди (АЛК околу 5 евра, КМБ околу 10 евра по акција) и затоа луѓето купуваат.

1.9% орочен депозит во МКД за секој е многу мал процент, а вака преку дивиденда се земаат доста повеќе пари :)
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Имаш оксиморон овде.

Тие што се богати - не се глупави :)

Цените на берзите во овој период од годината растат, заради дивиденда. КМБ и АЛК некаде април/мај ако не се лажам даваат дивиденди, солидни дивиденди (АЛК околу 5 евра, КМБ околу 10 евра по акција) и затоа луѓето купуваат.

1.9% орочен депозит во МКД за секој е многу мал процент, а вака преку дивиденда се земаат доста повеќе пари :)
Па ти бе скроз си ги купил му.ата за бубрези што ги продаваат брокерите и „агентите“ на фондовите. Голема работа ако земеш 2-3% дивиденда ако акцијата падне 30-40-50% у следната година и изгубиш половина од инвестицијата. Дури и Брни Мејдоф би позавидел на контролираниот континуиран раст на (сѐ уште) Македонската берза што води на заклучок дека ќе трае вечно :pos:
Автоматски споено мислење:

Глупави се штом не купуваат ПКБ :LOL:
Фала богу дека да, и благодарен сум им на тоа што ми ги оставаат пекабесковците на овој свет и сите други акции што досега сум ги купил по вака смешни цени. Камо среќа тие што ставиле налози на 14 и 15к да спуштат и дополнително да падне.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Не дека го бранам Гримчо, и мене ми иде на жифци ко на сите, ама дека има навлекување на МСЕ тоа стои.

Пример МТУР, овие две години ќе имаат загуба од некои 2-2ипол М евра, или околу 400 денс по акција, и тие ќе ја намалат книговодствената вредност, а богами и толку споменуваните парични средства. За отприлике толку, ако не и повеќе. Зависно дали ќе делат дивиденда. Значи не е нормално вакви настани да не се одразат на пазарната цена. Па глејте каде е Акор!

Тоа независно од тоа дали и колку ќе инвестираат во осовременување на хотелите. Бем ти Доне и компанија, таман се решија да зашрафат некое шајче, удри пандемија и го сотре туристичкиот сектор!
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Не дека го бранам Гримчо, и мене ми иде на жифци ко на сите, ама дека има навлекување на МСЕ тоа стои.

Пример МТУР, овие две години ќе имаат загуба од некои 2-2ипол М евра, или околу 400 денс по акција, и тие ќе ја намалат книговодствената вредност, а богами и толку споменуваните парични средства. За отприлике толку, ако не и повеќе. Зависно дали ќе делат дивиденда. Значи не е нормално вакви настани да не се одразат на пазарната цена. Па глејте каде е Акор!

Тоа независно од тоа дали и колку ќе инвестираат во осовременување на хотелите. Бем ти Доне и компанија, таман се решија да зашрафат некое шајче, удри пандемија и го сотре туристичкиот сектор!
Ne znam od kade e infoto na 9 meseci zagubata beshe 22 miliona denari a sledea paketi pomos isplata vo dekemvri a samo KMB imaat 40.000 akcii sto znaci cca dupkata ke ja popolni zagubata i toa vo najteshkata godina za hotelierstvoto ???
I kas bi dokupil na 3700 denari ama steta nema valjda zdravje vie ste vo pravo pa moze ke dojde i toa :)
 
Член од
15 август 2018
Мислења
60
Поени од реакции
49
Neshto se krchka
 
Последно уредено:
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Поздрав
Можеби е одговорено прашањево ама да си прашам .
Може ли на странски берзи да се тргува ,и ако може дали има посебни услови,и преку кои брокери?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Поздрав
Можеби е одговорено прашањево ама да си прашам .
Може ли на странски берзи да се тргува ,и ако може дали има посебни услови,и преку кои брокери?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Neshto se krchka
Не е баш најјасно од текстов што точно постигнале приоритетните акционери на СТБ, ама им честитам на борбата, истрајноста и успехот во спорот. Секоја нивна правна победа е победа за сите нас во борбата за јакнење на правата на малите акционери.

Кога ќе споредам со нашиот случај со Пекабеско, се наметнуваат неколку заклучоци, а коишто веројатно ќе бидат корисни и при други правни битки:
1. Требало да го ангажираме нивниот адвокат, а не сегашниов флегматик шо не знам дали беше воопшто буден на расправите. Наместо адвокатот, 90% од правната аргументација во нашиот спор ја даде едниот од замешувачите.
2. Требало да се наречеме „координативно тело“, со што ќе можело да истапуваме во јавност оставајќи впечаток на сериозност и организираност којашто де факто постоела на терен.
3. Во случајот на СТБП, судот ја уважил аргументацијата од КХВ, додека во нашиот случај не ја ни извел како доказ, што укажува на сериозна корупција и стварно се надевам дека КХВ и тужителите поднеле претставки до Судски совет и обвинителство да се истражи постапката.

Уште еднаш да потсетам дека доколку се воспостави правен преседан мнозинскиот акционер да си изгласува учество во добивката на штета на малите акционери, буквално секоја котирана компанија тоа ќе го прави. Кај акцијата на Пекабеско тоа се одрази преку пад на цената од околу 15.000 на 10.000, меѓутоа, сите други акции во предметниот период пораснаа за 50%, а индексните можеби и 100%.

Ако Апелација му ја потврди пресудата на Слободан, ќе има плачење кај сите мали акционери, пошо нивните директори и мнозински сопственици повеќекратно ќе го надминат доделувајќи си „учества во добивката“ вредни десетици милиони евра, а сегашните цени на акциите ќе се преполоват. Сите вработени во финансиската индустрија што го читаат форумов без да се осмелат да напишат ништо, нека си ги потегнат сите можни врски ова да се спречи пошо ќе настане таков шок шо пак ќе постат 5-6 години како по 2007.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Интересни се вредностите на МСЕ, еве Гранит стигна до истото ниво како пред корона кризата иако има оперативна добивка за трите квартали намалена за 70 проценти.
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
59
Поени од реакции
94
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Сум на страната на банката во овој случај, незнам по која основа судот ја поништил распределбата на добивката за 2018г (ако оваа е невалидна, тогаш сите претходни се невалидни).

Некако нејасно е во натписот што точно поништил судот и кој се образложенијата за тоа, баш би сакал некој да даде линк од пресудата да ја прочитаме детално, оти ми се чини дека е донесена од некој неписмен судија или поткупен (уште полошо), дали можеби има врска што најголемиот акционер на приоритетните се се појавува во Алкалоид (ако не постојат двајца со исто име).

Случајот со Пекабеско не е споредлив, во банката си се исплаќа дивиденда според законот, висината на дивидендата исто така е според законот, оделен % од добивката си имаат загарантирано приоритетните акции, они сакаат да ги имаат истите права со обичните, а многу јасно постојат поделби на акции и јасно се напишани нивните права,
во Пекабеско мнозинскиот акционер си доделува награда, а останатите акционери не добиваат ништо,
би било исто кога НБГ ќе си ја земе целата добивка за себе, што не е случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom