Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ако се потврди првостепена, ти само можеш да се молиш кај нив да ти ги купат акциите и наредно на камени мост да се молиш евентуално. Друго нема. Не не замарај гледаш дека луѓево дискутираат за теквни случувања на берзава за тоа сакам да читаме.
Нема шанса ни со пиштол на чело да им ги продадам акциите што може да се ликвидираат по 46.000 денари од парче. Попрво ќе гледам како фирмата пропаѓа и ја распнуваат по медиуми сѐ до банкрот него да свиткам опашка како многумина пред мене што ги поседувале овие акции.

Кога го гледам мнозинскиот без трунка чојство и малцинските без трунка јунаштво, се чудам у какви семејства, опкружување и општество израснале за да останат такви морални бедници. Убаво беше пишал Џамбо на МојНовац за алчните кутриња: без разлика колку и да станат богати, тие луѓе секогаш ќе имаат проблем со парите.

Ми текнува дека пред десетина години имаше „етички тури“ - туристички аранжмани во некоја колиба на Жабљак или Дурмитор кадешто во тек на седум дена од горштачките старини се учат морални вредности, па може кога ќе оди у Црна Гора да договара испорака на пршут кутрето да ги поведе и зелките на едно седумдневно студиско патување малце да се очовечат.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Капитал Банка се рекламираа како банка со најголема адекватност од 23+
Некни мува пушти некој анонимус на Твитер за УНИ. Зоран не е анонимус и не е блефер, но еве ќе видиме.
kapital.JPG
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Имам претходно во повеќе наврати пишувано кои меѓународни и домашни институции треба да се информираат: пишете им на сите познаници и контакти од амбасади, институции за правна и економска соработка, медиуми, партии, македонска финансиска индустрија и регулатори... а ние најдиректно засегнатите и на институциите за прогон. Само слеп човек може да не види дека доколку Апелација ова му го валидира, следната година сите директори неказнето ќе си исплаќаат неограничени бонуси и тоа ќе ги сотре малите инвеститори, фондовите, берзата и брокерите, а уништената корпоративна култура и акционерски и имотни права ќе бидат пречка во преговорите за пристап во ЕУ. Тоа пишете го со свои зборови у мејловите.
И што се случи со овој досега невиден “Акционерски активизам“?
Нит слушнав, ниту прочитав нешто, а какви беа најавите помислив дека Трамп веќе ќе напише твит после толку силните лобирања...
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Од искуство, бегајте од фирмата за која најмногу се пишува на форумов.:icon_mrgr: На најтивките фирми најдобро им оди, еднаш годишно ако напише некој ви стигна ли дивидендата и толку:LOL: Како човек што нема акции во ПКБ нит па нешто посебно ја следам можам само да констатирам дека во задниве месеци ми заличува на ТПЛФ:icon_mrgr: Едно време долги месеци и години ТПЛФ беше главна тема, исто како ПКБ сега, и таму почнаа работите по судови, исто и во ПКБ, и таму акционерите почнаа да се делат по табори, да се препукуваат преку форумов, исто и во ПКБ:icon_mrgr:.
ТПЛФ знаеме како заврши, ја нема на МСЕ:icon_mrgr:. Добро, ПКБ не е до таму дојдена работата ама не секој има желудник, време и нерви да инвестира свои пари и да се бори со ветерници.(y):smirce:
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
И што се случи со овој досега невиден “Акционерски активизам“?
Нит слушнав, ниту прочитав нешто, а какви беа најавите помислив дека Трамп веќе ќе напише твит после толку силните лобирања...
Релевантните странски и домашни институции се информирани што преку неформални дописи што преку формални пријави да ги истражат претходните дејствија, како и да ја следат постапката, судскиот совет што ќе решава, кутрињата и најсомнителните лица што може да бидат врска за корупција. Се надевам дека и вие сте покренале формални постапки против него, нотарот и судијката, а може и да побарате предметот да го реши друго апелациско подрачје поради балдазата, а тие предмети една амбасада по дифолт ги следи.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.736
Нема шанса ни со пиштол на чело да им ги продадам акциите што може да се ликвидираат по 46.000 денари од парче. Попрво ќе гледам како фирмата пропаѓа и ја распнуваат по медиуми сѐ до банкрот него да свиткам опашка како многумина пред мене што ги поседувале овие акции.

Кога го гледам мнозинскиот без трунка чојство и малцинските без трунка јунаштво, се чудам у какви семејства, опкружување и општество израснале за да останат такви морални бедници. Убаво беше пишал Џамбо на МојНовац за алчните кутриња: без разлика колку и да станат богати, тие луѓе секогаш ќе имаат проблем со парите.

Ми текнува дека пред десетина години имаше „етички тури“ - туристички аранжмани во некоја колиба на Жабљак или Дурмитор кадешто во тек на седум дена од горштачките старини се учат морални вредности, па може кога ќе оди у Црна Гора да договара испорака на пршут кутрето да ги поведе и зелките на едно седумдневно студиско патување малце да се очовечат.
нема врска тоа...ете, може да има капитал фирмата ама ако ја тргнат од МСЕ нема ни Стечај...А да не зборувам како КАЈ нас се праи стечај.... ете стечај на ОХИС....( пази, до пред Стечај ги држеа на официална листа на МСЕ !!!!).. имав некое побарување, судски трошоци може 4000...всушност кај извршителот беше пред 14 години целата сума за придонеси, тој ИЗВРШИ, ама се вмеша Државата и како главен доверител го забрани извршувањето на 5-6 доверители преко еден извршител... А НЕ ГИ ПЛАТИ ДОЛГОВИТЕ на ОХИС!!!!, а извршителот го затвори за случај Бачило..
После Груки популистички на сите ни ги плати придонесите, а подоцна излезе нов закон и дека не се тужи за Придонеси поединечно...
Како и да е, кај истиот извршител имаше и други доверители што не беа за придонеси... кога дојде Стечај, новиот одреден Извршителот Дремел....по 3 месеца ми доваѓа дома курир со писмо, јас да го бркам Стечајниот ...
За акционерите на Охис што им останаа акциите да не кажувам... ништо не земаа, ама влада популистички ранеше еден куп вработени што останаа а не работеа ништо, дури и ПО Стечајот им даде некој пари, НЕ од Стечајна маса, од неа НИШТО не останува....
Еве пример друг, по тазе...Макпетрол Тема... во кругот на МЗТ... од 2016 немаат направено завршна сметка, мислам 2018 ги избришаа од Централен Регистер и се разбира од МСЕ..
а таму, 2месеци до пред бришењето, Влада на РМ чуваше Ракетно гориво.... и сега Стечај НЕМА, прашање дали и ќе Покрене некој, акционерите ништо...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Каква штета им прави корумпираниот систем на малите акционери може да се види на примерот на еден од членовите на НО на Топлификација физико лице од Македонија којшто поседувал 8.074 акции. Тие акции по највисоката цена од 2007. година од 19.200 денари би вределе околу 155.000.000 денари, односно над 2,5 милиони евра!
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Suad Missini

ioeYcuieacosotStesplrrodcahnay sat 1i2:eek:r5ernel1r AMd ·

Za razlika od predhodnite godini, koga redovno so potsmev i cinizam go prosleduvav denot na štedenjeto, denes sakam da posočam na edna očigledna rabota koja nikoj vsušnost ne ja zema vo predvid kako edna pričinsko - posledična vrska vo dizajniranjeto ekonomski politiki. Povikanite za toa imaat popametna rabota.
Imeno, lugjeto ne štedat zaradi kamata, koja e poniska od inflacijata, pa taka vsušnost gubat od svojot vlog vo banka, tuku gi parkiraat parite vo banka i zagubata na vrednosta ja tretiraat kako parking trošok.
A seto toa zatoa što ne sakaat da investiraat. Od najrazlični pričini, a najčesto od strav i pravna nesigurnost. Može li nekoj da zamisli kakov zamaec bi se sozdal, da rečeme, edna tretina od privatnite depoziti da vlezat vo ekonomijata? Edna ipol milijarda investicii..?
Dali nie ne sme investitorska nacija, ili pravnata nesigurnost e tolku dlaboka što nikoj ne saka da rizikuva?
Znam samo edno: da se tera biznis e teško.
Da se živee vo siromaštija i grickanje zašteda e isto taka teško.
Odberi si go tvoeto - teško.
Позајмено од ФБ статус на Суад Мисини
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Suad Missini

ioeYcuieacosotStesplrrodcahnay sat 1i2:eek:r5ernel1r AMd ·

Za razlika od predhodnite godini, koga redovno so potsmev i cinizam go prosleduvav denot na štedenjeto, denes sakam da posočam na edna očigledna rabota koja nikoj vsušnost ne ja zema vo predvid kako edna pričinsko - posledična vrska vo dizajniranjeto ekonomski politiki. Povikanite za toa imaat popametna rabota.
Imeno, lugjeto ne štedat zaradi kamata, koja e poniska od inflacijata, pa taka vsušnost gubat od svojot vlog vo banka, tuku gi parkiraat parite vo banka i zagubata na vrednosta ja tretiraat kako parking trošok.
A seto toa zatoa što ne sakaat da investiraat. Od najrazlični pričini, a najčesto od strav i pravna nesigurnost. Može li nekoj da zamisli kakov zamaec bi se sozdal, da rečeme, edna tretina od privatnite depoziti da vlezat vo ekonomijata? Edna ipol milijarda investicii..?
Dali nie ne sme investitorska nacija, ili pravnata nesigurnost e tolku dlaboka što nikoj ne saka da rizikuva?
Znam samo edno: da se tera biznis e teško.
Da se živee vo siromaštija i grickanje zašteda e isto taka teško.
Odberi si go tvoeto - teško.
Позајмено од ФБ статус на Суад Мисини
А негативните каматни стапки на депозити у Европа? Таму барем има правна сигурност, нели? Сигурно има подлабоки причини. Кај нас, луѓето што ги паркираат парите во банка може не се ни свесни дека полека губат од вредноста на истите поради малите камати. Убаво би било да покрај денот на штедењето имаме и ден на инвестирањето, за да може обичниот човек поубаво да разбере што истото значи и на кои начини може да инвестира.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Уште една многу интересна работа што може да се забележи е дека индексот контролирано се држи на 5-10% меѓугодишен раст токму за да може да се кажува на клиентите кај брокерите и во фондовите дека „инвестирањето“ во акции е сепак подобро од држењето пари под камата во банка. Исто прават како Брни Мејдоф - константни континуирани високи приходи за „клиентите“ сѐ до моментот кога шемата ќе пукне и сите ќе останат со прстот во уста.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Suad Missini

ioeYcuieacosotStesplrrodcahnay sat 1i2:eek:r5ernel1r AMd ·

Za razlika od predhodnite godini, koga redovno so potsmev i cinizam go prosleduvav denot na štedenjeto, denes sakam da posočam na edna očigledna rabota koja nikoj vsušnost ne ja zema vo predvid kako edna pričinsko - posledična vrska vo dizajniranjeto ekonomski politiki. Povikanite za toa imaat popametna rabota.
Imeno, lugjeto ne štedat zaradi kamata, koja e poniska od inflacijata, pa taka vsušnost gubat od svojot vlog vo banka, tuku gi parkiraat parite vo banka i zagubata na vrednosta ja tretiraat kako parking trošok.
A seto toa zatoa što ne sakaat da investiraat. Od najrazlični pričini, a najčesto od strav i pravna nesigurnost. Može li nekoj da zamisli kakov zamaec bi se sozdal, da rečeme, edna tretina od privatnite depoziti da vlezat vo ekonomijata? Edna ipol milijarda investicii..?
Dali nie ne sme investitorska nacija, ili pravnata nesigurnost e tolku dlaboka što nikoj ne saka da rizikuva?
Znam samo edno: da se tera biznis e teško.
Da se živee vo siromaštija i grickanje zašteda e isto taka teško.
Odberi si go tvoeto - teško.
Позајмено од ФБ статус на Суад Мисини
Се сомневам дека читаш книги за личен развој и финансиски расцут како што чита еготрипер Мисини, пошто целово ова што му го припишуваш како пост е само преведено од бројните Инстаграм ,,мудрости,, како до својот прв милион Сега после неуспешни неколку професии и штрајк со глад, наводно собира пари од лаици на фб и он им ги оплодува...така да ме изненади со постов, верувам не го знаеш човекот па така си постапил.
Автоматски споено мислење:

2. Дали е точно ако некој има инфо дека Адора става клуч на градежниот бизнис?
 
Член од
17 јули 2020
Мислења
64
Поени од реакции
44
нема врска тоа...ете, може да има капитал фирмата ама ако ја тргнат од МСЕ нема ни Стечај...А да не зборувам како КАЈ нас се праи стечај.... ете стечај на ОХИС....( пази, до пред Стечај ги држеа на официална листа на МСЕ !!!!).. имав некое побарување, судски трошоци може 4000...всушност кај извршителот беше пред 14 години целата сума за придонеси, тој ИЗВРШИ, ама се вмеша Државата и како главен доверител го забрани извршувањето на 5-6 доверители преко еден извршител... А НЕ ГИ ПЛАТИ ДОЛГОВИТЕ на ОХИС!!!!, а извршителот го затвори за случај Бачило..
После Груки популистички на сите ни ги плати придонесите, а подоцна излезе нов закон и дека не се тужи за Придонеси поединечно...
Како и да е, кај истиот извршител имаше и други доверители што не беа за придонеси... кога дојде Стечај, новиот одреден Извршителот Дремел....по 3 месеца ми доваѓа дома курир со писмо, јас да го бркам Стечајниот ...
За акционерите на Охис што им останаа акциите да не кажувам... ништо не земаа, ама влада популистички ранеше еден куп вработени што останаа а не работеа ништо, дури и ПО Стечајот им даде некој пари, НЕ од Стечајна маса, од неа НИШТО не останува....
Еве пример друг, по тазе...Макпетрол Тема... во кругот на МЗТ... од 2016 немаат направено завршна сметка, мислам 2018 ги избришаа од Централен Регистер и се разбира од МСЕ..
а таму, 2месеци до пред бришењето, Влада на РМ чуваше Ракетно гориво.... и сега Стечај НЕМА, прашање дали и ќе Покрене некој, акционерите ништо...
Dali nekoj dobi nesto od akciite od Ohis, i dali moze nesto da se dobie zosto poseduvam akcii od Ohis i toa 4 clena od semejsvoto poseduvaat akcii.dali zemjisteto sto go poseduva ohis e prodadeno ili uste ne? Ako nekoj e zapoznaen.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.736
Dali nekoj dobi nesto od akciite od Ohis, i dali moze nesto da se dobie zosto poseduvam akcii od Ohis i toa 4 clena od semejsvoto poseduvaat akcii.dali zemjisteto sto go poseduva ohis e prodadeno ili uste ne? Ako nekoj e zapoznaen.
па пишав...стечајот е завршен пред 2-3 години... не остана пари ни за сите доверители, само најкрупните-најбрзите си наплатија долговите... и не само за Охис, за сите друштва е така.... а некогаш останува од стечајна маса, мислам пишуваше пред 10-на години дека од стечајот на Македонска банка газда Нини земал нешто пари за акциите, останало од стечајната маса...
а зошто не сте ги продале акциите на МСЕ, на времето, 2006 ??
И не само ОХИС, па и Гес Гостивар и ИЦН фармација, се тоа се тргна од берза... а се продаваше добро, ама 2006
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Од искуство, бегајте од фирмата за која најмногу се пишува на форумов.:icon_mrgr: На најтивките фирми најдобро им оди, еднаш годишно ако напише некој ви стигна ли дивидендата и толку:LOL: Како човек што нема акции во ПКБ нит па нешто посебно ја следам можам само да констатирам дека во задниве месеци ми заличува на ТПЛФ:icon_mrgr: Едно време долги месеци и години ТПЛФ беше главна тема, исто како ПКБ сега, и таму почнаа работите по судови, исто и во ПКБ, и таму акционерите почнаа да се делат по табори, да се препукуваат преку форумов, исто и во ПКБ:icon_mrgr:.
ТПЛФ знаеме како заврши, ја нема на МСЕ:icon_mrgr:. Добро, ПКБ не е до таму дојдена работата ама не секој има желудник, време и нерви да инвестира свои пари и да се бори со ветерници.(y):smirce:
Сосема различни приказни се ПКБ и Топлификација од која и перспектива да ги гледаш.

И нема делење на табори, сите други инвеститори (домашни и странски) останаа во групата, само еден се оддели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom