Македонска берза

До колку очекувате да падне МБИ10 заради вирусната пандемија:

 • 3000

  Гласови: 18 29,0%
 • 2000

  Гласови: 27 43,5%
 • 1000

  Гласови: 6 9,7%
 • 0 (да го испоштуваме другарот Близард)

  Гласови: 5 8,1%
 • МБИ ќе иде у плус, какво паѓање

  Гласови: 6 9,7%

 • Вкупно гласачи
  62
Член од
5 октомври 2017
Мислења
10
Поени од реакции
15
ZAMISLI, OVOJ JA VODESE DRZAVATA!!! KAPETANOT PRV GO NAPUSTA BRODOT KOJ TONE
 
Член од
27 јули 2019
Мислења
11
Поени од реакции
7
Некои со Короната се борат со карантин, некои со градење колективен имунитет а Трамп тргна со оптимизам и пари. Лудачки игнорантски однос. Жално е што за подобри економски бројки - работни места, индекси на берзите, профити на компаниите...ќе се плати со големи бројки на мртви...
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
570
Поени од реакции
282
Ministerkata koga ja stavija vaka zgodna znaev deka kad tad ke ni se priebe ama u trojka so guvernerkata :)
Bitno Steriev ke cekal da iskoci zakonot vo sluzben vesnik izgleda ke im opne krivicna :) :) :)
So koj pamet terame berza toa mi e najkrivo ovaka so siroko otvoreni ochi ???
Ne se krivi oni nie sme za e...e!!!
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
86
Поени од реакции
93
Некои со Короната се борат со карантин, некои со градење колективен имунитет а Трамп тргна со оптимизам и пари. Лудачки игнорантски однос. Жално е што за подобри економски бројки - работни места, индекси на берзите, профити на компаниите...ќе се плати со големи бројки на мртви...
Мислиш дека УСА ќе ризикува кинеската економија да излезе од кризава поголема отколку нивната?!?
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
708
Поени од реакции
1.142
Јас неодамна си докупив ТЕЛ, а за вас не знам. На муци се познају јунаци :)

Малку околу ТНБ: тука коментирав дека 15,9% адекватност е тенко БЕЗ корона. СО корона е неодржливо. Така што потегот е не само разбирлив, ами неопходен. Па сепак, не мораше да се оди толку радикално: пејаут од 20% ќе беше некој здрав компромис. Ама тоа е во фирми со нездрава акционерска структура, некојпат потезите се влечат во корист на здравјето на компанијата, а не за да се пумпа цената на акцијата. Нашиот маркет е за жал доста кратковид, па тука ќе има сел аут.

Со КМБ е друга ситуација, таму дивиденда ќе има, ама не верувам да биде како првично најавената. Не сум правник, ама нешто ќе се измисли. Ќе видиме
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
469
Поени од реакции
272
Еве како било во минатото, а секако минатото се повторува. Очекуваме дабл дип, овој баунс е очекуван, не може цело време да иде надоле. Првиот бран корона удри ( и уште удира ), но набрзо вториот ќе следи..., невработеност, немање желба за потрошувачка, немање понуда, страв,...

Постапувајте соодветно на информацијава.

90948917_219060049446264_6955398527384027136_n.jpg
 
Член од
18 септември 2010
Мислења
23
Поени од реакции
8
Ауууу 10:10 и суште нема тргуванја, ова ке биде интересно.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
150
Nekoi so TNB svatija kolku e saat..

Автоматски споено мислење:


Zoshto nemoze da se ufrli slika? Da ne treba baranje da potpolnam?Se ubiv od slikanje Pikaso moze voda da mi nosi:D sepak bez rezultat.. :rolleyes: Daj nekoja pomosh od poiskusnive..
 
Последно уредено:

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
228
Поени од реакции
211
auu pokolj na bankive !
TNb KMB OHB site startaat so -10%
Mnoogu podlaboko od dividendite
 
Член од
19 август 2007
Мислења
908
Поени од реакции
266
Имаше една изјава вчера на Манчевски дека оптимистичко времетраење на оваа ситуација е уште 2-3 месеци.
Оптимистичко.
Песимистичкото е во недоглед.
Реалноста е сигурно некаде на средина :)

На глобално ниво, вирусот допрва ќе се шири. Дури сега се активираат Русија и Индија. Кина само што се затвори повторно поради нови случаи увезени од надвор.
Дното допрва доаѓа.

Оптимистички дека дното ќе биде во наредни 2 месеци. Но и во ова оптимистичко сценарио, после минимум еден квартал на непродуктивност на целата глобална економија, нема да се опоравуваат работите толку лесно.

Но сеуште никој не објаснува како ова завршува. За 2 месеци ќе исчезне вирусот исто така магично како што дојде?
Или ќе дојде Бетмен со своите шишмиши да си ја соберат короната назад?
:)
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
147
Поени од реакции
206
Јас неодамна си докупив ТЕЛ, а за вас не знам. На муци се познају јунаци :)

Малку околу ТНБ: тука коментирав дека 15,9% адекватност е тенко БЕЗ корона. СО корона е неодржливо. Така што потегот е не само разбирлив, ами неопходен. Па сепак, не мораше да се оди толку радикално: пејаут од 20% ќе беше некој здрав компромис. Ама тоа е во фирми со нездрава акционерска структура, некојпат потезите се влечат во корист на здравјето на компанијата, а не за да се пумпа цената на акцијата. Нашиот маркет е за жал доста кратковид, па тука ќе има сел аут.

Со КМБ е друга ситуација, таму дивиденда ќе има, ама не верувам да биде како првично најавената. Не сум правник, ама нешто ќе се измисли. Ќе видиме
Ај баш да видиме за КМБ дали ќе подели дивиденда.
Во случај кога уште сега знаат дека ќе има огромен број на резервации на кредитите за оваа година, незнам дали ќе се одлучт да делат дивиденда.
Плус ваквата распродажба во КМБ делува како некој да знае дека веќе дивиденда нема да има ама да почекаме официјална информација.
Како и да е и да има дивиденда оваа година ќе нема наредна, што значи потопот ќе се одложи за после пресек на дивиденда.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
908
Поени од реакции
266
Ај баш да видиме за КМБ дали ќе подели дивиденда.
Во случај кога уште сега знаат дека ќе има огромен број на резервации на кредитите за оваа година, незнам дали ќе се одлучт да делат дивиденда.
Плус ваквата распродажба во КМБ делува како некој да знае дека веќе дивиденда нема да има ама да почекаме официјална информација.
Како и да е и да има дивиденда оваа година ќе нема наредна, што значи потопот ќе се одложи за после пресек на дивиденда.
Што мислиш, дали, токму поради дивидендите излегуваат инвеститорите од банките и влегуваат во Алкалоид? И токму поради тоа цената упорно оди нагоре, додека останатите паѓаат по 10% на ден?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
469
Поени од реакции
272
Да ги тужиме овие за ширење паника....која од светски рамки се прелева на МСЕ.


The number of fatalities caused by coronavirus in Germany could exceed one million in the worst-case scenario, Der Spiegel reported on Friday referring to a German Interior Ministry's study. If the country imposes soft measures, such as prohibiting major events and limiting travel activities only, aside from a million deaths, around 70% of the German population may get infected with COVID-19.


On the other hand, if the country's health officials boost testing capacities to up to 200,000 tests per day, scientists believe that around one million German residents could test positive for the infection with the death toll expected to be around 12,000.


The country registered nearly 42,300 coronavirus cases so far while the number of virus-related deaths stood at 253. In an attempt to contain the outbreak, the government is reportedly considering using smartphone location tracking to trace individuals who were in close contact with infected citizens.


Breaking the News / GA


 
Член од
11 јули 2017
Мислења
147
Поени од реакции
206
Што мислиш, дали, токму поради дивидендите излегуваат инвеститорите од банките и влегуваат во Алкалоид? И токму поради тоа цената упорно оди нагоре, додека останатите паѓаат по 10% на ден?
Па Алкалоид во моментов е во далеку подобра позиција одколку банките според мене.
Да не заборавиме дека Алалоид секоја година расте со над 10%, а последнава има расто од 18%.
Кај банките не само што нема вакви растови туку и купувањето се сведува само на очекувана дивиденда, не верувам дека некој нормален во 21 век би купувал банка зшто очекува некој позначителен раст, ако бркаш раст поарно купи во било која технолошка компанија одколку во банка.
Искрено не верувам дека овие што излагаат од банкиве одма влагаат во Алкалоид ама не би ме изненадило и такви случаеви да има.
Мислам дека паниката кај инвеститорите во Алкалоид е далеку помала од тие кај банките па затоа и цената не паѓа така драстично.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
326
Поени од реакции
614
Не знам што ви е чудно што луѓе си го преструктурираат портфолиото од компании што се погодени од кризата и ситуацијата како што се Македонијатурист, Макпетрол, Окта, Тутунска, Стопанска, Комерцијална... во оние што не се, па дури и ќе профитираат, како Алкалоид или Пекабеско
 
На врв Bottom