Македонска берза

До колку очекувате да падне МБИ10 заради вирусната пандемија:

 • 3000

  Гласови: 18 29,0%
 • 2000

  Гласови: 27 43,5%
 • 1000

  Гласови: 6 9,7%
 • 0 (да го испоштуваме другарот Близард)

  Гласови: 5 8,1%
 • МБИ ќе иде у плус, какво паѓање

  Гласови: 6 9,7%

 • Вкупно гласачи
  62
Член од
2 септември 2014
Мислења
153
Поени од реакции
124
...Но она што ја погодува Македонска берза денеска, многу повеќе од какви било дневни осциалции е најновата Уредба на Владата со која се изменуваат одредби од Законот за трговски друштва. Со неа се предвидува да не се одржуваат годишни собранија на акционерските друштва додека трае вонредната состојба, а нема да може да се одржуваат и собири на содружници. Ова значи дека сите компании кои имаа закажани собранија во следниот период нема да можат да ги одржат, а со тоа секако најмногу се влијае на тргувањето со акциите на овие компании, особено на тие кои најавија поделба на дивиденда.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
96
Поени од реакции
34
Иако банките имаат висока адекватност, дивидендите нема да им бидат никаков проблем да ги исплатат, но Државата реши фино да им препорача :D :D :D . . .
Досега немам прочитано дека некоја Влада во свет препорача да не се дели дивиденда . . .
Баш ќе следам дали банките низ свет ќе поделат дивиденда оваа пролет..
Битно е државата да се осигура дека парите ќе останат во банките за да си земат ако им притреба, а изгледа дека ќе им треба многу. Нас акционерите кој не еб*.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
435
Поени од реакции
333
...Но она што ја погодува Македонска берза денеска, многу повеќе од какви било дневни осциалции е најновата Уредба на Владата со која се изменуваат одредби од Законот за трговски друштва. Со неа се предвидува да не се одржуваат годишни собранија на акционерските друштва додека трае вонредната состојба, а нема да може да се одржуваат и собири на содружници. Ова значи дека сите компании кои имаа закажани собранија во следниот период нема да можат да ги одржат, а со тоа секако најмногу се влијае на тргувањето со акциите на овие компании, особено на тие кои најавија поделба на дивиденда.
со членот 2 од Уредбата се овозможува пролонгирање на роковите за свикување и одржување годишно собрание на акционери, како и собир на содружници, од страна на трговските друштва, за време на траењето на вонредната состојба. Пролонгирањето на роковите се однесува и на започнатите постапки за свикување и одржување годишно собрание на акционери, односно собирот на содружници.

Да бидеме малку покоректни во известувањата. Јас ова го сметам како МОЖНОСТ компаниите да ги одложат годишните собранија на акционери, а не како забрана за истите.
Ова мислам е во насока за не собирање на големи групи на луѓе на истите, можност за одложување на одлуките врз основа на тековната состојба...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
326
Поени од реакции
614
Па всушност ваквата одлука им одговара на акционерите во компании што се под диктатура на менаџментот. Иако менаџментот веројатно би свикал собрание што побргу за мали акционери да не доаѓаат и да не прават проблеми, тоа сепак со ваквата одлука не е можно.

А причината за падот на акциите нека си ја бараат во НБРМ шо вака педерски ги клоцна банките у јајца. Што е право, за пофалба е што оваа вест не протече па инсајдерите да се растоварат у претходните денови.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
95
Поени од реакции
75
Некој прашуваше за состојбата на пазарот за недвижноси, еве една подетална анализа
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
973
Поени од реакции
511
Некој прашуваше за состојбата на пазарот за недвижноси, еве една подетална анализа
Во ред е тоа само во Охрид мене ми се чинит дека цените последниве год се повисоки за 10 посто.
 
Член од
5 октомври 2017
Мислења
10
Поени од реакции
15
со членот 2 од Уредбата се овозможува пролонгирање на роковите за свикување и одржување годишно собрание на акционери, како и собир на содружници, од страна на трговските друштва, за време на траењето на вонредната состојба. Пролонгирањето на роковите се однесува и на започнатите постапки за свикување и одржување годишно собрание на акционери, односно собирот на содружници.

Да бидеме малку покоректни во известувањата. Јас ова го сметам како МОЖНОСТ компаниите да ги одложат годишните собранија на акционери, а не како забрана за истите.
Ова мислам е во насока за не собирање на големи групи на луѓе на истите, можност за одложување на одлуките врз основа на тековната состојба...
Ako e ova vaka, otidovme u nacionalizacija... Kako i da e, los signal deka na kraj kje im se svrtat na bankite da im go zemat keshot
1980 Godina polagav Planirana Ekonomija na ekonomski fakultet i Politicka Ekonomija 1 i 2,
Kolu ubavi spimeni mi se vratija
Izglea kje treba da se potsetime i na Marsizam...
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
153
Поени од реакции
124
со членот 2 од Уредбата се овозможува пролонгирање на роковите за свикување и одржување годишно собрание на акционери, како и собир на содружници, од страна на трговските друштва, за време на траењето на вонредната состојба. Пролонгирањето на роковите се однесува и на започнатите постапки за свикување и одржување годишно собрание на акционери, односно собирот на содружници.

Да бидеме малку покоректни во известувањата. Јас ова го сметам како МОЖНОСТ компаниите да ги одложат годишните собранија на акционери, а не како забрана за истите.
Ова мислам е во насока за не собирање на големи групи на луѓе на истите, можност за одложување на одлуките врз основа на тековната состојба...
Затоа јас си имам Гранит, тие секако собрание не планират за до јуни, така да се надеваме до тогаш нема да важат тие мерки...
 
Последно уредено:
Член од
31 август 2017
Мислења
129
Поени од реакции
49
Preporaka.... Hold na akciite.... Kupuvanje - NE bar do veligden (posle zavisi od situacija kaj nas I globalno)
Zae*te vo momentov profit.......se se dvizi se se menuva
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
272
Поени од реакции
318
Еве три дена S&P500 е во зелена територија, па порано или подоцна овој оптимизам може да се очекува и кај нас.

Видов многумина изненадени од денешниот ролеркостер, примерот со АЛК (од +9% во минус), што ми кажува дека мал е бројот на оние кои ги преживеаја 2007/2008.
Јас сум се уште преку 95% во акции, секако во оние не така атрактивните, а чекам да акумулирам некоја поголема сума за да испазарам уште нешто на овие цени.
Потполно се сложувам со еден од последните постови на @TENDO дека УНИ, и покрај плукањето на многумина овде на форумов, извлече поголем ќар од обврзницата, а истиот само ќе се мултиплицира во наредниот период.
Реплек почнаа премногу офанзивно да го рекламираат еден од лековите кои треба да се комбинираат за третирање од COVID19, што за мене е очајно лоша маркетинг политика.
За мене Гранит на оваа цена е џаб'л'к што би рекол Гру, наредна прилика ќе присоберам уште нешто ако не замине над 1К.
Оние кои мислат дека Гама ќе се реши за брзо нека ги видат постовите на Буревесник, кои беа постирани и овде пред некое време, од кои заклучокот е дека ќе мора правобранителство (да, изгледа многу ретардирано) да даде позитивно мислење за да биде комплетирана целата процедура, а тоа е премногу тешко да се случи во овие констелации. Поради тоа МПТ ми е далеку од видно поле.
snp500.png
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2009
Мислења
121
Поени од реакции
64
Utre ne mi se gleda berza, mislam deka vo prvi 30min ke prekinat so trguvanje, marketi na site banki ocekuvam

Poubavo da nema trguvanje..
 
Член од
27 јули 2019
Мислења
11
Поени од реакции
7
Оптимизмот од светските берзи последните 3 дена се прелеа и на MSE последните 2 дена ама денес отиде се во вода по аберот вчера од НБРМ до банките (и уште се поклопи со промена на лимитот +/-10%).
Ја денес начекав да излезам и од ALK и да чекам подобри денови, бидејќи мислам дека има уште барем -20% до дното. Сите анализи се дека оваа криза ќе биде поголема од 2008 која отиде доле -40%, -50% а падот на светските сеуште е под тоа.
Се чудам сеуште колку огледално се преклопуваат графиците на ширењето на вирусот и падот на светските берзи...

Извор https://www.google.com/amp/s/mobile.reuters.com/article/amp/idUSKBN21C31L
 

Attachments

Член од
25 август 2016
Мислења
338
Поени од реакции
234
Јаоооо каква бомба доаѓа од америка:

Screenshot_20200326-214332_Chrome.jpg Screenshot_20200326-214332_Chrome.jpg

Оптимизмот од светските берзи последните 3 дена се прелеа и на MSE последните 2 дена ама денес отиде се во вода по аберот вчера од НБРМ до банките (и уште се поклопи со промена на лимитот +/-10%).
Ја денес начекав да излезам и од ALK и да чекам подобри денови, бидејќи мислам дека има уште барем -20% до дното. Сите анализи се дека оваа криза ќе биде поголема од 2008 која отиде доле -40%, -50% а падот на светските сеуште е под тоа.
Се чудам сеуште колку огледално се преклопуваат графиците на ширењето на вирусот и падот на светските берзи...

Извор https://www.google.com/amp/s/mobile.reuters.com/article/amp/idUSKBN21C31L
 
На врв Bottom