Македонска берза

Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
...Но она што ја погодува Македонска берза денеска, многу повеќе од какви било дневни осциалции е најновата Уредба на Владата со која се изменуваат одредби од Законот за трговски друштва. Со неа се предвидува да не се одржуваат годишни собранија на акционерските друштва додека трае вонредната состојба, а нема да може да се одржуваат и собири на содружници. Ова значи дека сите компании кои имаа закажани собранија во следниот период нема да можат да ги одржат, а со тоа секако најмногу се влијае на тргувањето со акциите на овие компании, особено на тие кои најавија поделба на дивиденда.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
320
Поени од реакции
312
Иако банките имаат висока адекватност, дивидендите нема да им бидат никаков проблем да ги исплатат, но Државата реши фино да им препорача :D :D :D . . .
Досега немам прочитано дека некоја Влада во свет препорача да не се дели дивиденда . . .
Баш ќе следам дали банките низ свет ќе поделат дивиденда оваа пролет..
Битно е државата да се осигура дека парите ќе останат во банките за да си земат ако им притреба, а изгледа дека ќе им треба многу. Нас акционерите кој не еб*.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
...Но она што ја погодува Македонска берза денеска, многу повеќе од какви било дневни осциалции е најновата Уредба на Владата со која се изменуваат одредби од Законот за трговски друштва. Со неа се предвидува да не се одржуваат годишни собранија на акционерските друштва додека трае вонредната состојба, а нема да може да се одржуваат и собири на содружници. Ова значи дека сите компании кои имаа закажани собранија во следниот период нема да можат да ги одржат, а со тоа секако најмногу се влијае на тргувањето со акциите на овие компании, особено на тие кои најавија поделба на дивиденда.
со членот 2 од Уредбата се овозможува пролонгирање на роковите за свикување и одржување годишно собрание на акционери, како и собир на содружници, од страна на трговските друштва, за време на траењето на вонредната состојба. Пролонгирањето на роковите се однесува и на започнатите постапки за свикување и одржување годишно собрание на акционери, односно собирот на содружници.

Да бидеме малку покоректни во известувањата. Јас ова го сметам како МОЖНОСТ компаниите да ги одложат годишните собранија на акционери, а не како забрана за истите.
Ова мислам е во насока за не собирање на големи групи на луѓе на истите, можност за одложување на одлуките врз основа на тековната состојба...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Па всушност ваквата одлука им одговара на акционерите во компании што се под диктатура на менаџментот. Иако менаџментот веројатно би свикал собрание што побргу за мали акционери да не доаѓаат и да не прават проблеми, тоа сепак со ваквата одлука не е можно.

А причината за падот на акциите нека си ја бараат во НБРМ шо вака педерски ги клоцна банките у јајца. Што е право, за пофалба е што оваа вест не протече па инсајдерите да се растоварат у претходните денови.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
Некој прашуваше за состојбата на пазарот за недвижноси, еве една подетална анализа
Во ред е тоа само во Охрид мене ми се чинит дека цените последниве год се повисоки за 10 посто.
 
Член од
5 октомври 2017
Мислења
36
Поени од реакции
45
со членот 2 од Уредбата се овозможува пролонгирање на роковите за свикување и одржување годишно собрание на акционери, како и собир на содружници, од страна на трговските друштва, за време на траењето на вонредната состојба. Пролонгирањето на роковите се однесува и на започнатите постапки за свикување и одржување годишно собрание на акционери, односно собирот на содружници.

Да бидеме малку покоректни во известувањата. Јас ова го сметам како МОЖНОСТ компаниите да ги одложат годишните собранија на акционери, а не како забрана за истите.
Ова мислам е во насока за не собирање на големи групи на луѓе на истите, можност за одложување на одлуките врз основа на тековната состојба...
Ako e ova vaka, otidovme u nacionalizacija... Kako i da e, los signal deka na kraj kje im se svrtat na bankite da im go zemat keshot
1980 Godina polagav Planirana Ekonomija na ekonomski fakultet i Politicka Ekonomija 1 i 2,
Kolu ubavi spimeni mi se vratija
Izglea kje treba da se potsetime i na Marsizam...
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
со членот 2 од Уредбата се овозможува пролонгирање на роковите за свикување и одржување годишно собрание на акционери, како и собир на содружници, од страна на трговските друштва, за време на траењето на вонредната состојба. Пролонгирањето на роковите се однесува и на започнатите постапки за свикување и одржување годишно собрание на акционери, односно собирот на содружници.

Да бидеме малку покоректни во известувањата. Јас ова го сметам како МОЖНОСТ компаниите да ги одложат годишните собранија на акционери, а не како забрана за истите.
Ова мислам е во насока за не собирање на големи групи на луѓе на истите, можност за одложување на одлуките врз основа на тековната состојба...
Затоа јас си имам Гранит, тие секако собрание не планират за до јуни, така да се надеваме до тогаш нема да важат тие мерки...
 
Последно уредено:
Член од
31 август 2017
Мислења
235
Поени од реакции
162
Preporaka.... Hold na akciite.... Kupuvanje - NE bar do veligden (posle zavisi od situacija kaj nas I globalno)
Zae*te vo momentov profit.......se se dvizi se se menuva
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Еве три дена S&P500 е во зелена територија, па порано или подоцна овој оптимизам може да се очекува и кај нас.

Видов многумина изненадени од денешниот ролеркостер, примерот со АЛК (од +9% во минус), што ми кажува дека мал е бројот на оние кои ги преживеаја 2007/2008.
Јас сум се уште преку 95% во акции, секако во оние не така атрактивните, а чекам да акумулирам некоја поголема сума за да испазарам уште нешто на овие цени.
Потполно се сложувам со еден од последните постови на @TENDO дека УНИ, и покрај плукањето на многумина овде на форумов, извлече поголем ќар од обврзницата, а истиот само ќе се мултиплицира во наредниот период.
Реплек почнаа премногу офанзивно да го рекламираат еден од лековите кои треба да се комбинираат за третирање од COVID19, што за мене е очајно лоша маркетинг политика.
За мене Гранит на оваа цена е џаб'л'к што би рекол Гру, наредна прилика ќе присоберам уште нешто ако не замине над 1К.
Оние кои мислат дека Гама ќе се реши за брзо нека ги видат постовите на Буревесник, кои беа постирани и овде пред некое време, од кои заклучокот е дека ќе мора правобранителство (да, изгледа многу ретардирано) да даде позитивно мислење за да биде комплетирана целата процедура, а тоа е премногу тешко да се случи во овие констелации. Поради тоа МПТ ми е далеку од видно поле.
snp500.png
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Utre ne mi se gleda berza, mislam deka vo prvi 30min ke prekinat so trguvanje, marketi na site banki ocekuvam

Poubavo da nema trguvanje..
 
Член од
27 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
8
Оптимизмот од светските берзи последните 3 дена се прелеа и на MSE последните 2 дена ама денес отиде се во вода по аберот вчера од НБРМ до банките (и уште се поклопи со промена на лимитот +/-10%).
Ја денес начекав да излезам и од ALK и да чекам подобри денови, бидејќи мислам дека има уште барем -20% до дното. Сите анализи се дека оваа криза ќе биде поголема од 2008 која отиде доле -40%, -50% а падот на светските сеуште е под тоа.
Се чудам сеуште колку огледално се преклопуваат графиците на ширењето на вирусот и падот на светските берзи...

Извор https://www.google.com/amp/s/mobile.reuters.com/article/amp/idUSKBN21C31L
 

Attachments

Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Јаоооо каква бомба доаѓа од америка:

Screenshot_20200326-214332_Chrome.jpg Screenshot_20200326-214332_Chrome.jpg

Оптимизмот од светските берзи последните 3 дена се прелеа и на MSE последните 2 дена ама денес отиде се во вода по аберот вчера од НБРМ до банките (и уште се поклопи со промена на лимитот +/-10%).
Ја денес начекав да излезам и од ALK и да чекам подобри денови, бидејќи мислам дека има уште барем -20% до дното. Сите анализи се дека оваа криза ќе биде поголема од 2008 која отиде доле -40%, -50% а падот на светските сеуште е под тоа.
Се чудам сеуште колку огледално се преклопуваат графиците на ширењето на вирусот и падот на светските берзи...

Извор https://www.google.com/amp/s/mobile.reuters.com/article/amp/idUSKBN21C31L
 

Kajgana Shop

На врв Bottom