Македонска андерграунд сцена?

V

VirtualA

Гостин
а шо ми е криво шо сум роден андерграунд тип
Али сепак, работам се што е во моја моќ за да ја истакнам оваа сцена, начинот на живеење и сл.
 
N

NightFuneral

Гостин
Андерграунд сцената во македонија постои и тоа многу,а тоа најмногу го знаат тоа луѓето што ја пратат и идат по тие свирки или шо ти ја знам...Во Мк постојат толку многу групи на кои не им е важно колку ке заработат на првата нивна свирка,а да основаш бенд само за да заработуваш е лицемерно,зашто музиката се свири од љубов а не за материјални богатства.
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
иаме ние све бре...:)само пари неаме:)...а да бидиме искрени без пари не мојт...зато често неаме свирки и албуми...
...иначе DFL најмногу си ги љубам...
 
V

VirtualA

Гостин
нема врска анд. сцената со пари
Поентата е во пораката што сакаат да ја изнесат (Пинк Флојд - Велком то д машин)
То е то
не дозволовајте да ве земе машината и преработи во безумни дронови
 
Член од
3 август 2006
Мислења
76
Поени од реакции
1
po pravilo drzavnata televizija bi trebalo da gi promovira undergraund bendovite no kako sto znaeme kolku e mtv nesposobna?
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
vo skoro nikoja drzava underground scenata se promovira na tv zatoa i se vika underground!!!
 
Член од
3 август 2006
Мислења
76
Поени од реакции
1
da no na drzavnata televizija treba da se davaat dokumentarni emisii vo vrska so underground scenata pa nekakva emisija za promovirane na underground scenata.
pa i mladinski kulturen centar e drzaven.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Koga undergroundot bi bil premnogu vrten po tv i emisii poveke ne bi bil underground tuku komercijala..
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
Немора да значи дека ако се врти по телевизија ќе сстане комерцијала пошо ако ти неќеш да го слушаш тоа колку и да го гледаш нема да ти текне да тргнеш по тоа
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
има има андерграунд
дека го следам рапот во секој вид
андерграунд журки имаме скоро секој викенд рап
и доволно добро е развиен и тоа многу ме радува
се надевам ќе продолжи со овој пријатен развој и понатаму :helou:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.704
Поени од реакции
11.127
Андерграундот и кај нас полека го снемува (не оти бил кој знае што :icon_lol: ). Денес секој бенд, пејач, проект, диџеј...колку и да се прокламира како андерграунд и шо ти ја знам таму, наоѓа начин да се промовира во јавност и нормално "да се шитне" преку сите можни средства, доволен пример : мај спејс. Ако е тоа веќе андерграунд, тогаш дај нека извадат нова дефиниција за истиот поим и тoa дека денес сите се андерграунд уствари :pos: LOL
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
za underground scena postoi, ali kolku e ceneta toa e drugo
kako prvo ne im se dava moznost da se vidat nekoi kvaliteti, da izvadat nekoj album, toa e dovolno za se da bide spreceno
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
...сега ми завршува времево на нет..Ај со здравје
Брат ти си андерграунд у душа! I can smell it :)

Како гледате на андерграунд / комерцијала? До пари е? Или како што јас мислам текстот си го прави своето (за рап зборам). Секој кој прави музика денес гледа некоја шанса да заработи денар за живот оти тоа е тоа што сигурно тој знае да го прави најдобро. А има и такви што за душа свират и пеат али малце се :music2:
 
Член од
9 март 2009
Мислења
42
Поени од реакции
12
абе барем да пуштеа некој кеш жици да си купевме, нешо така, не бараме многу пари. а да не збориме за опрема, бас, гитара, појачало, кабли, микрофони, бубањ и сите други ситници што се потребни. на крај се се сведува на „колку пари, толку музика“. доколку ниеден организатор не е спремен да одвои барем по 500 за луѓето што свират никогаш нема да видиме развиена underground сцена во македонија. а имаат пари, не дека немаат.
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
абе барем да пуштеа некој кеш жици да си купевме, нешо така, не бараме многу пари. а да не збориме за опрема, бас, гитара, појачало, кабли, микрофони, бубањ и сите други ситници што се потребни. на крај се се сведува на „колку пари, толку музика“. доколку ниеден организатор не е спремен да одвои барем по 500 за луѓето што свират никогаш нема да видиме развиена underground сцена во македонија. а имаат пари, не дека немаат.
шо свирите вие?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom