Македонска Музика

Dali ni ja biva makedonskava muzika?


  • Вкупно гласачи
    109

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Од нашиве бендови највише ги поштуем SMUT!!!
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
humanoid напиша:
Кога сме веќе кај македонската музика...Го барам Кобна Убавина од Мизар. Дали го има некој како МР3, па да ми го даде? Ќе бидам благодарен.
ЈАС ГО ИМАМ АКО ТИ ТРЕБА
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Подобро пиши му на ПП ќе го израдуваш до бесвест :bal:
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Od nasive bendovi mozam da kazam deka nekoj uspeh imaat samo sintezis i dinosaurusite Vlatko i Miroslav koj si praat paricka vo croatija.
Nekako mi zamre Tose i Karolina mozi spremaat nesto
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Lavot напиша:
ЈАС ГО ИМАМ АКО ТИ ТРЕБА
Благодарам на понудата.
Но го добив од поодамна, го нарачав и купив.
Тогаш од пуста желба да го слушам го барав насекаде и на крај го добив :)
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Ja kaliopi, vlado i tosko si gi postuem.
Za Vlatko, Sintezis, Mizar, da ne praime muabet.
Isto si gi obicam Area, Ruzica e zakon. Imame mnogu pokvalitetna pop scena od bilo koj nas komsija...
Strasno kvalitetni interpretatori...ne vidov Toni cetinski da e tolku popularen u mkd ko shto e tose tamu, ili Anja rupelj ko shto slusam tosko u slovenija sega... kic, ne kic, bolji sme od ona shto ne opkruzuva - ko ke imaat komsiite edna Esma, eden Vlatko, edna Anastasija, ili eden Ferus a za klasicnite interpretatori da ne zboram neka ni dojdat na koncert.
A nekvalitet ima sekade, zelba za brzo praenje pari, grupi koi ke se pojavat i izgubat... tpa e sekojdnevie.
Tako da dosta plukate... ok sme si, use da ne bese onaa masinata od M2 produkcija... ama i toa e za narod.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Једва чекам да Суперхикс дођу мало у Београд.
 
V

VirtualA

Гостин
Нихилис, Смат, Инхибит, Санаториум, Абракадабра и....Студени Нозе :pos: :pos: :pos: :pos:
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
virtuala напиша:
Yaaaaaaaaa.......
:msc3: :msc3: :msc3: :msc3: :msc3: :msc3: :msc3:


MSV,SMUT,Суперхикс,Two Sides,Suns,Morfium(не ми се свиѓаат баш многу) и други........
 

cyberlady

стара чупа
Член од
2 ноември 2005
Мислења
329
Поени од реакции
11
Одговор

Anonymus1 напиша:
eve jas ja imam cesta da ja otvoram temava i so da kazam resiv da pocnam od kaj nas da si gi sreduvam rabotite oti kako so vikaat pocni od svojot dvor a ne od dvorot na komsijata. I taka si sedam pred kompjuter i si mislam kakva muzika ustvari nie slusame odnosno kakva muzika ni serviraat nasite proslaveni i poznati faci od muzickite vodi. I po dolgo razmisluvanje ustvari doagjam do zaklucok deka kaj nas ima samo nekolku iminja sto vredat da se spomnat koi moze da dobijat preodna ocenka a ostanatite jas bi gi pratil pravo vo nizo muzicko za prvo da naucat da peat i muziciraat. Jas nema da se zanimavam so toa koi iminja vredat ke go ostavam toa za vas posetiteli na forumot Muzika na Kajgana a jas mirno ke si gi citam vasite komentari. Samo mislam deka Nie vernata makedonska publika zasluzuvame mnogu povekje a ne nekoj kic i sund sto ni go prezentiraat kako nekoi golemi hitovi pa eve vi moznost za iskazuvanje iskoristete go pravoto
Македонската музика ми е во крвта. Пејачка - аматерка сум и мојата омилена плеј листа се состои од изворни народни македонски песни. Зајди, зајди, јасно сонце, Кажи, кажи, Дилбер Стано, Никнало, никнало цвеќе шарено, Не се бели, Маре мори, не се црви и секако, Битола, мој роден крај.

Малку сум разочарана од македонскиот турбо фолк, и едвам чекам да станам професионална пејачка. Имам и глас и стас.
:) :)
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
onaka ponekad ke se izvadi dobra pesna posle 100 gluposti pa pak 2 3 dobri i taka celo vreme
 
Член од
14 ноември 2005
Мислења
8
Поени од реакции
0
so ne ne biva ne ne biva.No od druga strana pak imame nekolku originalni bendovi koi so svojata izvorna muzika odat podaleku od mnogu svetski slvni drn drn pejaci.MIZAR , ANASTASIJA, SINTEZIS ....
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
guitardemon666 напиша:
Абе Влатко Стефановски е вон конкуренција... Влатко не треба да се спомнува. Се знај дека ГИТАРАТА е единствен пронајдок кој влијаел позитивно на нашата музика.. ни електроника, ни нишо...
мхм... :raz:

не прај есап без келнеро, плис :se_ molam

секоја чест за Влатко, знај да свири чоеко, ама има и други кои и без гитара ТВОРАТ звуци кои голем број на луѓе ги сметаат за КВАЛИТЕТНА Музика

ај да не зборам за мене и тие кои праат техно, хаус, драм ен бејс, хип хоп, индустриал, ова она...

шо е со Анастасија? Мизар? Лола? шо е со Кирил Џајкоски? всушност, дали си воопшто свесен колку од денешната музика е електронски продуцирана?

и „стиловите” се повеќе и повеќе се мешаат, и убо шо е така

или сакаше да кажеш, не се шо се етикетира како музика навистина и заслужува да се нарече така

ако да, тогаш се сложувам комплетно :pos:
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
пи ес

мхм, некако ме збунува насловов... а да го сменевме во „Новокомпонирана Македонска Музика” ? :raz:

многу широк поим е Македонска Музика...

мене одма зурли и тапани, тешкото и ова она ми ида на очи ко читам Македонска Музика...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom