Македонска Музика

Dali ni ja biva makedonskava muzika?


  • Вкупно гласачи
    109
Член од
6 март 2005
Мислења
772
Поени од реакции
5
Остај ги сеЉАЦИ :twisted: , не пуштиле Пинк во живот!
 
Член од
11 март 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
Posto sum po "zanaet" profi muzicar, nema da odgovoram, a bi se nadovrzal so prasanjava:
-Imaat nasite novi, mladi i talentirani nadezi ovde uslovi da se pokazat, dokazat i probijat?/a gi ima mnogu.../
-Imaat takvi novi i mladi talenti xxxx evra-se znae zosto.......
-Ima ovde "sredena"estrada u sekoj smisol na zborot?
-Festivalcinjata se OK?????? I se si e u red, nisto ne se mesti ?????
-Nema monopol na muzickata scena? Nema isti likovi so "novi" ednodnevni hitcinja?
-Imame cool music menageers????????????????????????????
Ova se prvite prasanja, gi imam uste 50-60.......
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Кога сме веќе кај македонската музика...Го барам Кобна Убавина од Мизар. Дали го има некој како МР3, па да ми го даде? Ќе бидам благодарен.
 
Член од
20 мај 2005
Мислења
140
Поени од реакции
11
Јас сум збунет

јас сум стварно збунет... Па луѓе дали стварно постои македонска музика??? Па ова е новост за мене. Имам слушнато за македонско СРАЊЕ, никогаш не ми текнало дека така ја викат нашата музика. Макаршо се милсев пред години ама реков ај да не тропнам глупост... :D
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Re: Јас сум збунет

guitardemon666 напиша:
јас сум стварно збунет... Па луѓе дали стварно постои македонска музика??? Па ова е новост за мене. Имам слушнато за македонско СРАЊЕ, никогаш не ми текнало дека така ја викат нашата музика. Макаршо се милсев пред години ама реков ај да не тропнам глупост... :D
Де подобјасни уште малку, не можам да ти го разберам постот :P
 
Член од
20 мај 2005
Мислења
140
Поени од реакции
11
ДОобјаснување

Епа муабетот е дека кањас :D (селскиот збор за: кај нас) има некои шо мислат дека македонското музиче е добро (иако е очигледно дека е срање). А не се ДОобјаснувам оти хооби ми е да бидам МИСТЕРИОЗЕН... Иако то нема баш веза со ова шо го кажав :?: :!:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Re: ДОобјаснување

guitardemon666 напиша:
Епа муабетот е дека кањас :D (селскиот збор за: кај нас) има некои шо мислат дека македонското музиче е добро (иако е очигледно дека е срање). А не се ДОобјаснувам оти хооби ми е да бидам МИСТЕРИОЗЕН... Иако то нема баш веза со ова шо го кажав :?: :!:
Зошто мислите така за македонската музика не ми е јасно. Ако мислите на Поп, тогаш донекаде сте во право. Во суштина, поп музиката секаде е лоша.
Би ти било убаво да се посветиш на македонската рок, етно, народна...сцена.
Да не набројувам автори и групи кога и самиот знаеш на кого мислам :wink:
 
Член од
20 мај 2005
Мислења
140
Поени од реакции
11
Па на поп мислев

Абе за рок и метал не прам муабет. За то имаме музика прва лига. Ама рокот е светска култура и е сегде отприлика исто. Ама во поп музиката имаш различни стилој. На пример бритпоп синтпоп обичен поп... (имаш и христијански и католички поп ама тие не се бројат :D) Епа македонскиот поп а воидено и сите овие по ги набројав се срање. Па муабетот ми беше за таа музика. А сега се вратив од свирка и си поминав ептен лудо, и скрозззз одлепив, ама не кажвајте на никој, ова е јавна тајна. ПС не сум баш пијан....
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Дали тоа ви не сте чуле за:
Fluks
Smut
FxPxOx
Superhiks
Two Sides
Ska Francisko
Sidewalk(Rip)
Fragment(Rip)
DennyTeChuva
Teroristicka Banda Traceri!!!
SUPERHIKS
Suns
Totalno Opusteni
K.U.R.
Point Blank
Siniac
Parketi
DFL
:!: :!: :!:
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Како може некој воопшто да помисли дека не ни ја бидува нашата македонска музика? Легенда сме,а ако не се цениме сами,како сакаме некој друг да не цени? Тоше -законот наш не смее да се заборави, КАролина никако,ех тоа колку квалитетни имиња имаме,ама секогаш туѓото е послатко.

ЗА НАШЕ ДОБРО;МАДЕ ИН МАЦЕДОНИА :P
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Има во некои гранки извонредни музичари, но во некои џабе ни е. Би рекол ни ваму ни таму.
 
Член од
20 мај 2005
Мислења
140
Поени од реакции
11
abe bez navreda

не мислев да ја навредам нашата музика ама знајте ова ви е уствари оти јас ич нејќам комерцијална музика, а кај нас за жал се се прај за пари па така секоја македонска музика на некој начин е комерцијална...
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
abe bez navreda

guitardemon666 напиша:
не мислев да ја навредам нашата музика ама знајте ова ви е уствари оти јас ич нејќам комерцијална музика, а кај нас за жал се се прај за пари па така секоја македонска музика на некој начин е комерцијална...
Па не ти зборуваме за комерцијална музика guitardemon666.
Пробај малку да се посветиш на тие бендови што ти ги препорачува MSV.
Плус Мизар, Кисмет, Анастасија, Падот на Византија...Овие бендови се оние кои ја карактеризираат нашата музика и заслужуваат најголема почит. Најди ги постарите македонски панк бендови.

А поп како поп, брзо доаѓа и брзо се заборава, нема потреба да му посветуваш толкаво внимание :wink:
Квалитетот останува и се памти.
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Бојана, Мартина, Ева, Сотир Лалевски, Маријан Стојановски, Сашо и уште милион „естрадни уметници„

како можете да кажете дека ни чини музиката?!? ДА ни чинеше немаше 90 % од македончињата да слушаат Митар Мирич и остали шабани.

Секоја чест на ислучоците
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Radical Boy напиша:
Бојана, Мартина, Ева, Сотир Лалевски, Маријан Стојановски, Сашо и уште милион „естрадни уметници„
кремот на кичот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom