Македонска Втора Лига

Дискусија во форумот 'Македонски фудбал' започната од Agimkrasniqi, 25 ноември 2008.

 1. Vlatko_Gjorce

  Vlatko_Gjorce Kwisatz Haderach

  Член од:
  17 април 2009
  Мислења:
  2.022
  Допаѓања:
  1.435
  Што им стана на Македонија :facepalm:
  на пола првенство мислам дека делеа прво место со Дрита а сеа...:tapp:
   
 2. Ѓорче 1932

  Ѓорче 1932 тој сум...

  Член од:
  17 февруари 2009
  Мислења:
  13.297
  Допаѓања:
  11.159
  Реално,немаме тим за во прва лига.
   
  На Vlatko_Gjorce му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Vetrence

  Vetrence ...believe in yourself! :)

  Член од:
  2 јули 2007
  Мислења:
  7.446
  Допаѓања:
  662
  Најверојатно дрита ќе прави фузија со Слога ... за во 1 лига,Кораб на толку инциденти казнет само 2 натпревари...
   
 4. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.268
  Допаѓања:
  39.587
  Во последниот дуел од 26-тото коло Победа-Локомотива 1-2!

  Со ова Победа е во многу незавидна ситуација. Има потежок распоред од Кораб, па може да с случи Прилепчани да паднат во трета лига по само една година.

  Во моментов:

  Руфеја 34
  Локомотива 34
  Гостивар 32
  Победа 32
  Кораб 30

  Една од овие екипи ќе ја напушти лигата.

  27 коло:
  Руфеја-Победа
  Кораб-Беласица
  Гостивар-Осогово
  Македонија ЃП-Локомотива

  28 коло:
  Победа-Македонија ЃП
  Локомотива-Охрид Лоте
  Скопје-Гостивар
  Тиквеш-Кораб
  Беласица-Руфеја

  29 коло:
  Беласица-Победа
  Кораб-Осогово
  Гостивар-Пелистер
  Руфеја-Тиквеш
  Еуромилк-Локомотива

  30 коло:
  Скопје-Кораб
  Победа-Охрид Лоте
  Локомотива-Миравци
  Осогово-Руфеја
  Влазрими-Гостивар

  Руфеја има пари а и солиден тим, така да од старт можам да ги отпишам од оваа борба.
  Локомотива има една загарантирана победа над Охрид Лоте, но и 3 меча со конкурентите за бараж, но со една победа над Лоте и капиталот од 4 бода пред Кораб може да изборат иопстанок, пошто не ми се верува Кораб да земе повеќе од 6 бода.
  Кораб нема шанси да ги добие Скопје и Тиквеш на гости, но на домашен сигурно ќе лапне 6 бода со веќе отпаднатите Осгово и Беласица...
  Според мои проценки на Победа им требаат две победи за да се спасат.
  Кај Руфеја не ми се верува да освојат бод поготово што Руфеја ќе игра за некоја од условно Албанскиве екипи...
  Ќе го тепаат Лоте на домашен и ќе им треба уште една победа за да се спасат, па ако сакаат да се спасат ќе мора да ја тепаат Беласица во Струмица, пошто мислам дека немаат големи шанси со Македонија ЃП на домашен.
  И во целава оваа ситуација мислам дека доста загрозени се Гостивар. Ептен паднаа во форма а и се гледа дека немаат веќе никакви амбиции, па ми личат на клуб кој можно е и да не постои од идна година нешто како Охрид Лоте што нема да постои повеќе (не тврдам, онака ми личи од резултатите, ептен земаа залет и после тоа го поебаа цел состав и само губат).
  Дома ќе го добијат Осогово, али кај Скопје нема што да бараат. Дури и со Пелистер дома најверојатно ќе изгубат освен ако не извршат голем притисок.
  Но го имаат џокерот во последното коло, ако Влазрими е испаднат дотогаш а големи се шансите бидејќи е на 6 бода од зоната, најверопјатно ќе си ја наместат да тепаат.

  Така да нека му ја мислат Победа и Кораб пред се...
  --- надополнето: 7 мај 2012 во 20:48 ---
  EDIT: Од Кавадаречки извори Тиквеш ќе им ја даде на Кораб на домашен терен, така да Победа навистина е најсериозен кандидат за испаѓање...
   
 5. [ Македоникус ]*

  [ Македоникус ]*

  Член од:
  23 јануари 2009
  Мислења:
  10.640
  Допаѓања:
  2.500
  ^ Абе ја немам од овде такви, ти од Кавадарци најде извори.:D
   
 6. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.268
  Допаѓања:
  39.587
  Проверено инфо :icon_mrgr:

  А и очекувано е сите да се изнаместат во последниве кола. Секогаш иде така, ќе дремат цела сезона и на крај ќе испадне сите овие 5 екипи што ги набројав ќе освојат по минимум 9 бода :P
   
 7. [ Македоникус ]*

  [ Македоникус ]*

  Член од:
  23 јануари 2009
  Мислења:
  10.640
  Допаѓања:
  2.500
  Па и каква еуфорија фати овде, засилувања едно друго, ако паднат ќе се вкопаат јако.:icon_lol:
   
 8. Matador :)

  Matador :)

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  978
  Допаѓања:
  851
  Резултати ?
   
 9. Шота Буби

  Шота Буби нотар

  Член од:
  4 март 2009
  Мислења:
  3.087
  Допаѓања:
  1.774
 10. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.268
  Допаѓања:
  39.587
  Си ја фатив Кораб на бет365 :)
  Играјте ја следно коло Тиквеш-Кораб 2!


  Значи Македонија Ѓп им ја пуштила на Локомотива и официјално се зобугваат од првата лига.
  Чудно, пошто првиот меч имаше доста мешаници, па и закани :D
  Али фамилија Матевски си ги решила проблемите на брз начин :)

  Миравци се издвојува на табелата за местото во бараж. Дрита и Пелистер скоро сигурни првлоигаши и покрај денешниот пораз на Пелистер.

  Еуромилк и Скопје ќе водат голема битка за последната позиција која води во баражот.

  Кораб ќе гио мести утакмиците имаат најаги планови за следна година. Дури и ако испаднат Врапчиште игра за нив и ќе им го даде местото ако завршат пред Љуботен во трета лига запад.
  Али и онака Кораб има две победи во џен од следните два меча.

  Победа е најзагрозена сега...
  Тешко дека ќе спасат гз...

  Истотака и Гостивар-Осогово беше намеснета денеска.
   
 11. Mr.X

  Mr.X

  Член од:
  14 април 2010
  Мислења:
  4.615
  Допаѓања:
  5.634
  Беласица испадан у трета лига :tapp:
   
 12. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.268
  Допаѓања:
  39.587
  Да се осврнам пак на борбата околу испаѓањето...

  Во моментов:
  Руфеја 37
  Локомотива 37
  Гостивар 35
  Кораб 33
  Победа 32

  Тука е и Влазрими со 29 бода, ама мислам дека немаат никакви шанси веќе со оглед на тоа дека нема шанси да освојат 5 бода повеќе од Кораб во овие три последни кола ;)

  А и Локомотива со денешната победа во Ѓорче и Руфеја мислам дека нема да имаат поголеми проблеми околу обезедувањето на опстанокот. Особено што во следното коло Локомотива има сигурни три бода од дуелот со Лоте исто како и Руфеја во дуелот со Беласица.

  Кораб фрла пари, веќе имаат сигурни 6 бода од следните два меча. Тоа ја става Победа во екстремно лоша позиција, но мислам дека имаат шанси сда го престигнат Гостивар на крајот. Победа два пати го совлада Гостивар годинава и ако имаат исто бодови ќе бидат пред нив.

  28 коло:
  Победа-Македонија ЃП
  Скопје-Гостивар
  Тиквеш-Кораб


  29 коло:
  Беласица-Победа
  Кораб-Осогово
  Гостивар-Пелистер


  30 коло:
  Скопје-Кораб
  Победа-Охрид Лоте
  Влазрими-Гостивар

  Како што кажав Кораб има сигурни 6 бода од следните два дуели бидејќи ги имаат купено и двата меча. После тоа би требало да изгубат во Автокоманда, бидејќи Скопје се бори за бараж.
  Победа има полесен распоред и МОРА да атакува на сите 9 бода, па и на сметка на тоа да го купи дуелот со Ѓорче. Гледам Ѓорче денес им ја дале на Локомотива така да изгледа немаат амбиции за прва лига :confused:

  Ако Победа тепа со Ѓорче во следното коло, ќе биде во пол позиција пред Гостивар бидејќи овие тешко дека би тепале во Автокоманда.

  Следно коло Победа мора да победи и кај веќе отпаднатата Беласица и би требало да успее. Гостивар има тежок меч со Пелистер, но ако Пелистер победи со Миравци во следно коло, ондак овој меч ќе им биде небитен...
  Еххх Победа ќе треба да чека Пелистер да изигра за нив :icon_mrgr:
  Али сигурно ќе фрлат пари овие од Гостивар...

  Последно коло Победа има загарантирани 3 бода во џеб, а пошто Влазрими најверојатно ќе биде отпаднат сигурно ќе им ја пушти на Гостивар, освен ако нема ситуација каде што Кораб и Победа би влегле со еден бод разлика во последното коло, пошто Влазрими тогаш сигурно ќе игра во корист на Кораб и ќе го добие Гостивар.
   
 13. ballisti_te

  ballisti_te

  Член од:
  19 април 2010
  Мислења:
  1.847
  Допаѓања:
  488
 14. Mr.X

  Mr.X

  Член од:
  14 април 2010
  Мислења:
  4.615
  Допаѓања:
  5.634
  Знае ли некој бе дали има во Скопје кладилници Хоризонт ?
   
 15. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.268
  Допаѓања:
  39.587
  Нема :)
   

Сподели преку: